Використання «Преднізолону» при вагітності та плануванні

Препарат «Преднізолон» – гормональний засіб, глюкокортикоїд, є синтетичним аналогом природного гормону. Препарат можна застосовувати місцево і системно.

Являє собою білий або жовтуватий порошок без запаху, у воді практично не розчиняється. З’єднання утворює з метанолом, діоксаном, хлороформом.

При системному застосуванні виявляє вплив на процеси метаболізму: водний, білковий, сольовий, – підвищує рівень глюкози в крові, посилює всмоктування солей натрію, засвоюваність води, сприяє білкового розпаду.

Дія препарату: протиалергічну, протизапальну, антитоксичну та протишокову. Завдяки такому широкому спектру він знайшов застосування в багатьох галузях медицини.

Застосування Преднізолону» при вагітності

Застосовувати лікарський засіб під час вагітності слід тільки за призначенням лікаря, який зіставляє ризики використання препарату з можливими впливами, які він може вплинути на розвиток плода.

Показаннями, за яким призначають препарат під час цього відповідального періоду, можуть бути наступними:

 • Високий ризик переривання вагітності у 2 триместрі і передчасних пологів в 3 триместрі. Прийом глюкокортикоїдів в цьому випадку викликає дозрівання сурфактанту – речовини, що забезпечує функції дихання плоду;
 • При рідкісної патології у жінок – гіперандрогенії. Під час цього стану наднирники і яєчники жінки виробляють підвищену кількість андрогенів – чоловічих статевих гормонів. У цьому випадку підвищується тонус матки, внаслідок чого збільшується ризик не виношування.

Якщо плід чоловічої статі, то дисбаланс збільшується – гормональна система починає працювати у майбутнього немовляти з моменту формування його статевої системи – з початку 2 триместру. «Преднізолон» блокує вироблення андрогенів. Контролюється стан спеціальним преднізолон-тестом – при вагітності рівень андрогенів визначається за допомогою нанесення на тестову смужку краплі сечі;

 • Якщо в анамнезі у жінки є захворювання, наприклад, системний червоний вовчак – або астма, гепатит, антифосфоліпідний синдром, організм може відповісти на вагітність аутоімунної реакцією. В результаті чого плід буде сприйматися, як чужорідне тіло, і до нього почнуть вироблятися антитіла, які сприяють його відторгнення.

Призначати «Преднізолон» можуть у разі виникнення тяжких токсичних або шокових станів. Може знадобитися разове застосування, якщо антигістамінні препарати виявляються недієвими чи потрібно надати термінову медичну допомогу.

Наслідки при вагітності прийому «Преднізолону»

При життєвої необхідності використання «Преднізолону» має тільки одне протипоказання – індивідуальну непереносимість. Зустрічається вона досить рідко. Разове застосування рідко має небажану побічну дію.

При системному застосуванні до побічних ефектів відносять:

 • набір ваги;
 • ниркову недостатність;
 • порушення менструального циклу;
 • пригнічення росту у дітей;
 • розлад функції кровотворної системи;
 • м’язову слабкість;
 • міопатію;
 • ерозійні ураження шлунково-кишкового тракту;
 • психічні порушення;
 • різні шкірні реакції і багато іншого.

Грамотне призначення і розрахунок дозування індивідуально знижують виникнення побічних ефектів, однак самостійно приймати «Преднізолон», особливо тривалий період, вкрай небезпечно.

В клінічній практиці при призначенні препарату описувалися випадки виникнення плацентарної недостатності, народження дитини з недостатньою вагою. Однак такі спостереження одиничні.

Під час вагітності «Преднізолон» допомагає виносити плід і вийти на природні пологи жінкам, в анамнезі у яких є аутоімунні захворювання, ревматизм, полівалентна алергія, багато інші органічні та системні захворювання.

Однак тривале використання засобу вважається небажаним – воно несприятливо позначається на формуванні плоду. Було відзначено, що підвищується ризик недорозвинення сечовидільної системи, появи «заячої губи» та «вовчої пащі», порушення функцій кори надниркових залоз, затримка росту плода.

