Як прибрати накип в чайнику оцтом і лимонною кислотою?

Мабуть, кожна господиня стикалася з такою проблемою, як накип у чайнику. Її поява пов’язана з жорсткістю питної води. Накип утворюється через відкладення сольових, металевих і мінеральних речовин. Про те, як прибрати накип у чайнику, щоб не пошкодити його поверхню, ми поговоримо в нашій статті.

Ігнорувати проблему не можна

Незважаючи на те, що практично в кожному будинку встановлені фільтраційні системи, від утворення накипу в електричних або звичайних чайниках це не врятує. Накип – це сольові відкладення. Інтенсивність утворення білих пластівців і нальоту на стінках і дні посуду безпосередньо пов’язана з концентрацією солей у нашій питній воді. Прибирати накип слід не тільки в цілях безпеки свого здоров’я. Ігнорувати цю проблему не можна, оскільки накип може призвести до передчасної поломки електрочайника або витончення його стінок.

Шар нальоту на стінках і дні чайника не дозволяє безпосередньо контактувати нагрівального елементу з водою, через що сталь розжарюється до неприпустимих меж. І якщо в електричному чайнику в першу чергу з ладу вийде нагрівальний елемент, то в звичайному стоншуються стінки, що призведе до утворення дірок або появі іржі. Крім того, потрапляючи в організм, сольові відкладення осідають в органах сечостатевої системи, що може зумовити розвиток серйозних патологій.

Далі ми розглянемо найбільш популярні і ефективні способи видалення накипу в чайниках. Але в першу чергу хотілося б звернути увагу на профілактичні заходи. Щоб накип не утворювалася, візьміть на замітку кілька нескладних правил:

 • щодня промивайте стінки і дно чайника теплою водою з допомогою м’якої губки;
 • використовуйте тільки відфільтровану пом’якшену воду;
 • після кожного використання залишки води бажано зливати з чайника, щоб вона не застоювалася і не провокувала утворення нальоту;
 • легше видаляти невеликі шари накипу, тому не чекайте, поки за сольовими відкладеннями не буде видно нагрівального елемента.

Дбайливий догляд за емальованим чайником

Незважаючи на те, що прогрес зробив крок далеко вперед і багато хто з нас вважають за краще використовувати електричні чайники, емальовані не залишилися осторонь. Однак вони також не застраховані від утворення накипу. Господиням необхідно знати, як прибрати накип в емальованій чайнику, щоб не пошкодити поверхню його стінок і днища.

Проводити процедуру очищення рекомендується не рідше 1 рази на місяць. Так ви зможете без зусиль позбутися з’явилися сольових відкладень і при цьому не пошкодити поверхню емальованого чайника.

На сьогоднішній день існує безліч різних хімічних засобів для усунення накипу. Шляхом проб і помилок ви можете вибрати підходящу вам. Якщо ви хочете віддати перевагу натуральним домашнім компонентів, тоді спробуйте приготувати відмінний засіб від накипу самостійно. Давайте розглянемо найпопулярніші способи очищення емальованих чайників.

Спосіб №1:

 1. Заповнюємо емальований чайник водою, ставимо його на помірний вогонь і доводимо до стану кипіння.
 2. Після того, як вода закипіла, не відставляємо чайник з вогню. Додаємо у воду харчову соду в кількості 5 ст. л. з розрахунку на 2 л рідини.
 3. Перемішуємо і в такому вигляді кип’ятимо воду протягом 25 хвилин на повільному вогні.
 4. Після закінчення відведеного часу відставляємо чайник з плити і чекаємо, поки вода повністю охолоне.
 1. Далі озброюємося дерев’яною лопаткою або ложкою і соскабливаем утворювався накип. Ні в якому разі не наливайте в чайник окріп і не обдавайте його холодною водою. Перепад температурних відміток може спровокувати розтріскування емалі і пошкодження стінок.

Спосіб №2

Ви коли-небудь могли припустити, що від накипу ваш чайник очистить звичайна картопляна шкірка? Після того, як ви почистили цей коренеплід, не поспішайте викидати шкірку. Нарізаємо її рівноцінними смужками і покласти в чайник з водою. У такому вигляді кип’ятимо воду протягом 20 хвилин. Після охолодження ретельно промиваємо дно і стінки чайника м’якою губкою.

