Фосфорні добрива, їх значення і застосування

Такий елемент, як фосфор, життєво необхідним для розвитку рослин, якщо азот і калій більше контролюють ріст і смаки культури, то цей компонент відповідає за обмінні процеси і є джерелом енергії. Таке джерело живлення підходить і для садових, і для городніх культур, деякі види потребують велику кількість фосфору, інші менше, але його наявність обов’язково, інакше життя рослин зупиняється.

Значення фосфорних добрив

При нормальній кількості фосфору в тілі рослини, обмінні процеси йдуть правильно, культура росте і розвивається, а також приносить плоди, навіть надлишок цього компонента не може нашкодити живим організмам, тому що вони беруть необхідну їм кількість. Нестача фосфору в ґрунті призводить до того, що рослини гинуть, мало того, цей елемент бере участь у всіх репродуктивних функціях земної флори.

Якщо грунт буде недостатньо оброблена фосфором, культури на ній будуть слабо розвиватися, їх зростання сповільниться, в результаті, на місці злакових полів утворюються трав’янисті кущики.

Сьогодні земля не насичується фосфором, як необхідно для росту рослин, запаси, які є в грунті, постійно зменшуються. Коли настає процес вегетація фосфор засвоюється рослинами і виходить із ґрунту разом з урожаєм, деяка частина цього елемента вивільняється природним шляхом, у результаті, кількість внесеного фосфору значно мало чим виноситься. Таким чином, якщо не обробляти ґрунт з фосфорними добривами, де і так мало поживних речовин, його запаси знижуються, і гарного врожаю не доводиться чекати.

Особливості фосфорних добавок

Рослини на протязі всього свого життя потребують в цьому речовині, особливо в період ранньої весни, коли відбувається утворення кореневої системи, формуються суцвіття і утворюється урожай у майбутньому.

Перевага фосфорних добрив в тому, що вони малорухливі після внесення їх в грунт, вони поглинаються і закріплюються там, практично не вимиваються водами. Враховуючи цей факт фосфорні добавки рекомендується вносити у вигляді основного добрива перед тим, як будуть посаджені культури, у процесі підготовки земельної ділянки. Наприклад, восени перед посадками або глибокої навесні, коли планується перекопування землі.

Внесення фосфорного добрива

В процесі оброблення ґрунту слід враховувати глибину внесення добрив, їх необхідно закладати по глибше, де буде знаходитися коренева система рослини. Це дозволить коріння отримати максимальний запас поживних речовин.

Якщо говорити про плодові або декоративні рослини, ягідні культури, а також багаторічні квіти, то фосфорні добрива слід вносити з запасом, прямо в посадочну лунку. Це необхідно не тільки для того, щоб забезпечити побільше культури поживними речовинами, так можна зробити запас фосфору на майбутнє, коли обробляти грунт глибоко вже не можна буде. Але рослини в повній мірі будуть забезпечені повноцінним харчуванням.

Щоб правильно визначити дозування внесення фосфорної органіки у вигляді основної добавки, необхідно брати до уваги потреби культур. Як правило, найбільше фосфорних добрив потрібно таких рослин, як картопля і квасоля, морква, огірки, гарбуз, томати та різні види капусти, а також багаторічні рослини, квіткові культури, не тільки овочі, а й фрукти, ягоди.

Підживлення фосфорними добривами

Щоб у загальному плані підвищувати родючість грунту, крім основного добрива, потрібно використовувати і додаткові підгодівлі, особливо, в період вегетації культур. Такі добавки слід розглядати тільки як додаткова обробка, до основних добрив, що є головним у створенні родючого ґрунту.

Як правило, ґрунт підживлюють для того, щоб посилити розвиток і ріст культур, наситити їх певними елементами в певний період життя. Наприклад, найчастіше рослини підгодовують добавками з фосфором і калієм, коли з’являються цвітіння, утворюються бутони і плоди, щоб культури змогли пережити зимові холоди.

