Викид жовчі в стравохід – чим небезпечне стан і як його лікувати

Рефлюкс-езофагіт є одним з найпоширеніших порушень травного процесу. При викид жовчі в стравохід, а потім в ротову порожнину, вміст шлунка роз’їдає слизову оболонку, провокує виникнення сильних болючих відчуттів і печії.

Основні причини, що викликають спазм холедоха – дискінезія жовчних шляхів, запалення жовчного міхура і печінки, онкологічні процеси. Як тільки з’являються симптоми викиду жовчі в шлунок, необхідно починати лікування стану. Шанс позбутися хвороби підвищується, якщо її вдається захопити в самому початку.

Фізіологія руху жовчі

Печінка виробляє жовч, яка піднімається в жовчний міхур за рахунок роботи сфінктера жовчного міхура і скорочення жовчних проток.

У жовчному міхурі жовч накопичується, а як тільки починається процес їжі, рефлекторно закидається у шлунок через сфінктер Одді. У шлунку відбувається змішування травних соків і починається процес травлення.

При видаленні жовчного міхура, дискінезії жовчних проток і хворобах печінки функції сфінктера Одді порушуються. Скидання вмісту вже не залежить від імпульсів – сигналів головного мозку, які він виробляє, коли їжа надходить у шлунок.

Сфінктер скорочується довільно, жовч нагромаджується в шлунку, і під впливом негативних факторів закидається в кишечник і стравохід, потрапляє в ротову порожнину, травмуючи ніжну слизову.

Такий закид викликає серйозні ускладнення:

 • рефлюкс-гастрит – запалюється слизова шлунка, після прийому їжі відбувається зворотний занедбаність вмісту шлунку в стравохід;
 • якщо лікування не починається вчасно, стан погіршується, починається гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – виникають ерозійні та виразкові ураження шлунка та дванадцятипалої кишки, запалюється стравохід;
 • надалі функціональний епітелій заміщується циліндричним аналогом, і можуть поставити діагноз «стравохід Барета». Це стадія передракового стану травного органу.

На погіршення стану можуть впливати багато факторів, навіть не пов’язані з порушенням раціону.

Причини закидання жовчі в стравохід

Їжа у людини повинна проходити тільки зверху вниз – з рота в стравохід, із стравоходу в шлунок і далі в кишечник. Блювотні позиви не вважаються нормальним станом – вони виникають при інтоксикації організму, коли шлунок в терміновому порядку потрібно очистити від токсинів. З допомогою блювоти організм захищається від отруєння.

Травні соки – соляна кислота, жовч, секрет підшлункової залози надходять в шлунок – з їх допомогою перетравлюється їжа. Сфінктер утримує харчової ком від підйому по стравоходу. Під впливом негативних факторів травне рівновага може бути порушена.

Причини викиду жовчі з шлунка, які не потребують лікування:

 • порушення раціону – зловживання газованими напоями і продуктами, що стимулюють жовчовиділення – жирної, копченої їжею, міцною кавою і чаєм;
 • застосування деяких медичних засобів;
 • куріння;
 • фізичні навантаження і посилена рухова активність після їжі;
 • вагітність;
 • незручне положення під час сну.

Але є стани, впоратися з якими без медичної допомоги неможливо.

До них відносяться:

 • ожиріння 2-3 ступеня;
 • ентероколіти різної етіології, що викликають здуття кишечника;
 • недостатність воротаря шлунка;
 • дискінезія жовчних шляхів;
 • грижа стравохідного відділу діафрагми в нижньому відділі стравоходу;
 • асцит при серцево-судинних захворюваннях і ураженнях дихальної системи;
 • патологічні зміни дванадцятипалої кишки;
 • хвороби кишечника та органів травлення.

При цих захворюваннях консервативне лікування допомагає не завжди, у важких випадках потрібне хірургічне втручання. Потрібно враховувати, після операції на травні органи теж виникають симптоми рефлюксу – у роті відчувається гіркота.

