Вправи для відновлення дихання: дихаємо правильно і з користю для здоров’я

Дихання – найважливіша функція людського організму. Вдихаючи повітря, людина відновлює свій організм киснем, який потрібен для нормальної роботи всіх без винятку внутрішніх органів, для росту нових клітин, вироблення гормонів, нормального протікання метаболічних процесів.

Якщо вміти правильно дихати – не буде проблем зі сном, організм буде своєчасно очищатися від шлаків і токсинів. Дихальні вправи можуть врятувати від стресів, допомогти розвинути мову, допомогти в терапії деяких захворювань. Давайте дізнаємося, які дихальні техніки існують і як правильно використовувати їх на практиці.

Загальні відомості

Наука дихання в сучасному суспільстві неймовірно популярна: існують цілі школи, що пропонують різні комплекси вправ для дихання. Індійська, китайська, йога – ось список найбільш відомих технік, але є (і постійно розробляються) авторські системи, завдяки яким людина може навчитися здійснювати життєво важливий навик правильно.

Яку б техніку відновлення дихання ви не вирішили практикувати — важливо пам’ятати, що всі без винятку вправи для розвитку правильного дихання повинні виконуватися регулярно.

Якщо «киснева фізкультура» буде проводитися, лише час від часу – користі від неї буде мало.

Для гімнастики вам не потрібно шукати спеціалізованого приміщення – ви можете проводити заняття у будь-якому комфортному для вас місці, в якому ви зможете максимально розслабитися і зосередитися на комплексі. Єдина умова — в обраному приміщенні бажаний хороший приплив свіжого повітря.

Давайте розглянемо деякі види «кисневої гімнастики» і вивчимо кілька корисних вправ.

Відновлювальний комплекс

Комплекс вправ для відновлення дихання особливо стане в нагоді тим, хто захоплюється спортом, корисний він виявиться і людям у віці, які відчувають нестачу кисню при тривалому підйомі вгору або ж швидкій ходьбі. Экзерции в цій техніці вкрай прості і все що вам потрібно – просто зосередитися.

Ось опис декількох вправ гімнастики, яка спрямована на відновлення повноцінної дихальної здібності:

 • Розставте ноги на ширині плечей, руки підніміть вгору, зробіть глибокий вдих через ніс і, опускаючи верхні кінцівки донизу, прокричите як можна голосніше, наприклад, «Кукареку!»;
 • Положення залишається тим же, що і в попередньому комплексі, руки потрібно підняти перед собою і скласти з долонь якусь подобу об’ємного кулі. Глибоко вдихайте і видихайте, губи при цьому складайте трубочкою, а руки опускаються вниз і як би описують велику кулю;
 • В наступному экзерсисе вам потрібно вдавати, ніби ви брызгаете водою на білизну;
 • Положення тіла, не змінюючи, переходите до комплексу, який називається «Сова». Піднімайте верхні кінцівки з вдихом, опускайте і на видиху ухайте совою.

Також відмінно відновлює дихання імітація задування свічки. Вправу потрібно супроводжувати глибоким вдихом, набираючи якомога більше повітря в легені і так само гамірно видихати, але видих потрібно поділити на три частини.

Вчимося правильно дихати

Комплексів вправ для правильного дихання існує безліч, і всі вони мають різне призначення: від общеоздоровительной функції до лікування специфічних захворювань і схуднення.

Комплекси для правильного дихання потрібно виконувати щодня, тоді від них можна очікувати значних результатів:

 • Зробіть перший глибокий вдих. Повітря в груди потрібно втягувати носом, але дихати – саме животом, а не грудьми. Ви повинні відчути, що повітря наповнює ваш живіт;
 • Видихати набраний повітря слід виключно ротом. Губи при видиху стисніть у вузеньку смужечку, залишивши лише невелику щілину під випуск повітря. Цю частину вправи потрібно виконувати животом, якщо робити екзерсіс правильно, ви відчуєте, що передня стінка преса ніби «прилипає» до спини; Напружувати у ході вправи слід не тільки область преса, але і сідниці;
 • Після зробіть ще три коротких выдыхающих руху, щоб ваші легені були порожні;
 • Постарайтеся зробити максимально глибокий вдих. Зупиняйтеся тоді, коли відчуєте, що повітря переповнює вас зсередини, і ви вже не здатні втягувати його. Затримайте дихання рівно на тридцять секунд.

Завершіть виконання гімнастики глибоким протяжним видихом.

Діафрагмальна гімнастика

Основи діафрагмального дихання вивчають майбутні співаки та актори, але вправи для розвитку правильного діафрагмального дихання будуть корисні людям, часто тим, хто нервує, відчувають стресові ситуації і почуття тривожності. Гімнастика допоможе зняти нервову напругу, розслабить.

До виконання экзерсисов треба ретельно підготуватися: постарайтеся залишитися наодинці і прибрати з приміщення для занять всі дратівливі та відволікаючі чинники. Переодягніться перед заняттями, можна надіти вільну гімнастичну одяг або, взагалі, залишитися в нижній білизні. Відкрийте вікна – нехай свіже повітря вільно надходить у приміщення.

Після підготовки можна переходити до комплексу:

 • Ляжте спиною на підлогу. Не лягайте на килими або м’які килими, важливо лежати на твердій і максимально жорсткій поверхні;
 • Потягніть в себе повітря носом, намагаючись затягувати його не кваплячись і плавно, при цьому уявляйте, що надходить повітря не в груди, а в область живота і поступово заповнює його. Щоб контролювати правильність виконання, одну руку розмістіть на грудях, другу кінцівку покладіть на область преса;
 • Видихати можна як завгодно – ротом або носом, головне – робити це максимально повільно і намагатися випустити все повітря з легенів;
 • Далі екзерсиси можна ускладнити: наприклад, при затягуванні повітря затримувати дихання на кілька секунд і також стримувати здатність дихати на видиху;
 • При втягуванні повітря піднімайте руки вгору і заводите їх за голову, виштовхуючи повітря з легенів – перемішайте кінцівки на прес.

Важливо знати: практикувати діафрагмальну гімнастику можна при повній відсутності проблем з серцем і артеріальним тиском. Майте на увазі, що після виконання комплексу ви можете відчути сильне запаморочення. Не лякайтеся – це нормально, якщо голова крутиться занадто сильно, можете прилягти й поспати.

Мовна гімнастика

Комплекси вправ на розвиток мовленнєвого дихання особливо корисні маленьким дітям: належне розвиток мовленнєвого дихання вчить дитину контролювати гучність своєї мови, її ритм, не ковтати слова і вимовляти їх чітко і до кінця. Екзерсиси будуть корисні й людям з порушеннями дикції.

Приємність комплексу в тому, що його можливо проводити в ігровій формі:

 • Візьміть вату і скачайте з неї кульку середнього розміру. Кулька покладіть на стілець, перед імпровізованими воротами з кубиків або інших предметів. Наберіть кисню в груди і видихайте його, склавши губи трубочкою і дмухаючи на кульку. Кулька повинен зайти в ворота;
 • Розкладіть по поверхні столу різні предмети різної тяжкості – паперові сніжинки, цукеркові фантики, зім’яті в грудки, намистини. Виконуючи видих, намагайтеся здути всі предмети зі столу, щоб його поверхня виявилася чистою.

Найпростіше вправа, яку можна виконувати щодня і дорослому, і дитині – надування куль і надувних іграшок.

Міцного вам здоров’я та гарного самопочуття!

Залишити коментар