Що робити, якщо ви застудили груди: ознаки лактостазу і лікування

Часто можна чути, як годуючих жінок попереджають про небезпеку переохолодження грудях — мовляв, «застудиш груди, а там недалеко і до маститу». Чи справді можна при переохолодженні застудити груди?

Спробуємо розібратися в питанні, який, на жаль, актуальне для багатьох молодих мам.

Переохолодження дійсно здатне завдати певної шкоди жіночому здоров’ю в період грудного вигодовування дитини, але справа тут не в «застуді», а в стані лактостазу — застою молока в протоках молочних залоз.

Кожна молочна залоза складається приблизно з 15-25 ацинусів, сполучених протоками з соском: якщо хоча б один з проток з якої-небудь причини пережатий, ацинус не звільняється від молока, яке він виробляє. У протоці утворюється молочна пробка, а якщо її не вирішити, банальний, але аж ніяк не безпечний застій молока може перейти в неинфицированный мастит — запалення молочної залози. Тривалий вплив низької температури часто викликає спазм молочних проток, в результаті чого вони закупорюються.

Лактостаз можуть викликати й інші чинники:

  • тісний бюстгальтер;
  • схильність до застою молока (вузькість проток);
  • недостатнє або нерегулярне випорожнення грудей;
  • сильні травми або поранення в області грудей;
  • надмірне вироблення молока залозами;
  • зневоднення організму (молоко стає більш густим і швидше утворює пробки);
  • недосипання і стрес;
  • сильні фізичні навантаження.

Основною мірою профілактики лактостазу вважається забезпечення годувальниці нормального температурного режиму в поєднанні з контролем випорожнення молочних залоз і правильним доглядом за ними. Підбирайте зручне білизна, не допускайте утворення тріщин на сосках і слідкуйте за кількістю споживаної рідини.

При годуванні уникайте притримування молочної залози двома пальцями («ножицями»), щоб механічно не перетискати протоки. Часта причина застою молока — неправильне прикладання малюка до грудей: дитина повинна займати правильну позу при годуванні, притискаючись животом до живота матері і повністю захоплюючи сосок ротом. Краще годувати дитину, коли він у доброму та бадьорому настрої: неспокійні і мляві немовлята не поспішають втамовувати голод.

У цьому випадку молочна залоза погано спорожняється, як і при рідкісному нерегулярному годуванні. Втім, встежити абсолютно за всім іноді просто неможливо. Що робити, якщо жінка застудила груди, і вона вже болить? Для початку — зрозуміти, що мова йде саме про лактостазі, а не про якомусь іншому стані або захворюванні. Щоб визначити, з чим доводиться мати справу, ознайомтеся з ключовими ознаками «застуди» грудей та запам’ятайте їх.

Основні ознаки лактостазу

Характерні симптоми цього стану — хворобливі відчуття в молочній залозі в поєднанні з яскраво вираженим дискомфортом під час її спорожнення. Іноді вона сильно болить, на ній можуть з’являтися почервоніння (в основному на ділянках шкіри, розташованих над ураженими молочними протоками).

Підвищення температури тіла відзначається не завжди, так само як не завжди можна промацати дрібні ущільнення в грудях (хоча багато жінок виявляють їх практично відразу після виникнення хворобливих відчуттів). Для уточнення діагнозу варто відразу ж звернутися до лікаря, особливо якщо хворобливий стан супроводжується ознобом, слабкістю, температурними перепадами і сильним болем. Можливо, мова йде вже не про просте застої молока, а про початок маститі, який у 86% випадків починається саме з лактостазу.

Грудне вигодовування при лактостазі

Жінці, «простудившей» груди, доводиться нелегко при годуванні, але припиняти його не можна — навіть незважаючи на біль і дискомфорт. Чим частіше і активніше харчується дитина, тим вище ймовірність швидкого і повного розсмоктування молочних пробок. Зазвичай при лактостазі болить якась одна заліза: уникати годування з цієї грудей не варто, навіть якщо із-за значного застою молока малюкові важко брати її.

В таких випадках спочатку просто зціджують невелику порцію молока. В результаті цієї простої маніпуляції напруга навколососкової області спадає, і дитина отримує можливість без особливих труднощів захопити сосок ротом. Полегшує стан і простий масаж, якщо його робити регулярно: груди потрібно масажувати круговими рухами, спрямовуючи руку від периферії залози до її центру. Вплив на залозу при масажі не повинно бути занадто агресивним.

Якщо стає ясно, що дитина самостійно не справляється з прибувають кількістю молока, і навіть після годування ущільнення в грудях зберігаються і доставляють дискомфорт, вдаються до зціджування. На жаль, приємною цю процедуру назвати складно, але робити її треба.

Самостійне зціджування при лактостазі може бути надзвичайно болючим, тому краще довірити його спеціалісту — наприклад, акушерці зі стажем.

Як варіант, застосовується апаратне зціджування, по ефективності практично нічим не уступає ручного, але час все одно доведеться попрацювати руками, масажуючи уражену груди.

В деяких випадках лікар може призначити ультразвуковий масаж або внутрішньом’язові ін’єкції окситоцину, після яких протоки молочних залоз скорочуються, а відтік молока істотно поліпшується.

Що робити жінці, якщо вона «застудила груди» далеко від цивілізації, і швидко потрапити на прийом до лікаря не вийде?

Самолікуванням при застої молока займатися небезпечно, хоча в народі користуються популярністю окремі перевірені поколіннями рецепти зігрівальних компресів з камфорним або вазеліновою олією, маззю Вишневського, розведеним медичним спиртом. Зверху компрес на укладається ізолюючий шар (наприклад, щільний целофан), не дозволяє рідині випаровуватися, а температурі під ним — знижуватися. Тримати компреси на груди занадто довго (більше 7-8 годин) не рекомендується.

Такі процедури можна робити тільки після повноцінного зціджування і з особливою обережністю, не допускаючи посилення симптомів, щоб не пропустити починається мастит. Якщо при активному прогріванні до вже наявної проблеми приєднується інфекція, компрес створює їй оптимальні умови для розвитку, і захворювання протікає дуже бурхливо, а стан хворої швидко погіршується.

Зазвичай вистачає трьох-чотирьох діб, щоб недолікований лактостаз, якому не приділяли достатньо уваги, перейшов у мастит, який доводиться лікувати набагато більш серйозними коштами, в тому числі — антибіотиками.

Залишити коментар