Спосіб №3

Відмінно справляється з накипом і звичайний лимон:

 1. Для цього цілий лимон нарізаємо на рівноцінні квадратики і щільно утрамбовується їх в носик чайника.
 2. Сам чайник, як зазвичай, заповнюють водою.
 1. Кип’ятимо воду протягом 10 хвилин і насолоджуємося результатом: від накипу не залишиться і сліду. За аналогією деякі господині використовують грушеву або яблучну шкірку.

Спосіб №4

Мабуть, ви неодноразово чули, що впоратися з накипом допомагають газовані напої відомих брендів, наприклад, «Кока-кола» або «Фанта»:

 1. Чайник заповнюємо пляшкою газованої води, а потім до країв наливаємо чисту воду.
 2. Доводимо рідину до стану кипіння і відставляємо з вогню.
 3. Через 60 хвилин накип повністю розчиниться, а вам потрібно буде тільки обполоснути внутрішню поверхню чайника чистої водою.

Секрети господинь: продовжимо життя електрочайника

Як вже говорилося, багато господинь вважають за краще використовувати електрочайники. Дуже важливо знати, як прибрати накип в електричному чайнику, щоб не пошкодити його цілісність і поверхня нагрівального елемента. Найпростіший спосіб – придбати готове хімічний засіб. Якщо ви хочете випробувати бабусині методи очищення чайників, тоді виконуйте рецептурні пропорції.

Оцтова кислота – потужний розчинник накипу

Один з найбільш ефективних способів видалення накипу зі стінок і днища електрочайника вважається оцтова кислота. Для проведення такої очисної процедури рекомендовано використовувати столовий оцет 9% концентрацією:

 1. Для початку на 2/3 частини заповнюємо електрочайник очищеною водою.
 2. Залишилася 1/3 частину ми доливаємо оцтом.
 1. Щоб правильно розрахувати пропорції, зверніть увагу на граничний обсяг чайника. Якщо максимально допустима маса води становить, наприклад, 2 л, 1,3 л – це буде вода, а решта – столовий оцет.
 2. Доводимо рідину до стану кипіння, а потім чекаємо її повного остигання. В цей час столовий оцет як кислота вступить в хімічну реакцію з отложившимися солями на стінках і дні чайника і раздробит їх на дрібні частки, які без праці усунуться звичайною м’якою губкою.

Після проведення такої процедури внутрішню поверхню чайника потрібно ретельно й неодноразово промити, щоб усунути залишки столового оцту. Нехтувати цим правилом не можна, оскільки кислота, потрапляючи в організм, може спричинити інтоксикацію. Тепер ви знаєте, як прибрати оцтом накип у чайнику.

М’яке очищення електрочайника

Для очищення внутрішньої поверхні електрочайника утворилася від накипу можна використовувати лимонну кислоту. Вона також вступає в хімічну реакцію з частинками накипу, але при цьому вважається більш м’яким миючим засобом, ніж столовий оцет. Головне — знати правила, як прибрати накип у чайнику лимонною кислотою:

 1. Візьміть один пакетик лимонної кислоти і висипте його в заповнений водою електрочайник.
 2. Доведіть воду до стану кипіння, а потім остудіть чайник.

Якщо з першого разу шар накипу повністю не розчинився, проведіть процедуру повторно. Не забувайте, що внутрішню поверхню чайника після очищення потрібно промивати проточною водою. Найкраще закип’ятити чайник і злити з неї воду 2-3 рази.

Який спосіб очищення чайників вибрати, вирішувати тільки вам. Пам’ятайте, що невеликий шар накипу очистити набагато легше. Проводите процедуру не рідше 1 рази на місяць. Обов’язково врахуйте характеристики вашого чайника і матеріал, з якого він виготовлений. Особливу увагу слід приділяти електрочайників. При неправильній їх очищення ви ризикуєте пошкодити нагрівальний елемент і вивести прилад із ладу. Удачі вам!

Залишити коментар