Вирощування стевії в домашніх умовах з насіння

Різні лікарські трави – те, що можна знайти навіть на самому маленькому садовій ділянці або в квартирі, займає зовсім не багато місця, але їх вирощування себе виправдовує з лишком.

Стевія, яку більшість знає як замінник цукру, не так давно почали активно висаджувати в середній смузі. Чи існують якісь складнощі у догляді за нею, як правильно виростити цю солодку траву?

Вирощування стевії з насіння: загальна схема

Посів цієї рослини здійснюється традиційно для подібних трав в кінці березня або початку квітня, для чого використовуються стандартні пластикові контейнери або невеликі стаканчики.

Особливої різниці, яку тару вибрати, немає, оскільки схожість у насіння стевії дуже хороша, при щільному посіві вона дуже густо заповнить будь-яку ємність.

  • Класичний склад грунту для стевії – торф, садова земля і пісок, співвіднесені між собою як 2:1:1.

Стевія висівається поверхнево, після чого субстрат зволожується, ємність затягується накривається плівкою або склом і забирається в тепле затишне місце. Прокльовується насіння починають дуже швидко, тому до «переселення» розсада буде готова вже через 5-6 тижнів,

Якщо Ви вирішили повністю провести вирощування стевії в домашніх умовах, не виносячи її у відкритий грунт, пересадити її потрібно буде у великий горщик, обсяг якого не менше 2-х л. Дно бажано дренувати на висоту 2-х див. битими черепками або спеціальним дренажем. Однак переважно садівники воліють наприкінці травня перемістити стевію в город, щоб вона отримувала більше сонця і корисних мінералів.

Як здійснюється догляд за стевією в домашніх умовах?

Зиму середньої смуги ця рослина не перенесе, скільки б шарів укривного матеріалу на нього поклали, тому садівники радять на час холодів змінювати місце проживання стевії з городу на підвіконня або хоча б оранжерею. Роблять це у вересні, коли нічна температура повітря опускається до 10 градусів вище нуля.

З цієї причини рекомендовано ще в момент перенесення розсади у відкритий грунт залишати її в контейнері або в торф’яних горщиках, щоб подальше викопування не завдало труднощів. Загальні ж правила догляду не відрізняються для трави, що росте на городі і в будинку.

  • Висаджуйте стевію на ті грядки, де до неї розташовувалися бобові культури.
  • Освітлення. Це один з головних пунктів, який відповідає за накопичене в листках кількість стевиозида, а також за швидкість та активність росту самої трави. В саду її потрібно висадити на відкриту ділянку, бажано південно-західний схил, не притененный стінами або високими деревами. В квартирі розмістіть контейнер зі стевією на західному або східному вікні, а от від південного доведеться трохи віднести углиб кімнати. Добре стевія буде почувати себе на балконі, але тільки до холодів – потім доведеться занести її в квартиру. Взимку в будинку її обов’язково підсвічують.
  • Тепло. Теж дуже важливий момент, знову відповідальний за частку стевиозида і активність росту. В будинку оптимальну температуру повітря підтримувати нескладно, оскільки влітку вона апріорі буде комфортною для стевії (вище 22 градусів), а взимку допоможуть батареї (потрібно, щоб повітря прогрівалося до 19-20 градусів) і розташування рослини безпосередньо на вікні, щоб сонячні промені його гріли.
  • Пересадка здійснюється максимально дбайливо, навколо кореневої системи потрібно залишити великий земляний ком, інакше стевія може загинути на новому місці.
  • Полив рекомендовано проводити кип’яченою водою, а не тільки що набраної з-під крана – це позитивно позначиться на смакових якостях листя. Він повинен бути регулярним і проводитися у міру підсихання верхнього шару субстрату.
  • Формування куща. Обов’язкова процедура, якої стевія піддається кожні півроку. Всі пагони потрібно вкорочувати приблизно на 1/3 довжини, якщо вони короткі, і в 2 рази – якщо довгі. Деякі садівники ведуть відлік за кількістю листя знизу – залишають тільки 3 пари, решту зрізають. Після проведення цієї процедури потрібно не забути «продезінфікувати рани», змастивши їх садовим варом.

Також фахівці радять після обрізки дати стевії відпочити, для чого її накривають пластикової банкою або поліетиленовим пакетом і зрушують в притененную зону. Там вона простоїть 3-4 дні, після чого рослина розкривають на кілька годин, а через тиждень-півтори повертають назад на сонці. В городі зрушити кущ неможливо, тому його просто аналогічно вкривати поліетиленом і притіняють навісом на той же часовий проміжок. По мірі того, як відростають нові листя з сплячих нирок, поступово збільшується термін, проведений кущиком під прямими сонячними променями. Якщо відразу після обрізки не прикрити стевію, молоді слабкі листя згорять (в основному це стосується річної процедури).

  • Незважаючи на те, що переважно вирощування стевії здійснюється через класичний посів, фахівці рекомендують хоча б кожні 3 роки проводити живцювання, щоб «освіжати» кущі.

Якщо Ви впоралися з усіма поставленими завданнями, через 3-4 місяці після посіву стевії настане час збору листя. Довше 5-ти місяців цього моменту чекати не варто. В першу чергу знімайте ті, що почали закручуватися всередину краями. Використовуватися вони можуть як в свіжому, так і в сушеному стані, але повинні зберігатися завжди в холоді.

Залишити коментар