Вітамін B12 в ампулах і пігулках: інструкція із застосування та протипоказання

Інструкція по застосуванню вітаміну В12 в ампулах і пігулках перераховує широкий перелік показань. Це обумовлено участю речовини в безлічі фізіологічних процесів і, відповідно, його надзвичайною важливістю для здоров’я і нормального функціонування організму.

Ін’єкційна форма вітаміну В12 містить його в чистому вигляді. В таблетованих лікарських формах речовина міститься поряд з іншими сполуками. Дію і призначення різних лікарських форм відрізняється, також як і правила їх використання.

Характеристика діючої речовини

Ціанокобаламін (вітамін В12) – микронутриент, активно приймає участь у внутрішніх процесах перетворення хімічних речовин.

Найбільша кобальтосодержащая вітамінна молекула після перетворення входить до складу життєво важливих ферментів. Інша назва вітаміну – антианемический фактор – присвоєно йому завдяки здатності регулювати еритропоез.

Різновиди

Два витамера вітаміну В12 відрізняються просторовою орієнтацією. Їх назви – ціанокобаламін, гидроксикобаламин. Обидві молекули є різновидами вітаміну В12 і входять до складу лікарських препаратів.

Дезоксиаденозилкобаламид (кобамамид) або метилкобаламін – це активні форми вітаміну, проявляють терапевтичну дію і утворюються в організмі людини після потрапляння неактивної форми, доставленої з препаратом, в печінку. Там під дією ферментів вона активується.

Біодоступність препарату залежить від ступеня його перетворення в активну форму. Природно, якщо в організм потрапляє вже активна молекула, фармакологічна дія речовини починає виявлятися відразу, а його втрати будуть мінімальними.

Роль у фізіології

Ціанокобаламін впливає на людський організм на молекулярному рівні, забезпечуючи перетворення, що відбиваються на роботі клітин, тканин, органів.

 • Репарація шкіри і слизових. Нормальний рівень В12 необхідний для тканин, які швидко оновлюються – епітелію шкіри і слизових оболонок, складу крові. Оптимальне функціонування цих тканин залежить від швидкості, з якою діляться їх клітини. Її забезпечує тетрагидрофолиевая кислота, яка утворюється з фолієвою під дією редуктаз – особливих ферментів. Існування редуктаз неможливо без ціанокобаламіну.
 • Функція еритропоезу. Цинокобаламин стимулює своєчасне і ефективне поділ клітин, з яких утворюються еритроцити. Це забезпечує нормальну форму червоних кров’яних тілець і якісне виконання ними своїх функцій – приєднання і перенесення кисню до тканин.
 • Передача нервових імпульсів. Робота всіх нервових клітин базується на мієліновому покритті нервових волокон. Кобамамид бере участь в утворенні основного компонента мієліну – янтарної кислоти. Без неї буде відбуватися дегенерація нервових волокон, а отже, демиелинизированные нервові волокна не будуть виконувати свої функції – передавати нервові імпульси.
 • Участь у жировому обміні. Метіонін, що утворюється з гомоцистеїну під дією ціанокобаламіну, бере участь у видаленні печінкою надлишків жирових відкладень. Це попереджує жирове переродження тканин життєво важливих органів, таких як печінка, нирки, селезінка, серце.

Перераховані ефекти є найважливішими для функціонування організму. Крім них, вітамін В12 необхідний для ряду інших ферментних перетворень.

Ціанокобаламін не синтезується кишковою мікрофлорою в достатніх для життєдіяльності кількостях. Організм отримує його ззовні, переробляючи продукти тваринного походження. Надлишки надходить вітаміну накопичуються організмом для подальшого використання. Як правило, запасів вистачить на три-чотири роки за умови повноцінного харчування. Хронічний дефіцит цианокоболамина спостерігається у вегетаріанців.

Вітамін В12 в ампулах: інструкція по застосуванню

Чистий вітамін В12, що випускається в ампулах, може бути представлений лиофилизатом для приготування ін’єкційного розчину або вже готовим стерильним розчином для ін’єкцій. Його характеристики такі:

 • доза – 0,5 або 0,2 мг в одній ампулі;
 • обсяг – 1 мл або кількість лиофилизата, призначене для розчинення 1 мл води для ін’єкцій;
 • способи введення – внутрішньом’язовий, підшкірний, внутрішньовенний, интралюмбальный;
 • особливості – готовий розчин має вигляд рожевої рідини.

