Яке атмосферний тиск вважається нормальним для людини?

Як би сучасний чоловік не намагався відгородитися від природи, показати себе самостійною одиницею, навколишнє середовище чинить на нього свій вплив. Це було встановлено ще в давнину, хоча зв’язок між самопочуттям і атмосферним тиском довели не відразу. Чому так відбувається, яке атмосферний тиск вважається нормальним для людини?

Чому необхідно знати показники атмосферного тиску?

Довгий час повітря людям представлявся чимось абсолютно невагомим, навіть незважаючи на те, що його тиск використовувалося з цілком чіткими цілями: надути вітрило корабля, запустити роботу лопатей млини. Тільки в середині 17 століття учнем Галілея був винайдений барометр – прилад, що дозволяє відстежити коливання повітря. Саме тоді стало ясно, що на кожний квадратний сантиметр поверхні Землі повітря тисне із силою в 1,033 кг, а якщо враховувати розміри тіла, то на людину щодня чинить тиск близько 16000 кг повітря. Дискомфорту не відбувається лише тому, що цей обсяг розподіляється рівномірно і, до того ж, зустрічає опір зсередини, від внутрішніх органів, у яких теж є кисень в розчиненому вигляді.

  • Барометр видає результат вимірювань в міліметрах ртутного стовпа – скорочено «мм. рт.ст.». Нормальний атмосферний тиск для людини знаходиться в межах 750-760 одиниць. Це самий оптимальний коридор, з урахуванням рельєфу Землі.

Встановлена норма атмосферного тиску змінюється для кожного регіону: для Москви середнім вважається 747-748 мм. рт.ст., а ось в Санкт-Петербурзі норма значно вище – це 753-755 мм. рт.ст. Однак це не означає, що кожним жителем міста такі показники будуть сприйматися правильно: деяким необхідні ті самі 750-760 мм. рт.ст., незалежно від місця проживання – тимчасового або постійного. При цьому влітку цифри завжди вище, ніж взимку.

  • Протягом доби зміни атмосферного тиску на 1-2 одиниці в будь-яку сторону вважаються нормальним явищем і не роблять впливу на стан людини. Погіршення самопочуття спостерігаються при спотвореннях на 2-3 одиниці за 3 години.
  • Нормальний атмосферний тиск по всій поверхні земної кулі неможливо: воно пов’язано з рельєфом і віддаленістю (у висоту) від рівня моря, тому в гористій місцевості серйозно падає. Крім того, чим ближче до північного або південного полюса, тим сильніше відчуваються ці перепади. У зоні Екватора, навпаки, завдяки рівнинній місцевості, таких стрибків майже немає.
  • Примітно, що навіть підйом на 100 м, що часто відбувається з тими, хто змушений перебувати у висотних будинках, вже призводить до потрапляння в зону зміни атмосферного тиску. Але людина, часто схильний до цього, швидко адаптується.

Організм людини – дуже гнучкий, при належних тренуваннях він може пристосуватися до коливань атмосферного тиску (у певних межах), і тривале його зниження або підвищення пройде безболісно. Спортсмени в силу змінених показників фізичної витривалості можуть довгий час знаходитися в умовах низького атмосферного тиску і відчувати себе добре. Але звичайна людина часто всі коливання відчуває на собі, особливо якщо вони відбуваються не більше 2-3 одиниць, і трапляються за короткий термін.

Акліматизація після довгого перельоту, тобто зміни часових і кліматичних поясів – один з найпростіших прикладів впливу на організм змін атмосферного тиску.

Як атмосферний тиск впливає на людину?

Коли сила тяжіння повітря, що надається на тіло, що збільшується, або різко зменшується, повинна бути змінені та активність внутрішнього опору. Таким чином, відбувається реакція судин, в яких кисень змішаний з кров’ю. У відповідь на коливання атмосферного тиску всередині людини починаються коливання артеріального тиску. Якщо організм здоровий, судини швидко і плавно адаптуються, особливих проблем не виникне, зміни «пройдуть повз». Але якщо вони дуже мляво стискаються і розтискаються, нормальний потік крові порушується: згущується, йде поштовхами, або, навпаки, ледве проходить свій шлях. Це характерно для осіб з патологіями серцево-судинної системи.

  • Для того щоб не гостро реагувати на такі ситуації, лікарі радять приділяти увагу зміцненню судин і підвищення їх адаптації: контрастний душ, піші прогулянки, гімнастика, фізичні навантаження – все це природним чином тренує серцево-судинну систему.

Однак далеко не завжди подібний крок рятує від метеозалежності. Тим більше, що вплив атмосферного тиску на артеріальний тиск людини – не єдиний негативний момент. Присутній і взаємозв’язок між дихальною системою і тяжкістю повітря, особливо для людини, що живе в мегаполісі, де ситуація ускладнюється загазованістю, дефіцитом кисню з-за великої кількості «бетонних коробок» і майже повної відсутності зелених насаджень. Також страждає імунна система, оскільки відбувається зменшення частки лейкоцитів, що призводить до ослаблення захисних функцій організму. Випадково залетів вірус може стати причиною тривалої і важкої хвороби.

  • Основна група ризику по метеозалежності – гіпертоніки, особи з серцевими патологіями, порушеннями внутрішньочерепного тиску, астматики, алергіки. Також висока ймовірність гостро реагувати на коливання атмосферного тиску у офісних працівників, яким доводиться перебувати в задушливих приміщеннях і на великій висоті.

Вплив природного нестабільності позначається як на фізичному стані людини, так і на психологічному:

  • Неможливість зробити повноцінний вдих, відчуття нестачі кисню – найчастіша скарга, яку фіксують лікарі. Крім цього може додаватися задишка при мінімальному фізичному навантаженні (аж до звичайної пішої прогулянки по рівній місцевості), аритмія, тахікардія.
  • З’являються головні болі (найчастіше – мігрені, хоча можливо відчуття «обруча» або біль в потиличній частині), слабкість, втрата концентрації, сонливість, відчуття тяжкості в кінцівках.
  • Деякі люди реагують на перепади атмосферного тиску розладом кишечника і/або болями в епігастральній області. Порушення кровообігу може призводити до втрати чутливості або охолодження кінцівок.

Слід зазначити, що далеко не завжди артеріальний тиск скаче слідом за атмосферним: деколи перераховані вище симптоми – єдине, що говорить про переміну погоди. Проте лікарі все ж рекомендують особам з метеозалежністю мати при собі тонометр для відстеження стану судинної системи в такі моменти. Якщо ж організм ніяк не підлаштовується під часті коливання тиску в даному регіоні, лікарі радять по можливості змінювати місце проживання.

Залишити коментар