Найшкідливіші для здоров’я продукти

Хтось розумний сказав, що все бажане в цьому світі або суперечить моралі, або закону, або сприяє ожирінню. Залишимо у спокої те, що зневажає рамки закону і моралі, і подивимося — єдино чи ожиріння загрожує вживання улюбленої нами їжі?

На жаль, надмірна вага — майже дрібниця на тлі тих проблем зі здоров’ям, які вона може викликати. При цьому підступ деколи криється в самих звичних, не викликають побоювання продуктах. Не кажучи вже про тих, на склад яких ми свідомо закриваємо очі. Самі шкідливі для здоров’я продукти — тема сьогоднішньої розмови.

Якщо вивчити думки провідних лікарів-дієтологів, то список 10 найбільш шкідливих продуктів для повсякденного харчування може виглядати по-різному. Але в одному медики сходяться одноголосно: одна з основних проблем криється у недобросовісній маркуванні товару і фальсифікації його складу. В ідеалі маркування повинна бути яскравою і очевидною, за якою покупець міг би точно визначити відповідність заявленої категорії і наявність у продуктах шкідливих добавок з таблиці дозволених, обмежено допустимих і тих, які вже включені у чорний список. Можливо, не всіх це зупинить від покупки, але зате забезпечить законне право кожного робити усвідомлений вибір.

Продукти «з очима»

Мова піде про один з головних фігурантів сучасних спорів про найбільш шкідливих продуктах — про ГМО. У світі так багато їх затятих захисників, як і непримиренних противників. Насправді шкоду генномодифікованих продуктів однозначно ще ніким не доведено. Як, втім, і їх нешкідливість. Тому кожен покупець має право мати про них свою власну думку, ладна або відмінну від думки виробника. А значить, йому повинна бути надана інформація про наявність трансгенних інгредієнтів в кожному товарі і право цього вибору. А поки такої можливості у нас немає, залишається керуватися логікою і здоровим глуздом.

Якщо ви відносите себе до противників трансгенних продуктів, зверніть увагу на свідомо належать до цієї категорії:

  • зелений горошок (заморожений і в консервних банках);
  • арахіс — у нього імплантується ген петунії, далеко не самий нешкідливий для людини. До речі, комахи взагалі обходять арахіс стороною;
  • консервована кукурудза (зерна і качани);
  • привізною картопля з далеких країн;
  • какао-порошок;
  • крабові палички і супутній їм асортимент.

Копченості

А ось про шкоду копчених продуктів говориться дуже скупо або не йдеться взагалі. На жаль, виробники користуються тим, що основна маса населення живе застарілими стереотипами про процесі копчення. Між тим, ніхто вже давно не коптить, як раніше. У промислових обсягах застосовуються коптильні рідини, що містять формальдегід.

Молочні продукти

Мова піде про двох категоріях цього ринку — продукції з тривалим терміном зберігання (понад 8 тижнів) і з низьким або нульовим вмістом жиру (до речі, абсолютно нульової жирності молочки не може бути в принципі). У першому випадку ми маємо справу з асептичної упаковкою, яка являє собою упаковку з антибіотиками. Немає гарантії відсутності та інших консервантів і стабілізаторів далеко не корисної дії. Про наявність живих мікроорганізмів, про яких так любить розповідати реклама, мова в даному випадку навіть не йде.

Шкоди ж знежирених молочних продуктів полягає в частому присутності транс-жирів, які, всупереч обивательської логікою, широко використовуються у виробництві продуктів зниженої жирності. Отже, їх низька калорійність — не більш ніж міф. Крім того, знежирену молочку теж потрібно зробити смачної і конкурентоспроможною, а для цього в хід йдуть підсолоджувачі та інші добавки-поліпшувачі. І, нарешті, прихована небезпека — це психологічна пастка. Сподіваючись на меншу калорійність і велику користь, ми видаємо собі індульгенцію на переїдання цих продуктів.

Виноград, курага, солодкий перець

Все це так красиво виглядає на прилавку! Однак необроблений виноград буквально на корені з’їдають гриби, а після зняття він ледь пролежить в ідеальному стані п’ять діб. Все, що лежить тижнями і навіть місяцями, — заслуга хлороформу та інших дуже серйозних антиокислювачів.

Солодкий перець не в сезон — точне попадання в десятку продуктів, найбільш напханих пестицидами, азотистими добривами та іншої хімічної начинкою.

Що ж стосується кураги (а також чорносливу, родзинок і іншого подібного), радує око на прилавку красивою блискучою гіркою, — без роздуми проходите повз. У натуральному і корисному вигляді все це виглядає страшненько і сморщенно. Тільки уявіть собі, чого натерпілись ці абрикосики, щоб виглядати так, ніби вчора з дерева!

Соєві продукти

Користь і шкода сої — ще один безперервний наболіле спір. Спір, що доходить до скандалу, що явно не відповідає масштабам проблеми. Вона постійно вивчається, але на сьогоднішній день можна сказати лише наступне: помірне споживання сої (до 4 разів на тиждень) для здорової людини практично безпечно. Вегетаріанці можуть дозволити собі більше, оскільки вона є чудовою альтернативою червоного м’яса. Що ж стосується користі соєвих продуктів, то і на цей рахунок поки ніхто не надав незаперечних наукових підтверджень.

Малосолоний оселедець в пластику і червона ікра

Малосольна риба без шкідливих добавок може зберігатися виключно у маслі. Ні в якому вини або оцті вона просто так зберігатися не буде. Якщо в такому продукті немає масла, значить, в ньому є уротропін. Нагадаємо, що мова йде про пластиковій упаковці.

Той же принцип стосується і червоної ікри. Або заморозка, або міцний посол. Те, що пропонується в продаж, в абсолютній більшості містить формальдегід (не до столу буде сказано про те, де і для чого застосовується формалін).

Що ж тепер — зовсім нічого не їсти? Зрозуміло, немає. Їжа — одна з радощів нашого життя (дай Бог, звичайно, щоб не найголовніша). Окрім того, до чого наш організм вже давно пристосувався і звик. Досить згадати жителів Індії або Таїланду, спокійно поглинаючих неймовірно гостру їжу і мають із-за цього жодних проблем. І все ж, вирушаючи на ринок або супермаркет, більше довіряйте своєму розуму, знань та інтуїції, ніж очам і привабливому вигляду продуктів. Щоб зайвий раз не випробовувати свій організм на міцність.

Залишити коментар