Внутрішньовенні і интралюмбальные ін’єкції вводяться тільки в умовах стаціонару. Важливо розуміти, що способи введення для різних діючих речовин відрізняються:

 • гидроксокобаламин – призначений для внутрішньом’язового і підшкірного введення;
 • кобамамид – внутрішньовенне та внутрішньом’язове введення;
 • ціанокобаламін – всі шляхи введення.

Чистий ціанокобаламін не можна змішувати з іншими препаратами, оскільки його молекула інактивує лікарські речовини, зокрема, вітаміни В1 і В6.

Інші ін’єкційні препарати на основі ціанокобаламіну

На сучасному фармацевтичному ринку зустрічаються ін’єкції з чистим ціанокобаламіном, а також комплексні препарати, що містять вітаміни групи В. Приклади наведені в таблиці. Комбіновані засоби містять спеціальні речовини, що запобігають інактивацію вітамінів.

Таблиця – Ін’єкційні препарати вітаміну В12

Монопрепарати з вітаміном В12 Комплексні препарати з вітаміном В12
«Кобамамид» (ліофілізат) «Нейробион» (розчин і таблетки)
«Оксикобаламин» (розчин) «Нейрорубін» (розчин)
«Ціанокобаламін» (розчин) «Тригамма» (розчин)
«Ціанокобаламін-буфус» (розчин) «Витагамма» (розчин)
«Ціанокобаламін Віал» (розчин) «Беплекс» (розчин)

Коли потрібні уколи

Метаболічну та гемопоетичну дію вітаміну В12 обумовлює перелік показань для введення препарату.

 • Анемія. Комплексна і основна терапія анемії, яка виникає на тлі синдрому Аддісона-Бірмера, дефіциту заліза, крововтрат, апластических процесів, попадання в організм хімічних речовин.
 • Захворювання печінки. Комплексне лікування цирозу, гепатиту будь-якої причини (етіологію), печінкової недостатності.
 • Патологія нервової системи. Комплексна терапія поліневритів, невралгій, травм периферичних нервових закінчень, розсіяного склерозу, мієлоз, а також при ДЦП, аутизм, синдром Дауна.
 • При інтоксикаціях. При алкоголізмі, інтоксикації металами, гарячкових станах інфекційної етіології, а також при нирковій недостатності призначають ін’єкції вітаміну В12.
 • При дерматологічні проблеми. При псоріазі, фотодерматозе, а також атопічному дерматиті, вітамін В12 забезпечує посилену регенерацію шкірних покривів.
 • Для профілактики дефіциту. При онкології шлунка, кишечника, підшлункової залози, при резекції шлунка, порушеннях всмоктування вітаміну, при хворобі Крона, целіакії, променевої хвороби.

Часто лікарі призначають зовнішнє використання «Вітаміну В12 в ампулах. Наприклад, дітям при молочниці рекомендується змащувати слизові 1 мл розчину, змішаним з половиною таблетки Ністатину».

Таблетки

Їх призначають для профілактики та лікування дефіциту вітаміну В12, в складі терапії захворювань, що супроводжуються його нестачею. Найбільш часто призначаються таблетки вітамінів групи В при терапії неврологічних розладів і невралгій. Істотною перевагою таблеток є зручність і безпеку застосування.

Основні показання до застосування вітаміну В12 у таблетках:

 • невралгії, неврити;
 • хронічна анемія;
 • низький гемоглобін;
 • незбалансоване харчування;
 • псоріаз;
 • болі неврологічного походження;
 • остеохондроз;
 • стоматит.

Вітаміни, що містять ціанокобаламін, також призначають у комплексній терапії міоми матки. Режим прийому та дозування вітаміну В12 підбирає тільки лікар.

Таблетовані препарати, призначені для лікування захворювань з дефіцитом В12, містять дозування, що перевищують 240 мкг на одну таблетку. Це гарантує достатнє надходження ціанокобаламіну.

Приклади таких лікарських засобів:

 • «Нейровітан»;
 • «Нейробион»;
 • «Нейрорубін»;
 • «Мільгамма»;
 • «Неуробекс».

