Гострі гінекологічні проблеми – набряк піхви

Набряк піхви – це один із симптомів запальних процесів, які виникають у жінок при інфекційних захворюваннях або порушення мікрофлори піхви, що викликаються внутрішніми факторами.

Причини патології

Набухання слизової також може бути викликано алергічною реакцією або травмою – при натертості або ударі.

Але все ж основні причини появи набряків – це гінекологічні захворювання:

 • вагініт або кольпіт;
 • вульвовагініт;
 • вульвіт;
 • бартолініт.

Усі ці стани супроводжуються сверблячкою і набряком піхви, почервонінням слизової, появою рясних виділень. Лікування хвороб проводиться за схожою схемою – антибактеріальна терапія або протизапальні препарати місцевої дії, відновлення нормальної мікрофлори.

І все ж ці захворювання мають відмінності в своєму плині, і деякі нюанси в лікуванні.

Вульвіт, вагініт і вульвовагініт

При вульвите запальний процес охоплює тільки слизову зовнішніх статевих органів. Якщо хворіють дівчатка, то по висхідній він не піднімається. При вагініті і вульвовагініті характерні симптоми локалізуються одночасно на зовнішніх статевих органах і в піхву.

Етіологія захворювань може бути специфічною і неспецифічною.

Причини хвороби специфічного характеру:

 • впровадження інфекції ззовні або перенесення її по кровотоку – вогнище запалення може знаходитися в будь органічної системі;
 • венеричні захворювання.

Неспецифічні причини, що викликають дискомфорт:

 • алергічні прояви;
 • травми;
 • прийом деяких лікарських засобів;
 • гормональний дисбаланс;
 • порушення гігієнічних заходів;
 • переохолодження;
 • хірургічні втручання різної складності.

Симптоми захворювань також схожі:

 • набряк і набухання слизової;
 • її роздратування;
 • болі і різі при сечовипусканні;
 • поява виділень – консистенція, запах і колір яких залежать від викликав хворобу збудника.

Наприклад, якщо вульвіт викликаний герпесной інфекцією, то на слизовій утворюються виразки, що з’явилися після розтину папул. При кандидозі – збудник грибкова флора – виникають творожистие виділення, а слизова оболонка покрита білуватим нальотом.

Якщо його видалити, з’являються точкові крововиливи.

Кольпіт у жінки, яка перебуває в менопаузі, викликається гормональними порушеннями. Під час хвороби виділення мізерні, рідкі і прозорі, а слизова стає пересушеною, і – якщо спиратися на скарги жінок – вона стає ламким, як слюда.

Бартолініт

Бартолініт – запалення бартолиевых залоз – з’являється при проникненні в бартолиеву залозу патогенних мікроорганізмів. Інфекційний процес може викликати підвищена активність умовно-патогенної флори піхви – гандарелл або Кандиди, але частіше причиною хвороби є трихомонади і гонококи.

Вторгнення чужинців провокує підвищену секреторну роботу залози. Її функція – підтримка постійної вологості піхви. Прохід залози забивається зайвим секретом і злущеним епітелієм, який тепер не відторгається, з’являється сприятливе середовище для розвитку патогенної флори – починається гнійно-запальний процес – абсцес.

Симптоми захворювання:

 • набряк піхви з боку запалення;
 • може відчуватися пульсація;
 • загальне підвищення температури;
 • сильний біль при дотику до статевих органів;
 • інтоксикація організму.

Стан досить важка і вимагає обов’язкового лікування.

Терапевтична схема усунення хвороб, що викликають набряк піхви

Починають лікування з визначення мікрофлори, що спричинила запальний процес.

Далі призначають антибактеріальну, протигрибкову або противірусну терапію – в більшості випадків необхідно застосовувати комплексний вплив, так як хвороба часто буває викликана кількома групами патогенних мікроорганізмів. Іноді необхідно використовувати препарати загальної дії – наприклад, при бартолініті.

Високу ефективність лікування інфекційних процесів показали зрошення антисептиками: «Хлоргекседином», «Фурациліном», розчином перманганату марганцю.

