Замінні і незамінні амінокислоти

Раціон людини підкоряється не тільки законом добової калорійності, але і кількох не менш важливих нюансів. Доводиться розраховувати співвідношень білків, жирів і вуглеводів, стежити за часток що надходять в організм вітамінів, а також з’ясовувати, які амінокислоти зобов’язані бути присутніми в їжі, а які можна вживати значно рідше.

Таблиця замінних і незамінних амінокислот

Для початку варто розібратися з тим, що ж являють собою амінокислоти в цілому і чому ці органічні білкові сполуки так важливі для організму (або, точніше, певна їхня частина). Що кажуть фахівці?

  • Незамінні кислоти, серед яких обов’язкових для людини 8 шт., інакше називають есенціальними. Вони не синтезуються організмом, внаслідок чого повинні надходити ззовні, з продуктів харчування. У деяких випадках призначаються амінокислоти в чистому вигляді. Цінність їх полягає в тому, що вони надають вплив абсолютно на всі внутрішні системи. Особливо явною є антиоксидантна функція.
  • Замінні кислоти, чия чисельність більше – 14 шт., всупереч своїй назві з раціону зникати не повинні, однак вони можуть вироблятися організмом самостійно, тому в продуктах може міститися менша їх кількість. Функції у них ті ж, що у есенціальних амінокислот.

Щоб краще запам’ятати, які саме елементи обов’язково варто шукати в продуктах харчування, а які можуть бути другорядними, ознайомтеся з наведеною нижче таблицею.

Замінні Незамінні Умовно незамінні
Аланін Валін Аргінін
Аспарагін Ізолейцин Гістидин
Гликокол Лейцин
Глутамін Лізин
Гліцин Метіонін
Норлейцин Треонін
Оксилизин Триптофан
Оксипролін Фенілаланін
Орнітин
Пролін
Серин
Тирозин
Цистин
Цитрулін

Як можна було помітити, існує окрема група умовно незамінних амінокислот, елементи якої іноді включають в категорію незамінних. Чому відбувається така ситуація? Справа в тому, що при гострій необхідності і аргінін і гістидин все ж синтезуються в організмі, але для цього будуть задіяні деякі з незамінних амінокислот. Відповідно, при відсутності останніх вони теж стають незамінними, тобто не виробляються. Крім того, до групи незамінних аргінін і гістидин потрапляють у дітей.

Навіщо потрібні амінокислоти?

Про загальні причини цінності цих елементів для організму вже йшлося, але для кращого розуміння того, що відбувається, варто загострити особливу увагу на деяких елементах. Але насамперед треба ще раз підкреслити, що ті найменування, які не увійшли до наведений нижче список, не є марними – швидше вони відіграють другорядну роль. Однак повністю від них відмовитися не можна.

  • Валін бере участь у азотному обміні і регулює обмінні процеси в м’язовій тканині, сприяє їх регенерації, виробляє енергію.
  • Лейцин виступає в ролі захисника цілісності м’язової тканини, а також її регенератора, але при цьому може відновлювати і кісткову тканину, а також епідерміс. Також він нормалізує рівень глюкози, сприяє виробленню гормону росту.
  • Лізин є складовою частиною більшості білків, бере участь у формуванні кісткової тканини, покращує засвоєння кальцію і регенерацію тканин, допомагає підвищувати загальну витривалість і силу м’язів. Жінкам він необхідний для поліпшення якості волосся і лібідо.
  • Ізолейцин обов’язковий для запобігання анемії, оскільки допомагає виробляти гемоглобін, а також потрібний для регулювання цукру, підвищення загальної витривалості організму, запуску регенеративних процесів у м’язах.
  • Метіонін допомагає переробляти жири, не даючи їм відкладатися на внутрішніх органах і стінках судин, покращує травлення, необхідний для лікування артриту і остеопорозу, усунення токсикозу під час вагітності. Також він здатний захистити організм від опромінення.
  • Треонін потрібно для обміну білків і жирів, вироблення колагену, зміцнює імунітет, бере участь в роботі серця, не дає жирів відкладатися в печінці.
  • Триптофан дозволяє виробляти серотонін, бореться з безсонням і перепадами настрою, притупляє почуття голоду.
  • Фенілаланін звертається в тириозин, який бере участь у виробленні нейромедіаторів, а також покращує настрій, пам’ять, концентрацію, знижує ступінь больового відчуття, зменшує відчуття голоду.

Підвищену цінність амінокислоти мають для людей, що займаються спортом, оскільки вони захищають організм від травм. Але і простій людині, далекій від високої фізичної активності, потрібно підтримувати їх баланс, щоб не відчувати проблем з імунітетом, метаболізмом і станом кістково-м’язової тканини.

Залишити коментар