Як вирощувати цибулю-чорнушку

Неможливо заперечити факт вживання цибулі при приготуванні страв вітчизняної кухні. Це найпоширеніший овоч, надає практично будь-якої страви характерний смак і аромат. Не дуже дорогий, він при вирощуванні все-таки вимагає наявності деяких специфічних знань. Багато досвідчені городники не завжди знають тонкощі, при яких вирощування цибулі стає справою цікавим і вигідним.

Тому поділимося спостереженнями і особливостями, щоб ви отримали урожай вартий докладених зусиль.

Що потрібно зробити на початку?

На городі доведеться відвести окрему ділянку, висаджуючи овоч необхідно дотримати всі приписи, і обов’язково розібратися, звідки насправді береться гарний і смачний цибулю.

Власне кажучи, спочатку потрібно придбати насіння цибулі-чорнушки. B з них потрібно виростити сіянка – це дрібні цибулинки на посадку.

В принципі, потрібно просто зрозуміти, що культура потребує деякої скрупульозності, терпіння і зосередженості в діях. Чорнушку можна і потрібно підготувати до висадки в грунт.

Для цього є два способи:

 • Замочити насіння в досить теплій воді, на вісім годин, після цього потрібно буде перемішати їх з піском. Температура води при цьому не повинна перевищувати 40-45 градусів;
 • Залити чорнушку розчином марганцівки, і тримати в ньому близько двох діб. Колір розчину повинен бути ближче до малинового, тобто досить насичений.

Місце для висадки вибирати і готувати треба теж ретельно, щоб отримати хороший урожай. Воно повинне добре освітлюватися сонцем, бажано удобрити грунт. Цибуля чорнушка не висаджується на одному і тому ж місці два роки поспіль – це призводить до виродження. Добре, якщо перед цим на ґрунті росли квасоля, картопля чи капуста.

До висадки зберігати насіння треба в холодному місці, наприклад, у погребі, щоб вони не стали проростати заздалегідь.

Ідеально, якщо посадка буде проводитися ще вологу весняну грунт на глибину не більше 2 см, відстань між стрічками висадки не менше 7 див. Дуже сприятливо сусідство з морквою, а також кропом, для відлякування різного роду шкідників.

Чорнушку можна сіяти і врозкид, тоді сіянку цибулі вийде більш дрібним. Не забувайте весь час стежити за вологістю грунту, і за формуванням кірки, яка не дозволить пробитися сходам. Потихеньку взрыхляйте поверхню грядок. Саме так і відбувається посадка на сіянку ароматного лука чорнушка.

Як стежити за зростанням овоча?

Коли з’являться перші паростки, необхідно прорідити сіянці. Бажано залишити не більше двох сантиметрів відстані між саджанцями. Днів через 20, в залежності від погоди, потрібно буде ще раз прорідити, тепер уже залишаючи до 6 см відстані. Процес поливу бажано припинити теж за 20-25 днів до збирання сіянки.

Прибирати потрібно восени, обов’язково висушити перед зберіганням і ретельно відсортувати:

 • Великий зберігати при температурі не нижче 20 градусів, щоб сіянка не пустив стріли проростання;
 • Дрібну сіянку можна зберігати при більш низькій температурі, але не допускаючи перемерзання.

Згодом севок знадобиться для вирощування самої ріпки, в тому вигляді, в якому його звикли використовувати у приготуванні, а, точніше, званому цибулиною.

Підготовка сіянки

Протягом пари тижнів перед посадкою сіянку прогрівають. Коли процес прогріву завершено, настає період підготовки маленьких цибулинок.

Для цього:

 • замочують севок годин на 10 в розчині добрив;
 • потім хвилин на 10-15 опускають в розчин марганцівки, для знезараження та дезінфекції;
 • потім відмивають в проточній воді.

В теплу майську грунт висаджують сіянку на відстані 8 см, на глибину до 2,5 см відстані між грядками не повинно бути вже 15 см весь подальший догляд полягає в поливі, добриві, розпушуванні грунту.

Також знадобиться:

 • обробка від грибкових захворювань;
 • полив водою не нижче 15 градусів, зберігаючи стрілки не поламаними;
 • раз в два тижні рихлити грунт.

Коли бадилля пожовтіє, потрібно прибирати цибулю, і залишити його на просушку при температурі від 25 до 30 градусів.

Якщо все робили правильно, стежили за часом і чистотою грядок, вчасно спушували грунт та поливали в достатній кількості, то і овоч виросте великий, красивий і смачний.

Як отримати свою чорнушку

Насіння цибулі можна отримати і самостійно, особливо якщо хтось горить бажанням виростити будь-яку сортову різновид.

Всі дії повинні бути поетапними, не варто нехтувати термінами і бажано прислухатися до порад досвідчених городників:

 • Відберіть кілька міцних цибулин, діаметром до 10 см, просушивши протягом декількох, але не менше трьох тижнів, перекладіть їх у приміщення з десятиградусной температурою. В такому випадку вони проростуть стрілками, що і потрібно для вирощування корисного лука чорнушки. Вже ближче до висадки в грунт, переміщують у більш тепле приміщення, щоб прискорити процес;
 • У ранні терміни початку городніх робіт, провівши дезінфекцію цих маточних цибулин, необхідно висадити їх у ґрунт, на відстані 25-30 см;
 • Прикопують головки лише наполовину;
 • Коли в парасольках почнуть тріскатися коробочки з насінням, досвідчені господарі радять одягати на головки марлеві «шапочки», щоб насіння не розсипалися і не пропадали;
 • Прибирати цибулю-чорнушку краще на початку осені, коли максимальна кількість коробочок з насінням дозріло;
 • Зрізати потрібно стрілки на довжині в 20-25 см, щоб зручніше було вивішувати на просушку.

Ось так і відбувається весь процес вирощування цибулі та отримання насіння. Процес цілорічний, вірніше, передбачає чітку послідовність дій, як і закладено у всіх природних круговоротах. Доставляє радість, коли бачиш, що земля віддає нам набагато більше, ніж ми їй. Врожаї залежать від старанності та догляду, хороших ґрунтових і кліматичних умов.

Чорнушка на зелень

Можна висадити цибулю-чорнушку на свіжу зелень, яка з’явиться вже ранньою весною, якщо все буде підготовлено. Висадити цибулини, добре рихлити грунт, обов’язково підживлювати і поливати.

Можна навіть закрити місце висадки плівкою, що утеплюючи грунт додатково. Дочекавшись, коли пір’я зростуть сантиметрів на 30, можна збирати зелені паростки, в яких ранньою весною зібрані вітаміни, що запобігають розвиток авітамінозу.

Також можна і восени посадити цибулю на зелень, але потрібно дочекатися зниження температури майже до нуля градусів, посадити цибулинки на відстані до 3 см, і присипати зверху листям сантиметрів на двадцять.

Давши перезимувати луку таким чином, ранньою весною підгодувати добривами і збирати зелені паростки як описано вище. Щедрих вам урожаїв!

Залишити коментар