Серце сильно б’ється: симптоми, причини, лікування

У багатьох людей виникає проблема – серце сильно б’ється. Така недуга починає турбувати людину з різних причин: часто буває, що з похмілля сильно б’ється серце, хоча такий симптом можуть викликати серйозні захворювання, а не тільки наслідки вживання алкоголю.

Тим не менш, невід’ємною частиною здорового способу життя є відмова від алкогольних напоїв, куріння, а також профілактика різних хвороб.

Супроводжуючі ознаки і симптоми

У деяких випадках, крім прискореного серцебиття, у людини можуть з’явитися і інші неприємні симптоми:

 • Німіють руки і ноги. Притому, це відбувається не тільки після навантаження на них, але і відразу ж після сну або відпочинку.
 • Пацієнту стає складно спати, оскільки виникає відчуття тяжкості в області грудної клітини. Часто трапляються напади, що нагадують астму, тому дихати також нелегко.
 • Іноді з’являються сильні головні болі, які не проходять навіть після прийому таблеток.

Причини

Чому сильно б’ється серце? Відбувається це з двох основних причин. Спровокувати таке ускладнення може часте вживання алкоголю. Хоча симптом може сигналізувати і про розвиток якогось захворювання. Розглянемо всі можливі причини.

Вплив алкоголю

Медики настійно рекомендують вживання алкоголю тільки дорослим і то в невеликих дозах. Що стосується дітей, підлітків, вагітних і годуючих жінок, то в цьому випадку випивати категорично заборонено. Після похмілля серце починає сильніше битися, з’являється біль в області серця, нирок, печінки. Чим же спирт такий небезпечний?

Справа в тому, що випивка впливає не тільки на серцевий ритм, але і на весь організм в цілому:

 • Найбільший удар припадає на печінку. Цироз вразив більше двадцяти відсотків населення, які страждають алкоголізмом. А вилікуватися від цієї хвороби вкрай важко. Часто під час похмілля спостерігається біль в області печінки.
 • Також алкоголь безпосередньо впливає на центральну нервову систему і роботу мозку. Навіть невелика кількість викликає збій в нервових процесах, що в результаті може бути причиною крововиливу в мозок. Алкоголіки не здатні до здорового мислення і реального сприйняття дійсності. Людина починає кричати без причини, перетворюється в депресивну, конфліктну особистість.
 • Крім усього цього, спиртне обпікає стінки шлунка, і в наслідок этогоразвивается хронічний панкреатит або гастрит. Порушується обмін речовин, їжа не засвоюється, спостерігається слабкість. Тому під час похмілля зазвичай погіршується загальний стан організму.
 • Дуже поширеною проблемою є алкогольне отруєння. Організм відторгає отруйні речовини і намагається самостійно очиститися, викликаючи нудоту, блювоту, пронос, зневоднення – основні симптоми похмілля.
 • Шкода завдається і нирках людини. При регулярному вживанні руйнуються клітини, підвищується сечовиділення і пітливість, розвивається набряклість.
 • Знижується імунітет, при цьому організм стає важко чинити опір хворобам. Людина, що страждає хронічним алкоголізмом, набагато складніше справляється з інфекційними захворюваннями. Похмілля – період, коли організм найбільш схильний до різних захворювань.

Негативно алкоголь впливає на серцево-судинну систему. Клітини судин швидко зношуються, стають крихкими. А після частих посиденьок організм не може швидко відновлюватися. Так що часто після алкоголю сильно б’ється серце.

Міокардит

Міокардит — запальне захворювання серцевого м’яза. Дані аутопсій свідчать про те, що ця недуга зустрічається з частотою до 4% випадків. Згідно зі статистикою, більшість хворих становлять люди у віці до сорока років. Важкі форми найбільш поширені серед чоловіків.

Причини міокардитів різні. Їх поділяють на три групи:

 1. Перша з них – інфекційні, включають віруси (грипу, кору, інфекційного мононуклеозу та інших), бактерії (коринебактерия дифтерії, паличка Коха, гоно — і менінгококи, стрептококи та інші). Рідше зустрічаються паразитарні інвазії (наприклад, ехінококоз) та грибкові ураження (наприклад, кандидоз).
 2. Друга група – алергічні. Міокардити цієї етіології можуть виникати після застосування окремих ліків (протимікробних, антидепресантів), а також вони розвиваються при системних процесах.
 3. Третя група – токсичну дію. Такі міокардити зустрічаються при тиреотоксикозі, цукровому діабеті, при вживанні наркотиків, алкоголю.

Клінічний перебіг міокардиту неспецифічна, тому для діагностики збирають анамнез (інфекції, інтоксикація перед розвитком ураження серця). Перед процедурами не можна вживати алкоголь, так як з похмілля результати можуть бути невірними.

У разі легкої форми з’являється при значному фізичному навантаженні. Більш важкі форми можуть протікати і з задишкою в стані спокою. У горизонтальному положенні таким хворим важче дихати. Тривалий перебіг міокардиту може призвести до виникнення набряків (із-за розвитку серцевої недостатності).

