Як змінюється шийка матки на ранніх термінах вагітності?

Самий нижній ділянку матки, який виходить у піхву, називається шийкою. При огляді гінеколог бачить тільки її кінець, схожий на трубку в розрізі. Ця частина органу в здоровому стані має блискучу поверхню і ніжно-рожеве забарвлення.

Внутрішню частину шийки матки можна побачити тільки за допомогою УЗД-дослідження і вчасно лапароскопічної операції – вона також рожева, тільки на вигляд виглядає гладенькою, так як трохи рыхловата.

Зміни шийки матки відбуваються на ранніх термінах вагітності і при появі різних патологій. Наприклад, якщо у пацієнтки ерозія, то лікар під час огляду побачить пошкодження шийкового епітелію, у вигляді почервоніння неправильної форми.

При ранніх строках на ознаки вагітності, що вказують зміни епітелію шийки.

Перші ознаки вагітності

В організмі жінки після зачаття відбувається безліч змін за рахунок посиленої вироблення спеціального гормону. Він називається – ХГЛ – хоріонічний гонадотропін людини. Організм починає виробляти його відразу ж після впровадження заплідненої яйцеклітини в стінку матки.

Під дією особливого гормону кровопостачання головного жіночого органу збільшується, тканини набрякають. Який стає шийка матки на ранніх термінах вагітності?

Її перші зміни стосуються забарвлення. З ніжно-рожевою вона перетворюється в багрово-синюшного.

Її зовнішній вигляд змінюється у зв’язку з посиленим кровенаполнением гінекологічних органів і появою нових судин – вже почалася закладка плаценти – надалі через неї буде здійснюватися надходження живлення до плоду і паркан від нього продуктів життєдіяльності.

На ранніх термінах вагітності шийка матки стає м’якішим і легко зсувається. Вперше цей стан описано гінекологами Гаусом і Губарєвим. Перешийок, який знаходиться між шийкою матки і самої маткою, розм’якшується, що створює можливість безболісного зрушення зазвичай нерухомої частини органу зі свого місця.

Діагностувати настання зачаття можна і за ознакою Гентера. На ранніх термінах вагітності положення шийки матки змінюється – оскільки сама матка зміщується допереду, через розм’якшення перешийка. З-за цього шийка, яка під час овуляції відкрита і піднята вгору, опускається.

При пальпації сама матка на цьому терміні вагітності стає опуклою, на її передній поверхні по середній лінії з’являється потовщення, яке можна охарактеризувати, як гребневидное. Потрібно сказати, що ця ознака не обов’язковий, іноді потовщення промацати не вдається.

Оскільки сама матка відхилена вперед, то шийка починає прогинатися назад. Як тільки ембріон закріплюється, м’яка шийкова структура змінюється, вона стає тверда – чи правильніше охарактеризувати – щільна.

Крім того, що зміщується положення органу, він ще змінює і форму. Якщо вагітність перша, то шийка матки плоска, широка і має циліндричну форму. У жінок, які вже народжували, орган набуває форму конуса – тобто випинається.

Таке спостерігається, якщо попередня вагітність закінчилася викиднем.

Гінекологічний огляд при постановці на облік по вагітності

Коли жінки стають на облік, їх завжди запитують, бажана вагітність чи ні, описують анамнез:

 • чим хворіла до вагітності, причому лікаря цікавлять не тільки гінекологічні захворювання;
 • з’ясовують наявність попередніх вагітностей і абортів;
 • дату першої менструації і циклічність наступних.

Просять згадати «історію сім’ї» – наявність спадкових захворювань, опитують, з’явилися зовнішні зміни: пігментація на шкірі, набряк сосків і молочних залоз. При осматривании молочних залоз проводять натискання на соски, щоб визначити, чи не виділяється молозиво.

Під час огляду на кріслі описують:

 • тверда або м’яка шийка матки на ранніх термінах вагітності;
 • які її розміри і форма;
 • як розташована.