Якщо фосфорної органіки досить після обробки ґрунту, тоді використання додаткової підгодівлі не потрібно. В деяких випадках тільки, додаткові підгодівлі мають ефективністю, навіть якщо основного удобрення грунту достатньо.

Класифікація фосфорних добрив

В даний час фосфорні добавки діляться на дві основні групи, які розрізняються здібностями розчинятися у воді. Це кошти, які розчиняються у воді, і ті, що не розчиняються рідиною, а слабкими кислотами, саме тому вони доступні рослинам.

Добрива, які належать до першої групи, вважаються універсальними, тому що їх можна використовувати на будь-якому грунті, для будь-яких культур і в будь-який час. Друга група добрив застосовуються тільки для кислого грунту, вони виступають в ролі головної добавки. Фосфорні добрива, які легко розчиняються у воді, найчастіше використовуються для обробки дачної земельної ділянки, суперфосфати, що поділяються на прості і подвійні добавки.

Кошти простий групи випускаються у гранульованої або порошковій формі, найбільш ефективним вважається перший вид, особливо, що стосується внесення добрива в грунт. Крім того, гранульовані суперфосфати дають результат у три рази краще, порівняно з порошковими добавками. Це легко пояснити тим, що порошок контактує з великими обсягами грунту, в результаті, рослини погано засвоюють поживні речовини. Суперфосфати простий групи воліють рослини, яким потрібно більше сірки, так як до складу таких добавок входить гіпс, де є цей компонент. У процесі розчинення його у воді утворюється осад, це і є гіпс.

Суперфосфат подвійний групи являють собою добрива високої концентрації, виготовляються тільки в гранулах, і відрізняються від першої групи тим, що не містять гіпсу. Що стосується дії подвійних суперфосфатів, то воно однакове з простими, але якщо періодично вносити добавки в грунт, результат може бути навіть трохи слабкіше, ніж при використанні добавок першої групи. Тому, щоб отримати хороший ефект, суперфосфати подвійні слід використовувати в комплексі з іншими добривами, які містять сірку, наприклад, з сульфатом натрію або калію.

Фосфорні добрива для томатів

Головна перевага фосфору в тому, що після обробки їм ґрунти, рослини можуть витримувати різні несприятливі умови, їх коренева система стрімко розвивається і зміцнюється, зав’язуються плоди. Крім того, фосфорні добрива допомагають рослинам засвоювати та інші поживні елементи, зокрема, це стосується азоту.

Коли томати потребують фосфору, про це свідчать багато ознак, наприклад:

  • Листя починають згортатися в трубочку у бік головної жилки.
  • Сповільнюється процес дозрівання врожаю.
  • На листках утворюються плями, червоного і фіолетового кольору.

Рада! Першу підгодівлю томатів фосфорними добривами можна провести під час самої посадки розсади, достатньо 15 грам речовини укладати в кожну лунку.

Помідори обробляють різної органікою, але суперфосфати найбільш ефективні і поширені, тому що містять відразу кілька корисних компонентів. Це азот і магній, сірка і кальцій, а також, звичайно, фосфор, вони знижують рівень кислотності грунту. Магній, наприклад, сприяє правильному розвитку культур.

Також, для добрива томатів використовують комплексні добрива, куди входить калій, фосфор і азот, мова йде про нітроамофоску, добавка, яка краще всього підходить в якості підгодівлі.

Крім цього, для удобрення ґрунту під помідори використовують гній, деревну золу і перегній, торф. Мінеральними добривами обробляють грунт два рази на місяць, у вигляді кореневих або позакореневих підживлень, додають в лунки або обприскують. Якщо вірити професійним фахівцям, підгодівлі і добавки для добрива томатів можуть бути самі різні, головне, в цій справі, правильно дотримуватися пропорції і схему внесення органіки в грунт.

Більш детально про фосфорних добривах можна побачити на відео

Залишити коментар