Здоров’я запас! Вітаміни для підвищення імунітету

Імунітет — це велика армія маленьких захисників, які стоять на сторожі нашого здоров’я. У ній є і розвідники, і майстри рукопашного бою, і важка артилерія, і тиловики-ремонтники. Але будь-яку армію потрібно годувати, тому що, як відомо, в іншому випадку доведеться утримувати чужу. В даному випадку це чужорідні бактерії, віруси та інші вторгнувшиеся в організм агресори. Ми хворіємо, і замість доступних корисних вітамінів змушені приймати дорогі і далеко не нешкідливі ліки.

Поговоримо про те, які вітаміни приймати для підвищення імунітету і як це краще робити.

А воно мені треба?

Симптоматика ослабленого імунітету досить розпливчаста, а самодіагностика скрутна. На жаль, розрахуватися на перший-другий тим, у кого з цим все добре і у кого все погано, не вийде. Можна було б порадити «підкріпитися» на всяк випадок всім, але надлишок вітамінних речовин і мінералів теж далеко не нешкідливий. Неправильно судити про зниженому імунному статусі в разі, наприклад, частих ГРЗ. Показником буде не стільки частота захворювань, скільки здатність швидко і самостійно, без ліків, одужувати.

Відзначимо основні ознаки слабкої імунної системи:

 • сонливість, уповільнена лінь, хронічний занепад сил — те, що в народі називають «станом нестояння»;
 • частий головний біль, неприємний тягар і біль у м’язах та/або в суглобах;
 • часті простудні і вірусні хвороби, які не проходять без допомоги медикаментів;
 • рецидивуючі грибкові ураження слизових (кандидози) і гнійні — м’яких тканин;
 • незначне, але стабільне підвищення температури тіла (близько 37?).

Вітаміни для підвищення імунітету у дорослих

Їх багато, але незайвим буде знати, за що відповідає кожен з них і які ознаки можуть свідчити про дефіцит конкретних речовин.

А — всім відомий ретинол, що стоїть на варті нашого зору. Потрібен він і серцю, і всій кровоносній системі. А його недолік може обернутися пухлинами простати у чоловіків і молочних залоз у жінок.

В — практично всі вітаміни цього ряду відіграють важливу роль у виробленні антитіл для захисту від інфекцій. Особливо потрібні нашим маленьким захисникам — В1, В6, В12.

Для любителів міцного кави і не менш міцного алкоголю буде незайвим знати, що обидва є серйозними « антивитаминными» факторами. При цьому перший губить вітамін В1, а в боротьбі з другим героїчно гине В6, бореться за стабільну роботу печінки.

З — антиоксидант широкого профілю. Особливо необхідний в період епідемій і в міжсезоння.

Е — допомагає не тільки рідше хворіти, але і довше не старіти. Брак загрожує поганим загоєнням ран, тромбозами, слабкістю, дратівливістю, вічно поганим настроєм і проблемами в статевому житті.

D — допомагає засвоювати кальцій, який при його відсутності замінити нічим. Це не тільки наш імунітет, але і кістки, зуби, м’язи, зорові функції і здоровий сон. Перша стадія брак протікає непомітно, а вторинні наслідки можуть бути незворотними.

Р — виводить радіонукліди. Необхідний організму, щоб протистояти пухлин.

Н — протистоїть шкірних захворювань, покращує обмінні процеси.

Імуностимулюючі вітаміни, адресовані дорослим

Однак одних вітамінів для підвищення імунітету недостатньо — рекомендується приймати комплексні препарати з додатковими мінеральними речовинами, кращі з яких коротко перерахуємо нижче.

Імуно Плюс

Комплекс із серії Мульти-табс. Поряд з підняттям імунного статусу орієнтований на підтримку судин, нервової системи і здоров’я серцевого м’яза.

Містить лактобактерії, основні групи вітамінів, магній, йод, фолієву кислоту, цинк, марганець, інші мінерали.

Иммунап Форте

Заснований на рослинних екстрактах, відрізняється ефективним поєднанням вітамінів В6 і С пиколинатом цинку.

Центрум

Препарат, перевірений часом, розроблений на основі 24 вітамінів і мінералів.

Вітрум

Добре допоможе тим, хто відчуває хронічне перевтома. Має в абсолютній більшості позитивні відгуки. У складі — 15 активних компонентів.

Комплівіт

Якісно складений на основі 10 основних мінералів і вітамінів недорогий комплекс, доступний навіть для малозабезпечених пенсіонерів, які особливо потребують підтримки імунітету.

Іммунал

Популярний і повністю натуральний імунний стимулятор, що випускається у двох лікарських формах — таблетки і розчині. Основний компонент — сік ехінацеї пурпурової з включенням інших активних речовин, відмінно стимулюють імунну систему.

Алфавіт

Добре зарекомендувала себе компонування вітамінів і мінералів. Лікарі відзначають відмінну засвоюваність комплексу.

Елевіт

Цей препарат люблять призначати гінекологи. Орієнтований на підняття імунного порогу у вагітних і годуючих жінок, містить в кращих пропорціях всі вітаміни і мінерали, в яких вони в даний період особливо потребують.

Дитячі вітаміни для підвищення імунітету

Навіть вітамінні препарати дітям не призначають просто так. Гіпервітаміноз так само небезпечний для організму, як і нестача цих речовин.

Імунодефіцитний стан дитини зможе діагностувати лікар, однак сигналом до звернення повинні послужити наступні ознаки:

 • часті простудні та вірусні захворювання, наступні буквально одне за іншим і потребують медикаментозного лікування;
 • затяжне відновлення після хвороби;
 • збільшення лімфовузлів;
 • швидкий для свого віку втома, погана концентрація уваги;
 • безпричинна діарея, періодично болючий живіт здутий;
 • розшарування й ламкість нігтів, випадання волосся;
 • алергічні реакції.

Крім того, імуностимулюючі препарати призначають в наступних ситуаціях:

 • незбалансоване, одноманітне, неповноцінне харчування (часто через вибірковість в їжі самої дитини);
 • підвищення фізичних чи розумових навантажень, що ведуть до перевтоми;
 • після важкої, затяжної хвороби;
 • сезонний вітамінний дефіцит;
 • період інтенсивного росту (підлітки).

Чи врятує переглянутий раціон?

Противники будь-яких аптечних вітамінів голосують за отримання всього потрібного з продуктів харчування. Так, в морській рибі багато вітаміну D, в моркві — А, в оліях і жовтках — Е, а в цитрусових та інших фруктах — С.

Проте складно собі уявити, щоб навіть ненажерливий і всеїдний дитина зміг би з’їсти стільки корисної їжі, скільки йому необхідно тоді, коли імунодефіцит вже діагностовано. Крім того, це може «вистрілити» іншим боком — алергією через зловживання окремими видами продуктів. Тому набагато ефективніше і надійніше давати малюкові збалансовані й скомпоновані в потрібному напрямку вітамінні комплекси, в яких необхідні нутрієнти включені до точної віковому дозуванні.

Перераховувати різні вітаміни для підвищення імунітету дітей немає сенсу, оскільки призначення конкретного комплексу залежить, крім віку, і від багатьох інших факторів. Досить сказати, що найбільш популярними у педіатрів є групи «Алфавіт», «Вітрум», «Піковіт», «ВитаМишки». Якщо ж стан дорослого або дитини дозволяє думати про серйозне зниження імунного статусу, самим розумним рішенням буде відвідування лікаря-імунолога, який проведе повне обстеження і призначить повний курс для відновлення захисних сил ослабленого організму.

Залишити коментар