Причина тремору підборіддя у новонародженого

У перші три-чотири дні після появи на світ малюк знаходиться в пологовому будинку, під пильним наглядом медичного персоналу. У цей період новоспечену матусю навчають доглядати і дбати про дитині, відрізняти природні особливості організму новонародженого від патологічних явищ, дають поради по годівлі, купання і т. д.

А після урочистої виписки новий чоловічок відправляється додому, де відтепер знаходиться виключно під наглядом люблячих мами і тата.

Часто молоді батьки (особливо якщо це їх перша дитина) стикаються з такою проблемою: час від часу у новонародженого тремтить підборіддя, ніжки і ручки. З’ясуємо, чим викликане це явище, наскільки воно природно і коли слід звернутися за допомогою до лікаря.

Чому у новонародженого тремтить підборіддя?

Тремтіння нижньої губки, кінцівок і підборіддя у новонароджених педіатри вважають цілком нормальним явищем.

На те існує декілька причин.

Розглянемо детальніше кожну з них.

 1. Фізіологічна. Незважаючи на те що малюк провів в материнській утробі цілих 9 місяців і вже є повноцінною людиною, багато його органи ще будуть продовжувати розвиватися. Саме незрілість центральної нервової системи, адаптація до нових, абсолютно незвичним для тендітного й ніжного організму до умов навколишнього середовища може сприяти тремору підборіддя і кінцівок.

У перші дні життя В організмі крихти знаходиться надлишок гормону норадреналіну, що виробляється наднирковими залозами. Цей особливий гормон, необхідний для захисту організму в критичних ситуаціях, скорочує гладку мускулатуру і сприяє підвищенню тиску.

Але так як у новонародженого малюка наднирники ще не розвинені повністю, у відповідь, здавалося б, на самі незначні переживання і хвилювання, вони виділяють велику кількість норадреналіну.

Саме тому в стресових моментах, наприклад, при плачі, у новонародженого часто тремтять кінцівки, підборіддя і губки.

Особливо часто таке явище виникає у недоношених дітей, що з’явилися на світ до 37 тижнів, оскільки їхня нервова система є ще більш вразливою і незрілою, ніж у доношених немовлят.

 1. Патологічні причини.

До патологічного тремору наводить цілий ряд проблем, які з’являлися як під час вагітності, так і після неї, а саме:

 • маловоддя або багатоводдя;
 • інфекції матері під час виношування плоду;
 • гестоз;
 • загроза викидня;
 • сильний токсикоз;
 • стреси у вагітної;
 • відшарування плаценти;
 • обвиття плода пуповиною;
 • кровотечі або інші стани, що призводять до гіпоксії плода;
 • неврологічні захворювання малюка;
 • слабка родова діяльність;
 • стрімкі пологи.

Найчастіше нижня губа й підборіддя трясуться у новонародженого з-за неприємних відчуттів. Їх, як ви самі розумієте, у малюка може бути безліч: голод, кишкові коліки, подразнення на попі, холод, спрага, різкий звук, неприємний запах, яскраве світло, дискомфорт під час водних процедур, чищення носика, вушок і т. д.

Втім, підборіддя досить часто трясеться у новонароджених та при годуванні груддю. Чому ж так відбувається, адже, здавалося б, поглинання маминого молочка — більш ніж приємне заняття?

Насправді, нервова система немовляти настільки вразлива, що навіть смоктання для неї є серйозною емоційним навантаженням. Педіатри вважають, що тремтіння ручок або підборіддя у дитини до трьох місяців під час годування, після нього чи уві сні вважається цілком природним і нормальним явищем.

Чим можна допомогти малюкові?

В першу чергу люблячі родичі повинні проаналізувати, в яких ситуаціях дитина відчуває дискомфорт — можливо, вдасться уникнути. Якщо дитина, наприклад, бурхливо реагує на гучні звуки телевізора, відмовтеся від перегляду телевізійних програм або робіть звук як можна тихіше.