При введенні низьких доз препарату ніякі негативні наслідки від прийому у формуванні органічних систем плода і відставання у психофізичному розвитку вже народженого немовляти не спостерігалися.

Преднізолон-глюкозотолерантний тест допомагає виявити можливість появи діабету у вагітних і вчасно запобігти цей стан. Тест проводять у жінок, у яких вже були викидні через органічних проблем на пізньому терміні вагітності.

Препарат приймають за 10 годин до взяття проби і потім ще раз, в день обстеження, за 2 години до введення в організм глюкози. Якщо глікемія через годину перевищує 11,10 ммоль/л, то діабет підтверджується. Доза «Преднізолону» залежить від ваги випробуваної – до 80 кг вона становить близько 10 мг, понад 80 кг її підвищують до 12,5 мг.

«Преднізолон» і планування вагітності

При плануванні зачаття препарат призначається у цілому ряді випадків. Якщо у жінки недостатньо виробляється жіночих гормонів і бажане стан не може наступити за дисбалансу гормонального фону.

Коли у жінки спостерігаються звичні викидні і необхідно знизити імунітет організму, щоб купірувати надалі вироблення антитіл.

У разі, коли дітей немає, вік ще досить молодий для зачаття, але вже з’явилися патології репродуктивної системи, які вимагають хірургічного втручання – наприклад, швидко розвивається міома або аденомиома, то жінці прискорюють можливість настання вагітності, щоб надалі провести операцію з видалення матки – гистероэктомию.

При появі значних побічних ефектів, пов’язаних з зміною роботи органічних систем, шкірними або респіраторними проявами, препарат негайно скасовується. У разі набору ваги скасування вважають необов’язковою – як тільки курс лікування закінчується, схуднення відбувається природним шляхом без призначення спеціального раціону і виконання дієтичних заходів.

Лікарські форми препарату та його застосування

Вагітним жінкам може призначатися «Преднізолон» у будь-якій формі, в залежності від доцільності і діагнозу.

Випускається препарат у формі таблеток з дозуванням 1,5 і 20 мг. Також існує форма ін’єкцій – ампули з розчином 30 і 25 мг для внутрішньовенного та внутрішньом’язового введення, краплі для очей – 0,5% мазь для місцевого використання.

Якщо курс лікування тривалий, використовуються таблетки дозування підбирається індивідуально. Приймати ліки потрібно в строго певні години під час їжі, не зміщуючи час більш ніж на 30 хвилин – це вкрай важливо.

У разі форс-мажорних ситуаціях і разового застосування доза вводиться ін’єкційно.

Мазі, що містять преднізолон, як складова, не вважаються засобами сильного впливу, тому якщо жінка використовувала засіб до вагітності для лікування екземи або псоріазу, скасування не вважається обов’язковою.

Однак ділянки шкіри, які входять в контакт з препаратом, повинні бути обмеженими, і якщо є можливість заміни іншим препаратом, то вона повинна враховуватися. Терапевтичні курси проводять протягом короткого часу, поступово скасовуючи лікувальний засіб по досягненні бажаного ефекту.

Очні краплі застосовуються з обережністю – з конъюнктивной порожнини діюча речовина всмоктується в кров і потрапляє в плаценту гематогенним і лімфогенним шляхами.

Частіше вагітній жінці доводиться стикатися з преднізолоном як складових «Тержинана». Ці вагінальні таблетки призначаються з 2 триместру для лікування бактеріального вагінозу і численні дослідження показали, що це дія місцевий, в кров ліки не всмоктується, а значить, ніякого негативного впливу на плід не надає.

Жінки, яким призначався препарат при плануванні вагітності та під час неї на різних термінах, народжують здорових дітей. Якщо лікар вважає необхідним застосування, нехтувати вказівками небажано.

Головна мета під час вагітності – виносити здорового малюка і народити його в потрібний термін. Ніхто без усвідомленої необхідності призначати таке серйозне гормональний засіб, як «Преднізолон», не буде.

Залишити коментар