Як правильно обрізати виноград восени і навесні?

Обрізання виноградної лози є важливим кроком, який визначає хороше плодоношення рослини. Цей процес нескладний, але деякі правила необхідно дотримуватися, щоб вийшов відмінний урожай. Як правильно обрізати виноград?

Навіщо і коли обрізають виноград?

Ми можемо підрізати виноградну лозу в багатьох місцях, але незалежно від використовуваного методу, щоб мати хороші результати, потрібно дотримувати деякі правила. Відразу слід сказати, що будь-яка обрізування лози протягом вегетаційного періоду спокою або буде мати пригнічувальну дію на рослину.

Але якщо дозволити лозі щорічно рости до 5 м у довжину, їй доведеться годувати всі ці метри до самого кінця гілки, де розташується виноградне гроно. Тому в кінці лози кількість поживних речовин буде досить обмеженим, а виноград вийде занадто дрібним і не соковитим.

Розмір лози має вирішальне значення, так як він обмежує кількість гілок без плодів і дозволяє повною мірою харчуватися виноградним гронам. І хоча при такому підході довжина виноградної лози зменшується в розмірах, в місці зрізу вона буде рости краще і енергійніше, ніж якби була залишена без змін. Іншими словами, метод обрізки дозволяє сформувати структуру виноградної лози.

Крім того, обрізка винограду сприяє максимальному доступу сонячного світла до гронам, покращує аерацію листя і плодів, а також дозволяє звести до мінімуму вплив грибкових захворювань на рослину. В ідеалі лози повинні бути орієнтовані по осі північ-південь.

Виділяють два підходящих сезону для обрізки винограду: пізню осінь і ранню весну. У весняної обрізки є один суттєвий недолік. В цей час року в рослини починається сокорух і знижується здатність виноградної лози у відновленні свіжих зрізів. У зв’язку з цим багато садівники вважають, що ідеальний час для обрізання виноградної лози — пізня осінь, як можна ближче до першого снігу. У цей період лоза знаходиться в стані спокою, а сокорух зупинено.

Техніка обрізки виноградної лози

Для роботи нам знадобляться садові ножиці або секатор, як на фото, а також липка кольорова стрічка для того щоб позначити місця зрізу на відібраної для обрізки лозі.

Осіння обрізка

Щоб правильно обрізати виноград восени, потрібно дотримуватися наступних нескладних рекомендацій:

  1. Нас цікавить тільки основний стовбур лози, який йде із землі від кореня. Все решта ми будемо обрізати.
  2. На основному стовбурі потрібно вибрати чотири гілки — пагони. Їх ми залишимо під майбутній урожай. Відбирати слід найбільш міцні і життєздатні пагони, які навесні почнуть швидко розвиватися і до плодоношення будуть здатні утриматися під вагою грон винограду. Для того щоб уникнути помилок, коли ви почнете різати, позначте стрічкою кожну з чотирьох вакансій, що вас гілок.
  3. Всі зайві не цікавлять нас лози відрізаємо секатором не біля основи, а на відстані одного сантиметра від основного стовбура.
  4. Решта чотири гілки обрізають таким чином, щоб на них з боку основного стовбура було не більше двох-трьох нирок на кожній.

Зверніть увагу, що при осінньої обрізки винограду деревина лози буде сохнути протягом зими. Тому в якості запобіжного заходу необхідно обрізати пагони, відступивши один сантиметр від стовбура. Таким чином, засихати буде тільки кінчик зрізу, а не внутрішня частина основного стебла. Необхідно бути впевненими, що основний стовбур збереже свої життєві сили до весни.

Хоча деякі сорти виноградної лози дуже стійкі до холоду, в нашій кліматичній зоні на зиму її краще покласти на землю. Таким чином, сніговий покрив буде їй служити в якості ізоляції від суворих погодних умов. Навесні стовбур і залишені після обрізки пагони підв’язують до основи, підтримує весь кущ.

Обрізаємо виноград навесні

Як правильно обрізати виноград навесні? Все просто: при виконанні обрізки зберігають два елемента: довгу гілку з 5 або більше нирками. Це фруктові чаші, які будуть нести більшу частину майбутнього врожаю. Ця гілка кріпиться до горизонтальних шпалер. А виноградні гілки від цього втечі будуть подвязываться до вертикальних шпалер, відстань між якими становить 30-40 сантиметрів.

Другий елемент являє собою обрізану гілку з двома нирками. Таким чином, формується заміна основного несучого стовбура. Тут також буде два пагони, які подвяжутся до вертикальних шпалер. Важливо, щоб заміна обрізалася ближче до стовбура виноградної лози для зведення до мінімуму щорічного розширення рамок.

Що робити зі старим рослиною?

Є виноградники, яким вже більше 100 років, тому поняття «старий» для цієї рослини. До того ж кущі старше 50 років вважаються навіть більш життєздатними, оскільки у них вже сформувалася потужна коренева система, що дозволяє добре переносити посуху і холоду.

Для того щоб правильно обрізати старий виноград навесні, необхідно виконати наступні дії:

  1. Видаляємо всі засохлі гілки.
  2. Потім видаляємо пагони, які ростуть на базі старої лози. Залишаємо тільки однорічні пагони, діаметр яких дорівнює не менше 6 мм, а також з наявністю від 5 живих нирок і більше.
  3. Обрізаємо пагони, які відповідають вимогам, залишаючи як мінімум за 3 бруньки на кожному. Це ті нирки, які будуть найбільш родючими і дадуть виноград.
  4. Вирізуйте зайві пагони таким чином, щоб залишилися, були рівномірно розподілені по всій довжині старої лози — приблизно від 4 до 5 пагонів на два метри шпалери.
  5. Протягом багатьох років необхідно відновлювати лозу, видаляючи старі пагони і дозволяючи рости новим.

Поради бувалого виноградаря

Необхідно підтримувати баланс між вегетативним ростом і виробництвом винограду. Занадто енергійна лоза виробляє плодів мало і низької якості на відміну від тієї, яка несе велике навантаження від грон. З року в рік вона слабшає і, зрештою, гине. Наше завдання — шляхом обрізки врівноважити навантаження на лози.

Якщо з нирок, що залишилися з минулого року, розвинулися дуже гарні пагони, це означає, що виноградна лоза може принести великий урожай. Нам доведеться залишити більше нирок до наступного обрізанню. І навпаки, якщо гілки попереднього року розрізняються за розміром і багато тонких, це ознака того, що лоза справила зайвий урожай. Тому її потрібно буде обрізати коротше в цьому сезоні або залишити таку ж кількість нирок, але видалити суцвіття, щоб дозволити гілки відновити свої запаси вуглеводів.

Не бійтеся починати обрізку свого улюбленого куща, тому що тільки так ви зможете придбати досвід, який допоможе вам контролювати розмір виноградної лози і отримувати з неї чудовий урожай.

Залишити коментар