Також існують добавки до їжі з вітаміном В12. Найбільш відомі – від Nowfoods і Solgar. Їх рекомендують для профілактики дефіцитних станів, нормалізації білкового і ліпідного обміну, поліпшення показників витривалості та стресостійкості організму. У літніх людей ці препарати використовують для профілактики розладів пам’яті і розвитку старечої деменції. Крім того, відзначена здатність В12 запобігати випаданню волосся.

Особливості всмоктування

Згідно відгуками лікарів, дефіцит ціанокобаламіну пов’язують з порушеннями роботи шлунка, а його недолік спостерігається головним чином при гіпоацидний гастрит. Це пов’язано з порушенням механізму засвоєння В12, що протікає через кілька стадій.

 • Освіта комплексу. У кислому середовищі шлунка (і тільки при цьому умові) ціанокобаламін зв’язується з речовиною білкової природи, называющимся фактор Касла, і формує комплекс, проникаючий в тонкий кишечник.
 • Всмоктування. Через стінки тонкого кишечника утворене речовина проникає в печінкову ворітну вену, розщеплюється і активізується гепатоцитами з утворенням кобамамида.
 • Розподіл. Разом з кровотоком В12 розноситься по всіх органах і тканинах, проявляючи терапевтичну активність.
 • Збір. Знову потрапляючи в печінку, ціанокобаламін відкладається у депо, а його надлишки виводяться разом із сечею і калом.

Таким чином, якщо кислотність шлунка порушена, а фактор Касла не виробляється, у організму не буде можливості засвоїти і використати В12 навіть за умови достатнього його надходження разом з їжею.

Застосування вітаміну В12 в таблетках допомагає впоратися з порушеннями механізму всмоктування вітаміну. Вживаючи його дози, що значно перевищують рекомендовані добові показники, відбувається усунення дефіциту навіть при повній відсутності фактора Касла. Головна умова – регулярне вживання всередину великих доз речовини.

Що важливо врахувати

Застосування будь-якої лікарської форми ціанокобаламіну вимагає попередньої діагностики на наявність його дефіциту або діагностичного підтвердження показань до застосування. Тільки після цього лікар призначає препарат рекомендований, підбирає його дозування та режим застосування.

 • Для дітей. В12 необхідний для нормального росту, розвитку, метаболічних процесів, але самостійно підбирати дозування для дітей не можна. Навіть зовнішнє застосування у немовляти необхідно узгодити з педіатром.
 • Для вагітних. У разі наявності у вагітної симптоматики дефіцит ціанокобаламіну, лікар може призначити їй прийом його таблетованої форми. вітамін В12 при вагітності призначається тільки з урахуванням потенційної користі та ризику, оскільки існують дані про можливий негативний вплив надлишку речовини на плід. Для профілактики дефіциту можливе застосування ін’єкцій або таблеток з В12 на етапі планування вагітності.
 • Для годуючих. В період лактації вживання будь-яких препаратів небажано. Лікарі рекомендують заповнювати нестачу ціанокобаламіну, вживаючи багату їм їжу.

У ряді випадків препарат може надати негативну дію. Тому особливо важливо враховувати його протипоказання та побічні ефекти.

 • Протипоказання. Цианокоболамин не можна застосовувати при індивідуальній непереносимості, тромбозі, а також при эритроцитозе. Обережного застосування вимагають такі захворювання, як стенокардія, доброякісні або злоякісні новоутворення.
 • Побічні дії. Тривале вживання високих доз цанокобаламина призводить до формування пуринових відкладень у суглобах, а також до підвищення згортання крові. Відгуки про прийом вітаміну В12 вказують на рідкісне поява таких ефектів, як підвищена збудливість ЦНС і тахікардія. Алергічна реакція, що проявляється кропив’янкою, може свідчити про чутливості не до діючої речовини, а до інших інгредієнтів у складі препарату.
 • Передозування. При дотриманні терапевтичних доз передозування ціанокобаламіном не спостерігається.

Вітамін В12 впливає на багато процесів, що протікають всередині організму. Дозування для прийому і курси лікування можуть варіювати в залежності від клінічної картини захворювання. Прийом полівітамінів, що містять В12, немає необхідності погоджувати з лікарем. Прийом терапевтичних препаратів, а також ін’єкцій, вимагають обов’язкового лікарського призначення.

Залишити коментар