Характерні симптоми при викиді жовчі з кишечника в стравохід

На запалення стравоходу в нижньому відділі можуть вказувати наступні симптоми – надходження жовчі порушується, і виникають:

 • печія – то є відчуття, що за грудиною – під ложечкою – ніби пече, біль піднімається знизу вгору, частіше з’являється після різких рухів або по ночах;
 • гіркота в роті, печіння гортані – починається після нахилу, при фізичному зусиллі, при переміщенні в горизонтальне положення;
 • блювотні позиви або гірка блювання після їжі;
 • сильна болючість в області діафрагми;
 • гикавка при наповненому шлунку.

Не варто чекати ускладнень. Рефлюкс може викликати напади тахікардії і стенокардії, у стравоході з-за постійного роздратування з’являються спайки, нормальна слизова заміщується рубцевою тканиною – з’являється високий ризик захворювання на рак стравоходу та шлунка. Не варто чекати проявів серйозних патологій – обов’язково зверніться до лікаря при перших симптомах неприємного стану.

Діагностика захворювання

Терапевтична схема для усунення закидання жовчі призначається після обстеження і встановлення діагнозу.В даний час в першу чергу пацієнта з підозрою на рефлюкс направляють на ФГС, де відразу видно присутність жовчі в шлунку поза процесу їжі і відразу ж можна взяти фрагмент для біопсії слизової.

Також проводяться абдомінальний ультрасонографія, ехографія, УЗД-дослідження, рентгенографія з забарвлюючим речовиною. Може знадобитися ендоскопічне обстеження.

Лікування рефлексної хвороби

Незалежно від причин, що викликали рефлюкс, хворому доведеться сісти на спеціальну дієту, мета якої – захистити слизову оболонку травних органів від агресивного впливу жовчі.

Режим харчування – дробовий, маленькими порціями, до 6-7 разів на день (до речі, у другій половині вагітності незалежно від тиску на діафрагму бажано перейти на такий режим харчування).

З раціону виключаються всі продукти, що стимулюють жовчовиділення – кислі, жирні, гострі, копчені, солодкі, газовані напої, шоколад, насичені поживні бульйони.

Харчуватися при лікуванні доведеться в’язкої їжею – киселями, кашами; рекомендовано збільшити в денному меню кількість молочних і кисломолочних продуктів. Від свіжих овочів і фруктів тимчасово доведеться відмовитися.

В терапевтичну схему для консервативного лікування входять такі препарати.

 1. Інгібітори протонної помпи – «Омез», «Гастрозол», «Ранітидин», «Омезол», «Пептикум» або подібні;
 2. Антациди, що захищають слизову оболонку від пошкодження і зменшують секрецію органів травлення – «Маалокс», «Альмагель», «Гастрофарм»;
 3. Селективні лікарські засоби, що посилюють евакуаторну функцію, і прискорюють надходження жовчі з шлунка в кишечник – «Мотиліум», «Цизаприд»;
 4. Щоб усунути гірку відрижку і нормалізувати жовчовиділення використовують препарати з урсодезоксиолевой кислотою – «Урсосан», «Урсофальк», «Урсолив»;
 5. Для зняття спазму і усунення болю використовують спазмолітики – «Но-шпу», «Спазмалгон», «Баралгін». Бажано ліки цієї групи застосовувати в ін’єкціях, щоб знизити навантаження на шлунок.

Якщо закид жовчі викликаний органічними розладами, то необхідно оперативне втручання. Найбільш безпечна операція, яку намагаються виконувати в даний час – це лапаротомія. Проводять її ендоскопічним методом – завдяки подібним операціям знижується можливість виникнення побічних ефектів.

Не варто доводити стан до операції. Якщо при відчутті регулярної гіркоти в гортані змінити раціон і звернутися до лікаря, розвитку запального процесу можливо уникнути.

Залишити коментар