Якщо дитина добре себе почуває під час прогулянок або купання, продовжите ці процедури.

Багатьом немовлятам непогано допомагають водні процедури. Якщо у вас є можливість, запишіть спадкоємця басейн для новонароджених. Якщо немає — просто довше купайте малюка в його особистій ванні з теплою водою.

Тактильний контакт з мамою — важлива складова психологічного здоров’я людини. Компенсувати відсутність ласки не можна нічим. Саме тому як можна частіше ніжно торкайтеся до немовляти, гладьте його при годуванні, ласкаво розмовляйте, давайте зрозуміти, наскільки він вам доріг.

Не забувайте про розпорядок дня: пробудження, годування, купання, прогулянки повинні проводитися в один і той же час.

Якщо у новонародженого періодично трясуться підборіддя, нижня губа, ручки і ніжки, додавайте йому в ванночку для купання відвари заспокійливих трав материнки, меліси, м’яти, ромашки, лаванди або пустирника. Зараз у продажу можна зустріти спеціальні збори ароматних трав для ванн. Ці трави чудово заспокоюють нервову систему, розслаблюють і знімають напругу.

Але зловживати ними не варто, оскільки це може викликати у дитини алергію. Робити такі ванночки рекомендується не частіше 2-3 разів у тиждень.

Добре допоможе впоратися з тремором і спеціальний заспокійливий масаж. Краще всього, звичайно ж, його зробить фахівець — масажист, лікар або медична сестра.

Але ви також можете навчитися кільком руху і регулярно масажувати спадкоємця, благо, протипоказань до цій процедурі немає.

Хорошим помічником у цій справі також є регулярні тривалі прогулянки на свіжому повітрі. Тільки не забувайте одягати дитину по сезону — слідкуйте, щоб під час прогулянки він не відчував дискомфорт від спеки, холоду, незручного одягу і т. д. В літні місяці прогулюйтеся з немовлям в строго певні години: до 12-00 і після 16-00.

У деяких випадках педіатр або невропатолог може призначити легке заспокійливе — наприклад, «Магне В6» або «Гліцин». Ці препарати благотворно впливають на нервову систему, знімають напругу, збагачують організм вітамінами групи В.

Це важливо! Пам’ятайте, що самостійно, керуючись рекомендаціями знайомих або друзів, призначати дитині препарати не можна, це може негативно позначитися на його здоров’ї. Обов’язково чітко дотримуйтесь прописаних лікарем дозування, не зменшуйте і не збільшуйте їх.

Коли слід показати дитину невропатолога?

Навіть абсолютно здорову на перший погляд малюка слід час від часу показувати хорошого невропатолога. Так, в 3, 6 і 9 місяців в організмі дитини відбуваються різкі скачки розвитку і зростання нервової системи, коли вона стає найбільш вразливою. Саме у ці періоди слід обов’язково показати малюка фахівця.

Але крім планових оглядів немовляти необхідно відвести на прийом до лікаря в таких випадках:

 • разом з тремором ручок, губок і підборіддя при плачі або після годування спостерігається тремтіння м’язів голови;
 • під час нападів у дитини синіє шкіра, з’являється піт на лобі;
 • тремор виникає в хвилини, коли малюк абсолютно здоровий, спокійний і нагодований, немає ніяких приводів для занепокоєння;
 • тремор регулярно виражається не дрібної, а великої тремтінням, малюка в прямому сенсі слова «колотить»;
 • тремтіння виникає стабільно протягом декількох днів;
 • тремор не зникає до чотиримісячного віку;
 • вагітність і пологи проходили з ускладненнями.

Якщо фахівець встановить, що тремор у новонародженого пов’язаний з певною патологією, він призначить лікування, якого необхідно дотримуватися обов’язково.

Не варто займатися в таких випадках самолікуванням або пускати все на самоплив, оскільки це загрожує виникненням серйозних наслідків.

Залишити коментар