Наліт на язиці: коли бити тривогу?

Щільний наліт на язиці — поширена проблема. Відомо, що причини його появи нерідко криються в різних соматичних захворюваннях. У нормі поверхню органу повинна бути блідо-рожевою, з помітними точками.

Але це не означає, що при виявленні перших ознак обложенности потрібно бігти до лікаря: якщо ви зіткнулися з напівпрозорим білим нальотом, що лежить тонким шаром і не доставляє особливого дискомфорту, навряд чи мова йде про захворювання. Втім, в деяких випадках подібний стан дійсно може служити індикатором наявності проблем зі здоров’ям.

Чому обкладений язик: звідки береться білий наліт?

Поверхня язика, покрита слизовою оболонкою, служить комфортним місцем проживання для численних колоній бактерій.

Розподіляються вони нерівномірно: на корені бактерій більше, оскільки він стикається тільки з м’яким небом, на передній частині — менше (вона регулярно очищається за рахунок постійного руху в порожнині рота). Зазвичай наліт, який часто можна побачити на поверхні органу, є результатом активної життєдіяльності бактерій і може з’являтися навіть у здорової людини. Як правило, він помітний з ранку, але майже повністю зникає до вечора.

Постійно обкладений щільним нальотом язик в поєднанні з яскраво вираженим неприємним запахом з рота, сухістю в горлі, кашлем, ранками на яснах і іншими неприємними симптомами свідчить про появу певних проблем. Спробуємо розібратися, чому відкладається на мові білий, сірий, зеленуватий або жовтий наліт, з чим пов’язано його появу, і якого варто відвідати лікаря при виявленні тривожних симптомів. Щоб докопатися до істинних причин патології, потрібно звертати увагу не лише на колір, але й на товщину, щільність, консистенцію і локалізацію нальоту.

При яких захворюваннях язик буває обкладений білим нальотом?

Інфекційні причини слід шукати, якщо мова обкладений білим нальотом. Скарлатина, дифтерит, ангіна, дизентерія — ось далеко не вичерпний перелік хвороб, серед симптомів яких фігурує поява білого нальоту на задньої і середньої частини мови. Якщо зняти м’який наліт, виявляється суха або ерозивна поверхня. Дана ознака також може свідчити про грибкових ураженнях (мікози), наприклад, кандидозі.

Мова часто покривається білим нальотом після тривалого курсу лікування цитостатиками, антибіотиками або кортикостероїдами: в порожнині рота активно розмножуються мікроскопічні дріжджоподібні гриби роду Candida. Це умовно-патогенні мешканці людського організму, за звичайних обставин не доставляють ніякого дискомфорту.

Але при імунодефіциті та інших сприятливих для активного розмноження грибка умовах його кількість швидко зростає. Одна з характерних проявів кандидозу — поява на слизовій, в тому числі на яснах, стінках глотки і внутрішньої поверхні щік нерівномірно покритих білим нальотом і плівками ділянок.

Відображаються на стані порожнини рота і деякі поширені захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Наприклад, гострий і хронічний гастрит часто призводить до утворення товстого шару сіруватого нальоту або білого кольору. Додаткові симптоми — почервоніння і набряклість мови, постійний присмак гіркоти у роті.

При гастриті найбільше уражається задня третина органу. Схожим чином проявляються й інші хвороби або стану, у тому числі виразкова хвороба шлунка, тривалий запор, ентероколіт.

Язик обкладений жовтим нальотом: норма чи відхилення?

Не зовсім нормальним вважається стан, при якому на слизовій з’являється жовтий, коричневий або сірувато-жовтий наліт. Можливо, ви багато курите і занадто часто п’єте міцну каву (тобто має місце банальне фарбування).

Ні? Тоді це привід звернутися до лікаря для пошуку причин такого стану: якщо язик обкладений густим жовтим нальотом постійно, потрібно виключити гепатит, панкреатит, холецистит та інші захворювання печінки, нирок, жовчного міхура, підшлункової залози і жовчовивідних шляхів.

Як правило, саме їх сезонні загострення викликають інтенсивне фарбування кореня і середньої частини мови в жовтий або сірий колір. Застій жовчі забарвлює наліт у жовто-зелений колір.

А ось при хворобі Крона, яка характеризується зниженням активності надниркових залоз, може з’являтися коричневий наліт, колір якого зумовлений надмірною виробленням пігменту меланіну.

У будь-якому випадку при підозрі на серйозну хворобу лікар призначить додаткові лабораторні дослідження:

  • загальний і біохімічний аналіз крові;
  • копрограму;
  • УЗД органів черевної порожнини;
  • ФГДС (фіброгастродуоденоскопію);
  • бактеріологічний посів зі слизової порожнини рота.

Якщо за результатами обстеження не виявлено жодних проблем зі здоров’ям, можна зосередитися на безпосередньому усунення бактеріального нальоту. Неухильне дотримання основних правил загальної гігієни порожнини рота допомагає впоратися з проблемою доступними і ефективними домашніми засобами. З яких заходів починається лікування? Як правило, з щоденної чистки спеціальною щіткою.

Коли ви чистите зуби, приділіть кілька секунд поверхні язика; механічне очищення доцільно доповнити антисептичними ополіскувачами.

Для цього використовуються готові аптечні засоби (пом’якшувачі) або відвари лікарських трав материнки, подорожника, деревію, кори дуба, ромашки. Розпрощавшись з нальотом, ви перестанете відчувати дискомфорт при спілкуванні.

Залишити коментар