Для вирішення проблеми – як швидше зняти набряк піхви і позбутися від хворобливих відчуттів – підключають антигістамінні засоби. Вони можуть мати місцевий вплив, наприклад, «Фенистил-гель» або «Целестодерм», або прийматися перорально.

Прискорюють відновлення цілісності слизової трав’яні ванночки з ромашкою, дубовою корою, календулою, мати-й-мачухою. На останньому етапі лікування використовується вітамінотерапія та імунні засоби – знову ж таки місцевої і загальної дії, які усувають дисбактеріоз і підвищують захисні сили організму.

Якщо антибактеріальна терапія не справляється з бартолинитом, проводять хірургічне втручання – залозу розкривають. Надалі лікування проводиться по тій же терапевтичній схемі, як при відновленні після будь-якого оперативного втручання.

Набряк піхви при вагітності

Хвороботворна флора не завжди має відношення до виникнення набряклості в зовнішніх статевих органах під час вагітності.

На початку вагітності збільшується вироблення прогестерону, кількість густих слизових виділень збільшується. При цьому в статевих органах посилюється кровотік – організм починає формувати плацентарне коло кровообігу, по якому корисні речовини і кисень надходять до ринку, що розвивається плоду. Із-за посиленого кровотоку статеві губи набрякають, і у них підвищується чутливість, слизова набуває насичений рожевий колір. Лікування стан не вимагає.

З 2 триместру матка починає посилено рости, робить тиск на навколишні тканини. Вагітна може відчути тягнучі болі в піхві, помітити виражену набряклість. Так проявляє себе варикозне розширення вен піхви.

Лікування призначається індивідуально. У деяких випадках вдаються до медикаментозних препаратів, іноді лікар займає позицію спостерігача і намагається допомогти вирішити проблему з допомогою раціоналізації режиму праці і відпочинку та спеціального призначення комплексу ЛФК.

При набряку піхви під час вагітності, викликаного активізацією умовно-патогенної флори, лікування проводиться засобами місцевої дії.

Набряк піхви після пологів

Після пологів набряки піхви з’являються в більшості випадків із-за травм. Якщо сталося перерозтягання при русі дитини по родових шляхах, то хворобливий ефект зникає протягом 2-3 днів.

Якщо сталися розриви – стінок піхви і промежини – набряки спадають тільки після заростання дефектів. Ці набряки нічим не відрізняються від виникають при пошкодженні тіла – нікого ж не дивує, що після порізу руки навколо рани з’являється припухлість.

Родильнице необхідно посилити гігієнічні заходи – після кожного походу в туалет обмивати статеві органи і міняти прокладки.

Виникнення вторинного інфікування на цьому етапі вкрай небезпечно – воно може спровокувати запальний процес, і інфекція тоді по висхідній підніметься в матку, яка ще не відновилася після пологів. Одним з найнебезпечніших ускладнень такого стану є сепсис.

Набряк піхви після китайського фитотампона

Самолікування нікого не доводило до добра, але жінки намагаються себе постійно вилікувати за допомогою народної медицини. Якщо оздоровлення самостійно приготованими засобами рідко призводять до запального процесу, що кількість жінок, які лікуються після використання китайського фитотампона, не зменшується.

Деяким жінкам ці засіб дійсно допомагає омолодитися і забути про всіх гінекологічних захворюваннях відразу ж, але у багатьох вона викликає алергічну реакцію. Чим це викликано, непристосованістю європейських жінок до трав Китаю або індивідуальною реакцією на лікування, сказати важко. Але це найкращий варіант, який з’являється, якщо використовувався оригінальний тампон.

На жаль, застосування підробок викликає запальний процес за рахунок впровадження інфекції – невідомо, в яких умовах виготовляються сурогати. Якщо вирішили скористатися диво-засобом, то слід обов’язково аналізувати свої відчуття.

Коли з’являється свербіж, тампон слід відразу видаляти. Будь поява набряку піхви – причина звернутися до гінеколога. Цей симптом може свідчити про розвиток запальних процесів різної етіології.

Не варто чекати, що набряк пройде сам. Так, так може статися. Але в цьому випадку процес перейде в хронічну форму, що може викликати небезпечні ускладнення – в тому числі і безпліддя у жінок репродуктивного віку.

Залишити коментар