Медичні методи лікування кісточки на стопі

Кісточка на нозі – медичне назва вальгусна деформація великого пальця на стопі – ця патологія одна з найпоширеніших в ортопедичній практиці. Лікувати випирає шишку, доставляла значний дискомфорт, намагаються спочатку народними засобами, а потім звертаються до офіційної медицини, коли вже доводиться робити операцію.

Які причини виникнення такого дефекту і чи можливо зупинити розвиток патології без операції?

Чому з’являється кісточка на великому пальці ноги?

Анатомічно кісткова система стопи людини включає в себе плеснові кістки, фаланги і зв’язки, що зв’язують всі в загальну конструкцію. Плеснові кістки розташовуються паралельно, і будь-яке відхилення викликає деформацію.

Якщо відхилення не разове, то перша плюсневая кістка відхиляється назовні, стопа розплющується, зв’язки розтягуються, патологія посилюється – кнопка кісточка виділяється ще більше.

Симптоми вальгусной деформації прогресують, вказівний палець змінює свій напрям – насувається на великий.

 • 1 ступінь – шишка невелика, великий палець від нормального положення майже не зміщується;
 • 2 ступінь – розмір кісточки збільшується, пальці вже розташовуються один над іншим;
 • 3 ступінь – деформується вже вся стопа, шишка стає великою, шкіра навколо збуджена.

При зміні форми стопи змінюється хода, а, відповідно, навантаження на весь опорно-руховий апарат.

Патологія поширюється спочатку на колінні суглоби – вони починають деформуватися, а потім і на тазові зчленування.

Причини виникнення кісточок на ногах:

 • вроджене недорозвинення зв’язкового апарату стопи;
 • рахіт, перенесений в дитинстві;
 • спадкова схильність;
 • плоскостопість – вроджене або набуте;
 • захворювання: ендокринні розлади, артрит, артроз, подагра, системний червоний вовчак;
 • травми;
 • підвищені навантаження на ноги – в тому числі і від ожиріння;
 • незручне взуття.

Всі ці фактори призводять до вальгусной деформації, плеснові кістки зміщуються зі свого місця і в подальшому патологічні зміни тільки посилюються.

Симптоми патологічного стану

Спочатку захворювання нічим себе не проявляє, крім болю в стопі після довгої ходьби. Потім починають помічати, що шкіра на нижній фаланзі великого пальця стирається, а сам великий палець тісніше прилягає до вказівного, що викликає дискомфорт – шкіра між пальцями потіє, і теж стирається.

Далі вже можна помітити на нижній фаланзі великого пальця наріст, який поступово збільшується. Вибрати взуття тепер дуже важко, цьому заважає з’явилася кісточка. Увечері стопи болять, в пальцях з’являється відчуття печіння.

Утворюється мозоль, від якої дуже важко позбутися, болі тепер виникають протягом дня.

Для деяких вальгусна деформація є тільки естетичним дефектом – хворобливі відчуття у них виражені незначно або не виявляються зовсім. Для інших деформація стопи перетворюється в катування – вони відчувають ломоту в стопі з перших днів патологічних змін. Як лікують кісточку на нозі, і можливо від неї позбутися без операції?

Лікування кісточки на великому пальці

«Бабусині» рецепти

Навряд чи хтось звертається до лікаря при перших симптомах деформації стопи. Прибрати кісточку намагаються в домашніх умовах. Як лікувати народними засобами кісточку на нозі?

Методи народної медицини пропонують наступні способи усунення шишки на великому пальці.