Обов’язково беруть мазок з зіву – за якістю і консистенції цервікального слизу також оцінюють стан майбутньої матусі.

При відвідуванні жіночої консультації надалі гінекологічні огляди на кріслі будуть проводитися тільки в екстрених випадках – при скаргах пацієнтки на незрозуміле стан або нездужання. Всі зміни внутрішніх органів моніторять з допомогою УЗД – це більш безпечно, ніж огляд на кріслі.

При обстеженні лікар стежить, щоб стан і розміри шийки змінювалися у відповідності з термінами вагітності. До 20 тижня жодних змін цього органу бути не повинно. Довжина шийки матки відповідає її розмірами до вагітності – від 4 до 4,5 см, обидва зіва – внутрішній, який виходить в порожнину матки , і зовнішній, який виступає в піхву, повинні бути повністю зімкнуті.

Допустиме укорочення шийки матки відбувається в другому триместрі – з 20 до 28 тижня. Зміна розмірів незначне – всього на 0,5 см, не більше, зеви залишаються зімкнутими.

До 36 тижня шийка матки скорочується ще на пів сантиметра, а потім продовжує інтенсивно зменшуватися в розмірах, розм’якшуватися і дозрівати. Якщо укорочення не відбувається, може знадобитися проводити непланове екстрене кесарів розтин, так як розрив надто довгою шийки матки може викликати сильну кровотечу. У нормі довжина шийки перед пологами – близько 1 см, і внутрішній зів вже повинен бути відкритий, а голівка плоду фрагментарно впровадитися в малий таз.

Не треба дивуватися, що шийковий моніторинг починають проводити з 24 тижнів, а не з самого початку постановки на облік. Посилено набирати вагу плід починає саме на цьому терміні, матка збільшується, відповідно зміна стосується всіх її частин, включаючи і периферичну. Якщо при УЗД-контроль виявляються несприятливі зміни, то жінку направляють в стаціонар, де вона перебуває під наглядом – іноді до самих пологів.

Патології при вагітності

Особливо уважно лікарі стежать за вагітними жінками, які перебувають у групі ризику.

На особливий облік беруть пацієнток:

 • вже робили аборти;
 • тих, хто перенесли важкі пологи, під час яких для надання термінової допомоги використовувалися акушерські щипці;
 • якщо під час виношування диагностировалась гормональна недостатність – не вистачало гормону прогестерону і жінці призначали його штучний аналог;
 • з великим плодом або багатоплідної вагітністю;
 • з низьким передлежанням плаценти;
 • якщо діагностували ерозію шийки матки на ранніх термінах вагітності.

При підозрі на істміко-цервикальную недостатність жінку направляють в стаціонар. Під ИЦН увазі стану, коли підвищується ризик невиношування.

Одним з основних симптомів ИЦН є стан, коли відкривається шийка матки на ранніх термінах вагітності в першому триместрі – у 8-11 тижнів. Це досить рідкісний випадок даної патології – зазвичай вона розвивається у пацієнток до початку другого триместру – з 16 тижнів.

Чим небезпечна істміко-цервікальна недостатність?

 1. З-за прочиненими шийки підвищується ризик інфікування плоду із зовнішнього середовища;
 2. Плідна оболонка опускається в цервікальний канал і при різкому русі вона може лопнути.

При появі ИЦН на ранніх термінах зазвичай призначається гормональна терапія або зів матки зашивають. Жінці доводиться до кінця вагітності дотримувати постільний режим.

Шви накладають в стаціонарі, ця процедура вимагає попередньої діагностики на гінекологічні інфекції і проводиться під наркозом.

Якщо жінка дотримується рекомендації гінеколога, то ИЦН не є протипоказанням для природних пологів. Проте слід очікувати, що пологи пройдуть швидко, і про діагностованої патології слід акушера попередити заздалегідь.

Залишити коментар