Аритмія

Аритмія – це неправильне серцебиття. Спочатку воно може бути прискореним, а потім серце починає битися повільніше. Зазвичай аритмії виявляються не тільки прискореним серцебиттям, але і непритомністю, відчуття перебоїв у діяльності серця. Недуга зустрічається практично у половини хворих міокардитом, ішемією, у пацієнтів, які перенесли інфаркт.

Інфаркт

Багато запитують: «Чому серце починає сильно битися без причини?». Таке явище може з’явитися після перенесеного інфаркту. Більш того, симптом може сигналізувати про те, що незабаром трапиться інфаркт.

Під час стресу в організмі людини відбувається посилене вироблення відповідних гормонів (адреналін, норадреналін), після чого спазмує судини, а потім перекривається доступ крові і кисню до серцевого м’яза. Від цього серце починає битися сильніше.

Проблема в тому, що судини сучасної людини втрачають здатність до адаптації через тривалий стрес, регулярно стрибає артеріальний тиск. Так що при порушенні кровообігу серця все частіше не вистачає крові. Воно намагається впоратися з ситуацією, наскільки вистачає сил, але одного разу новий стрес стає непереборним. В результаті – інфаркт.

Інсульт

Часто серцевий ритм починає прискорюватися з-за інсульту. Адже страждає і головний мозок, в результаті стресу нерідко відбувається розрив судини, розвивається крововилив (геморагічний інсульт). Але частіше виникає ситуація, коли судини головного мозку перестають розширюватися, вони стають як би «дубовим».

На тлі стрибків тиску, коли вкрай необхідно, щоб судини миттєво розширилися (а цього не відбувається), потік крові до головного мозку погіршується. А оскільки цей орган дуже чутливий до такої нестачі, його клітини починають гинути — звідси і ішемічний інсульт.

Діагностика та лікування

Для лікування серцевих захворювань, важливо виявити наявність інфекційних захворювань в анамнезі. З лабораторних методів для діагностики виконують загальний аналіз крові: підвищення числа лейкоцитів, прискорення ШОЕ (вони зустрічаються при багатьох запальних захворювань, а не тільки при міокардиті).

У біохімії крові може підвищуватися рівень ферментів, що відбивають ушкодження міокарда (КФК загальна, її МВ фракція). Не можна проходити ні одну процедуру з похмілля або після щільного сніданку.

Необхідна реєстрація ЕКГ. Для міокардиту характерно виникнення різноманітних порушень ритму. При УЗД серця може бути виявлено зниження фракції викиду (якщо вже розвинулася серцева недостатність). Однак для абсолютної впевненості у діагнозі необхідно морфологічне підтвердження. Тому саме проведення эндомиокардиальной біопсії є найбільш точним методом діагностики міокардиту.

Після постановки діагнозу лікар призначає відповідну терапію. Як правило, на лікування захворювань серця йдуть роки, а іноді і зовсім не вдається повністю вилікуватися. Так, при аритмії часто призначають Хінідин, Пропаферон і Аденозин – лікар підбирає найбільш підходящий засіб для пацієнта. Якщо ліки не допомагають, то лікар може запропонувати хворому провести сеанс електричної кардиоверсии (це вже вид хірургічного втручання).

Зазвичай терапія зводиться до прийому призначених лікарем медикаментів. Але в більш складних випадках може знадобитися шунтування або імплантація серцевого стимулятора.

Профілактика серцевих захворювань

Неправильний спосіб життя є основою для розвитку проблем з серцем, а стрес – їх «добривом». Тому, щоб вберегтися від цього захворювання, необхідно:

 • Відмовитися від шкідливих звичок, зокрема – від алкоголю. Адже часто серцебиття частішає під час похмілля.
 • Поліпшити фізичну активність. Рекомендується виконувати нетривалу гімнастику вранці, починаючи з простих вправ і закінчуючи більш складними.
 • Намагатися звертати увагу тільки на позитивні новини.
 • Потрібно спати 8 годин на добу. Здоровий сон ефективно впливає на організм.

Інакше через стрибків тиску починають спазмувати. … коронарні судини, серце змушене працювати на максимумі (щоб прокачати цей спазм і отримати потрібну дозу кисню). Щоб не пропустити інфаркт необхідно звертати увагу на біль (віддає в ліву руку, мочку лівого вуха, в лопатку), задишку (через яку важко зробити кілька кроків), різку втому, підвищену пітливість. Правда, 10 — 20% людей болі в серці не відчувають, тому потрібно регулярно вимірювати артеріальний тиск.

Хорошою профілактикою проблем з серцем є секс. Під час досліджень медики виявили, що у людей, які рідко займаються любов’ю, інфаркти трапляються в три рази частіше, ніж у тих, хто веде регулярне статеве життя. Регулярний секс варто прирівнювати до дозованого фізичного навантаження.

Під час любощів в організмі починається потужний викид гормонів щастя (ендорфіни, окситоцин). На тлі такого вибуху нормалізується робота нервової системи, людина стає спокійним, знижується рівень роздратування, поліпшується настрій, завдяки цьому організм легко долає наслідки стресу. Це позитивно позначається на роботі серця і знижує ризик передчасної смерті від інфаркту.

Тому не треба думати, чому серце сильно б’ється. Якщо з’явився такий симптом, потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Адже своєчасне лікування може вберегти від можливих ускладнень.

Залишити коментар