Затяжний нежить у дитини: як і чим його краще лікувати

Затяжнойнасморк у дитини – дуже неприємне явище, таке, що турбує батьків. Він доставляє масу незручностей і вимагає серйозного підходу в лікуванні.

Основні симптоми затяжного нежиті у дитини

Риніт вважається затяжним в тому випадку, якщо:

  • триває довше 10 діб;
  • утруднене носове дихання;
  • значно знизилося або зовсім зникло почуття нюху;
  • малюк скаржиться на сонливість, втома, головні болі;
  • в носоглотці скупчуються гнійні виділення;
  • порушився сон.

Якщо у дитини є хоча б кілька з перелічених симптомів – потрібно звернутися до педіатра або отоларинголога.

Поради щодо лікування нежиті: чим допомогти дитині?

Перш ніж приступати до лікування, необхідно встановити причину тривалого риніту. Існує кілька факторів, які можуть ускладнювати нежить.

У першу чергу потрібно оцінити обстановку, в якій малюк велику частину часу. Пилові приміщення, перебування поруч із шкідливими виробництвами і подібні фактори можуть вказувати на алергічну природу нежитю.

Сама банальна причина затяжного риніту у дітей – надмірна сухість повітря в будинку. Особливо гостро цю відчувається під час опалювального сезону, коли мікроклімат в квартирі дуже сухий. В результаті пересихає слизова оболонка носових ходів, що провокує організм виділяти ще більше слизу.

Дуже часто нежить є симптомом не недоліковані захворювання, яке набрало хронічну форму.

До інших поширених причин належить аденоїдит, викривлення носової перегородки, ослаблений імунітет і регулярні переохолодження.

Як лікувати затяжний нежить: медикаменти для дитини

Краплі

Використання цієї форми ліків має бути схвалена лікарем. Невиправдане застосування крапель, наприклад, судинозвужувальних, може тільки погіршити ситуацію – спровокувати розвиток бактеріальної інфекції в носовій порожнині. Краплі на основі натуральних інгредієнтів, наприклад, масляні, можуть викликати алергію. Користуючись яким-небудь засобом вперше, потрібно ввести мінімально ефективну дозу і простежити за реакцією організму.

Інші форми ліків від нежиті

Насамперед методи терапії визначаються причинами, що спровокували затяжний нежить. Наприклад, при алергічному риніті потрібно в першу чергу усунути подразнюючу речовину або максимально обмежити з ним контакт, а також давати антигістамінні препарати. Гнійний нежить свідчить про наявність бактерій – потрібно антибіотикотерапія.

Як лікувати затяжний нежить народними засобами?

Дуже добре себе зарекомендували при захворюваннях органів системи дихання парові інгаляції з лікарськими травами. Краще всього для цих цілей підходить ромашка і календула. Такі процедури зазвичай призначають старшим дітям. Головне – підібрати оптимальну температуру пара (він повинен бути приємно теплим). Сучасні педіатри рекомендують робити інгаляції небулайзером, але при відсутності такого приладу роблять традиційні парові.

Також можна закопувати ніс цибульним соком, медом або соком алое. Подібні продукти розводять кип’яченою водою в пропорції 1 до 5.

Поради ЛОРа з лікування затяжного нежиті у дитини

Промивання носика – дуже ефективна процедура при леченииринита. Для цього застосовується морська вода або сольовий розчин.

Усунути нежить допомагає точковий масаж. Такий проводять два або три рази на добу в зоні крил носа: потрібно робити масажні рухи за годинниковою стрілкою.

Лікар-отоларинголог при необхідності призначить ряд процедур фізіотерапії.

Як лікувати затяжний нежить у немовляти?

В основному закладеність носа у цій віковій категорії пацієнтів викликана фізіологічними причинами. Носові ходи у немовлят дуже вузькі, тому часто виникає закладеність на тлі забивання носика сопля і засохлими корочками.

Якщо ж лікар підтвердив наявність нежитю, необхідно використовувати аспіратор – спеціальний прилад, який відсмоктує рідина з носових ходів. Використовувати аспіратор дуже просто і зручно. Його потрібно застосовувати перед кожним застосуванням ліків, щоб очистити ніс від скупчення слизу.

Окремо треба згадати про промиванні дитині носових ходів слабкими сольовими розчинами. Такі готують самі або купують готові засобу в аптеці. Однак з такою процедурою потрібно бути обережним, так як рідина може затекти в середнє вухо і спровокувати розвиток отиту.

Немовляті краще не робити інгаляції самостійно. Це ж стосується прогрівання і застосування крапель в ніс.

Якщо не допомагає зволоження повітря, потрібно звернутися до лікаря, так як описувалося вище – причин затяжного нежитю кілька, і кожна з них вимагає певного комплексу лікування.

Вживаючи заходів щодо усунення риніту у дитини, потрібно подбати про засоби профілактики. Потрібно щодня, незалежно від погоди, бувати з малюком на вулиці; забезпечити йому повноцінне харчування, багате корисними речовинами; загартовувати його і зміцнювати імунітет іншими доступними методами.

Поради доктора Комаровського щодо усунення нежиті у дітей

В першу чергу відомий педіатр рекомендує підтримувати слизову у зволоженому стані. Якщо її підсушувати, можна спровокувати розвиток ускладнень – бактерії і віруси вразять носоглотку, можуть проникнути до бронхів і легким.

Дуже важливо стежити за мікрокліматом в приміщенні, де живе дитина. Оптимальна температура для малюка – +20°C, вологість – 50-70%.

Інші професійні поради Комаровського:

  1. При необхідності зволожувати повітря. Для цього використовують спеціальні прилади або розвішують по кімнаті вологі рушники;
  2. Кожні кілька годин зрошувати носові ходи фізрозчином. В аптеці продаються готові засоби, наприклад, Аквамаріс. Можна приготувати сольовий розчин самому (1 неповна маленька ложка солі на літр води);
  3. Дитині можна після зрошення носика змащувати його рослинним маслом, багатим вітаміном А і Е;
  4. Не варто використовувати судинозвужувальні краплі. Спочатку вони полегшують стан хворого, але потім посилюють симптоми, викликаючи набряк слизової. Такі засоби доцільно використовувати тільки при нежиті алергічного походження і лише після усунення подразника.

Тривалий нежить може викликати порушення системи кровообігу, функції нирок, легенів і гормонального фону. Краще відразу ж звернутися до лікаря, щоб виключити розвиток кашлю та інших ускладнень.

Якщо ліки неефективно, фахівець змінить напрямок терапії. Весь процес лікування маленької дитини має проходити під контролем лікаря.

Залишити коментар