 1. Йодиста сітка – найпростіший спосіб.
 2. Ускладнений рецепт з йодом. 5-6 таблеток аспірину протирають, заливають йодом з стандартної маленької пляшечки, гарненько суміш збовтують. Знебарвленим йодом на ніч змащують кісточки, і до ранку сплять в шкарпетках.
 3. Пропонується тиждень втирати в шишки ялицеве масло, другий тиждень – прикладати сиру рибу або м’ясо. Курс лікування – 6 тижнів.
 4. Складають мазь від мозолів: по одній частині беруть порошок бодяги, порошок гірчиці, машинного масла (деякі замінюють машинне масло обліпиховою) і дві частини скипидару. Наносять перед сном на ноги 2 тижні. Застосовувати слід обережно – можна спалити шкіру.
 5. Ще один засіб – на шкіру теж діє агресивно. Беруть половину склянки медичного спирту або самогону і додають в алкоголь по 2 чайні ложки нашатирного спирту, камфорного спирту, червоного перцю і 1 чайну ложку бодяги. З отриманого ліки роблять на ніч компрес.

Домашніх рецептів досить багато, але якщо народними засобами позбутися від наросту не вийде, приходить час звернутися до офіційної медицини.

Медичні методи

Офіційна медицина на першій стадії деформації радить відмовитися від каблуків, придбати зручну взуття, зменшити навантаження на стопу і робити спеціальні вправи.

Вправи дуже прості:

 • зібрати пальцями ніг з підлоги дрібні предмети;
 • зім’яти папір;
 • перекочувати пальцями різні предмети;
 • поворухнути пальцями окремо.

Ці рухи зміцнюють стопи і поліпшують загальний стан.

До консервативних методів лікування належать:

 • фізіотерапевтичні процедури – лазерне лікування, магнітотерапія та подібні методи;
 • нанесення засобів місцевої дії – мазей, зменшують запалення в суглобах.

Засобів місцевої дії безліч, наприклад: мазь «Диклофенак», «Найз-гель», гель «Дип Реліф», индометациновая мазь, гель з кетоналом і багато іншого.

Застосовуються нестероїдні протизапальні засоби, стероїдні гормони, роблять ін’єкції гормональних і хондопротекторных коштів безпосередньо в уражений суглоб, проводять вітамінотерапію.

Для зменшення хворобливості і відновлення стану стопи використовуються ортопедичні фіксатори для кісточок на ногах , зменшують кісточки на ногах. В даний час крім медичних ортопедичних пристосувань, які надягають на ніч, випускається фіксатор «Valgus Pro». Рекламщики обіцяють після 2 місяців застосування цього пристосування зменшення кісточки, але це недостовірна інформація.

Фіксатор зменшує навантаження на суглоб великого пальця ноги при ходьбі, підтримує, відновлює форму стопи, купірує прогрес деформації. Пелюстка оберігає від натирання шишку, дозволяє носити всі види взуття, усуває дискомфорт. Лікувальної дії накладка не має, хоча дуже зручна при використанні – через 2-3 дні її перестаєш помічати.

Більш ефективна дія має жорсткий бандаж – вальгусна шина. Вона так само усуває симптоми, але при цьому жорстко фіксує суглоб під необхідним кутом, повертаючи йому природне положення. Якщо його носити постійно, то шишка поступово зменшується. Правда, не відчувати шину на нозі не вдається.

Консервативне лікування здатне загальмувати деформацію суглоба, але якщо проблеми в порушенні обмінних процесів, то позбутися від патології неможливо. Як тільки відмовляються від фіксуючих пристосувань, шишка на нозі знову починає розростатися.

З віком деформація стопи тільки збільшується, запальний процес посилюється.

У цьому випадку вдаються до хірургічного втручання.

В даний час існує 93 методики усунення вальгусной деформації:

 • видалення наросту;
 • остеотомія – проксимальна і дистальна – зміна кута між плесновими кістками;
 • фіксація суглоба;
 • трансплантація сухожиль та інші.

Після операції може виникнути рецидив захворювання.

Назвати важким або небезпечним захворюванням вальгусную деформацію можна небезпеки для життя і здоров’я вона не представляє. Однак, завдаючи дискомфорт, ускладнює життя дуже серйозно.

Тому при перших ознаках деформації слід відмовитися від незручного взуття і звернутися до лікаря. Якщо кісточку на нозі починають лікувати на ранній стадії, то деформацію стопи можливо загальмувати.

Залишити коментар