Як підготувати жоржини до зберігання на зиму

Жоржини відносяться до тих небагатьох рослин, які не можуть пережити зиму у відкритому грунті, тому процес підготовки квітів до холодів включає в себе викопування та зберігання бульб. Зробити це нескладно, але важливо розібратися в особливостях і тонкощі процедури, щоб витягти їх із землі правильно.

Вивчивши правила подальшого зберігання, вийде зберегти рослини здоровими і сильними, щоб навесні посадити і насолоджуватися красою жоржин. Саме період зимового спокою дає їм силу для майбутнього пишного цвітіння і зростання.

Важливим чинником у процесі викопування і підготовки жоржин є вибір потрібних погодних умов і температури. Осінні місяці бувають різні, тому сказати однозначно, на який тижня вересня або жовтня це краще зробити, не можна. Але орієнтуючись на умови за вікном і градусник, можна точно визначити оптимальний час для проведення всіх робіт.

Викопування та зберігання жоржин

Найбільш правильним терміном для того, щоб дістати бульби жоржин з землі, є період осені, коли вдарять перші приморозки по землі. До цього рослина продовжує активно рости і набиратися сил для зимівлі. Однак і перечекати цей термін не можна, перемерзлі коріння погано перенесуть зиму, а навесні візьмуться не всі з них.

Ще одним етапом підготовки до викопування бульб є огляд жоржин, видалення всіх хворих і слабких гілочок, обрізка пагонів до висоти 20-25 см. Сигналом до того, що можна обрізати гілки, буде потемніння листків. Якщо на гілках є шкідники або сліди хвороб, їх варто обробити і обприскати, щоб не запускати процес і не зберігати їх на зиму. Адже в теплих умовах зберігання вони не тільки не загинуть, але і розмножуватися на інші, здорові рослини.

Без видалення шкідників процес підготовки жоржин до зими буде неповноцінним.

Особливості викопування жоржин

Процес викопування жоржин з землі не представляє особливої складності, однак вимагає дотримання обережності та уважності. Краще для цього використовувати вила, а не лопату, щоб не пошкодити бульби. Процес виконується в такій послідовності:

  1. Для початку кущ обкапывают по периметру, утворюючи лунку діаметром не менше 30-40 см в залежності від того, якого розміру було рослина. Потрібно враховувати, що коренева система така ж велика, як раніше були стебла і листя. Краще зробити запас.
  2. Коли проведено первинний підков з усіх боків, потрібно увіткнути вила в землю під бульбу, а другою рукою взяти паростки стебел.
  3. Поглиблювати вила і тягнути стебла потрібно обережно і паралельно, щоб не пошкодити їх.
  4. Діставши кореневища з землі, потрібно постаратися акуратно очистити їх від зайвої землі.

Подальший процес підготовки полягає в просушування бульб жоржин, що дозволить їм пережити зиму в процесі пасивного сну.

Додаткова підготовка

Перш ніж заховати бульби рослини, їх треба підготувати до зберігання. А для цього їх необхідно просушити. Оптимальним місцем для сушіння буде сухе провітрюване приміщення. Зазвичай досвідчені садівники викладають бульби на підноси або великі сита. Температура в приміщенні повинна бути не вище 15 градусів, але не нижче 8. В середині або наприкінці осені на вулиці рідко буває така погода, тому на відкритому повітрі жоржини сушать рідко.

Тривалість сушіння становить приблизно 10-14 днів. Якщо дотримані умови в приміщенні, цього часу достатньо для підготовки їх до зимівлі. Підсушені бульби потрібно звільнити від дрібних відростків і корінців. Роблять це за допомогою гострого ножа або леза. Зрізавши відростки, потрібно подивитися на перетин пенечков – потемнілі або коричневі зрізи свідчать про початок процесу гниття, їх краще відразу ж прибрати від загальної кількості коренів.

У цей же період знову підрізають стебла жоржин, їх довжина для зимового зберігання не повинна перевищувати 5 див.

Поділ бульб жоржин

Перед тим, як залишати жоржини на зберігання, їх треба розділити на декілька частин, які навесні будуть висаджуватися окремо. Робити це потрібно саме восени в процесі підготовки до зими, тому що за 3-4 місяці лежання в підвалі вони огрубеют, і навесні розділити їх буде набагато складніше. А результат зберігання свіжих бульб або одиночних ніяк від цього процесу не залежить, навіть поодинокі корінці переживуть холодну пору року і будуть готові активно рости після посадки.

Поділ бульб також здійснюється гострим ножем. Після чого окремі корінці жоржин потрібно промити, видалити залишки землі і залишити досушиваться. Через 2 тижні їх можна ховати на зимове зберігання.

Умови зберігання жоржин

Важливою умовою для збереження бульб протягом всього зимового періоду є підтримання потрібної температури і вологості в приміщенні. Градусник повинен показувати 2-5 градусів, саме тому багато садівники воліють зберігати квіти у холодильнику, якщо дозволяє вільне місце. Іншим варіантом є підвал або льох, під землею тримається така ж температура. Що стосується вологості, її показник повинен бути в межах 70-80%.

Варіантів зберігання жоржин може бути кілька:

  1. У ящиках з садовим грунтом. В широкі дерев’яні ящики потрібно укласти бульби в один шар, не занадто щільно, щоб між ними вільно проходило повітря. Зверху коріння потрібно присипати звичайним піском, торфом або сухим садовим грунтом. Повністю засипати їх не треба, шару в 4-5 см буде достатньо.
  2. Якщо бульб багато, а ящиків не вистачає, або їх нікуди ставити, можна скласти всі корінці в одну ємність. Але при цьому важливо пересипати їх таким матеріалом, який вільно пропускати повітря. На сьогоднішній день існують спеціальні суміші, які призначені для зберігання бульб квітів та овочів в підвалах. Це може бути перліт, вермикуліт або пісок, але його потрібно значно більше.
  3. В поліетиленових пакетах з додаванням перліту або вермикуліту. При цьому важливо зробити отвір в пакеті або залишити його відкритим, щоб усередині не акумулювалася зайва волога.

Таким чином, підготовка жоржин до зимового періоду полягає в правильному зберіганні бульб. Дотримуючи всі правила і умови, вийде зберегти їх здоровими і сильними для весняного висаджування.

Залишити коментар