Виділення з пупка: найпоширеніші причини появи виділень

Ми приділяємо пупка вкрай мало уваги: це своєрідне нагадування про внутрішньоутробному періоді життя не представляє особливого інтересу для дорослої людини, так і дітей вже в дошкільному віці набридає розглядати власний пупок.

Не турбує — так і добре, але як тільки з’являються виділення з пупка, ситуація докорінно змінюється. Особливо неприємно, коли виділення мають гнійний характер, володіють неприємним запахом і доставляють дискомфорт у повсякденному житті. Причини появи безбарвних, жовтуватих або білих виділень із пупка у дорослих і дітей різна: у немовлят до їх появи зазвичай призводить омфаліт (бактеріальне запалення незагоєною пупкової ранки), в той час як дорослі проблеми частіше викликані грибковими інфекціями і недотриманням правил особистої гігієни.

Причини появи виділень із пупка у маленьких дітей

Бактеріальне запалення пупкової ранки у немовлят, як правило, виникає на 1-2 тижні життя і може супроводжуватися набряком і гіперемією пупкового кільця, випинанням пупка над животом, локальним розширенням кровоносних судин (добре проглядається венозна сіточка в околопупочной області).

Якщо проблему не вирішувати оперативно, приєднуються загальні симптоми — підвищується температура тіла, дитина стає вередливою або млявою, втрачає апетит, відригує. Важливо не допустити генералізації запального процесу, тому батькам рекомендується проявляти пильність і при перших ознаках омфаліту не махати рукою на «пустячное» запалення, а звертатися до лікаря.

Проста форма омфаліту (так званий «мокнучий пупок») проявляється серозними або гнійними виділеннями, які часто засихають і утворюють характерні скоринки. Флегмонозна форма більш небезпечна, оскільки при ній пупкова ранка покривається виразками, а температура може різко злітати до 39?С. Навіть легкий дотик до ранки викликає біль.

При порушеннях імунітету хвороба може переходити в некротичну (гангренозную) форму, що представляє серйозну небезпеку для здоров’я і життя малюка: поширюючись вглиб, на черевну стінку і внутрішні органи, інфекція призводить до розвитку перитоніту і сепсису.

Щоб визначити збудника хвороби і впоратися з її наслідками, необхідно зробити бактеріологічний посів і обов’язково показати дитину хірурга. У більшості випадків омфаліт лікується консервативними методами, але при виявленні свища знадобиться операція. Свищі, викликані незарощення сечового міхура та іншими патологіями, бувають вродженими і набутими, але в будь-якому разі потребують хірургічного втручання.

Причини появи виділень із пупка з неприємним запахом у дорослих

Омфаліт може зустрічатися не тільки у немовлят — і діти старшого віку і дорослі можуть стати жертвами інфекції, в основному через нехтування гігієнічними процедурами.

І справді, подумайте: ми скрупульозно дбаємо про дотримання правил особистої гігієни стосовно ротової порожнини, слухових каналів та інших частин тіла, але про пупку чомусь забуваємо.

Анатомічні особливості його будови (вузький, глибоко всередину пупковий канал) сприяють постійному накопичення відмерлих клітин шкіри і продуктів життєдіяльності сальних залоз, які являють собою відмінну живильне середовище для всіляких бактерій.

Тканини дратуються і інфікуються, спочатку може з’являтися легкий свербіж, потім — гнійні виділення з пупка: навіть у дорослих людей витікання гною з такого несподіваного місця викликає подив і переляк.

При зниженні імунітету іноді приєднується грибкова інфекція, частіше всього — кандидоз: дріжджові гриби Candida albicans добре себе почувають у вологому середовищі, активно розмножуючись і поширюючись по організму.

Білі творожистие виділення з пупка — можлива ознака кандидозу.

Істотним чинником ризику, крім зниженого імунітету, вважається вагітність. Багато жінок помічають, що під час вагітності, в період активного збільшення живота, область пупкового кільця розтягується і змінює свою форму (цей процес може супроводжуватися незначним болем і дискомфортом). Це не страшно, турбуватися потрібно лише при появі сильних болів або неприємно пахнуть виділень із пупка при вагітності.

Можливо, ви зіткнулися з інфекцією, тому не пускайте ситуацію на самоплив і відвідайте лікаря: він оцінить ступінь запалення і призначить аналізи, щоб встановити його причину. А до походу в поліклініку дотримуйтесь елементарних правил гігієни: мінімум раз в день приймайте душ з милом, протирайте пупкове поглиблення серветкою, щоб прибрати зайву вологу, і акуратно прочищайте його за допомогою ватної палички, змоченою перекисом водню або будь-яким іншим рідким антисептиком.

Якщо ви носите сережку в пупку, зніміть її на час вагітності, щоб запобігти травмуванню м’яких тканин.

До речі, нерідко гнійні виділення є наслідком неправильного догляду за пірсингом: щоб ранка гоїлася швидко і без ускладнень, обробляйте її антисептичними розчинами і ні в якому разі не давайте бруду накопичуватися в пупку. Грязьові пробки — вірний шлях до запалення.

Залишити коментар