Відновлюємо функції руки після зняття гіпсу

Гіпс часто накладають для іммобілізації пошкоджених кінцівок, причому не тільки при переломах кісток, але і при серйозних пошкодженнях сухожилків та м’язів. Тимчасове знерухомлення сприяє поступовому відновленню і загоєнню тканин, але після зняття гіпсу рука якийсь час буде дуже слабкою, нечутливою і вразливою.

Якщо у вас був важкий перелом і руці довелося перебувати в гіпсовому «корсеті» довгий час (кілька місяців і більше), м’язи напевно встигли в значній мірі атрофуватися — іноді настільки, що кінцівка здається надто тонкою і млявою.

В принципі, нічого страшного в цьому немає: при відсутності додаткових пошкоджень і грамотному підході до реабілітації руку можна з часом розробити, відновивши її функціональність до нормальних показників.

Існує кілька багаторазово перевірених методик відновлення функцій кінцівок після видалення гіпсу, у стандартних випадках, завжди рекомендованих фізіотерапевтами:

  1. лікувальний масаж;
  2. спеціальні вправи (ЛФК);
  3. акупунктура;
  4. ультразвукова і електромагнітна терапія.

Найбільш яскраво виражений позитивний ефект забезпечує комплексне застосування всіх перерахованих вище методів. Вправи в рамках спеціального курсу ЛФК (лікувальної фізкультури) допомагають підвищити функціональну активність пошкодженої руки, попередити процес дегенерації в тканинах і перешкодити подальшої атрофії м’язів.

Ультразвукова і електромагнітна терапія покращують координацію рухів, формують правильну м’язову активність. Масаж і акупунктура позитивно впливають на м’які тканини і нервові закінчення, зменшують набряклість, що виникає внаслідок тривалого знерухомлення руки.

Якщо немає можливості комбінувати всі рекомендовані способи реабілітації, варто сконцентруватися хоча б на двох основних напрямках — лікувальному масажі та фізичних вправах.

Як розробляти руку після прощання з гіпсом?

Отже, гіпс нарешті знято, але на руку «дивитися боляче» — до того сухою, блідою і ослаблій вона виглядає. Значить, пора братися за справу: чим раніше ви почнете приводити кінцівку в порядок — тим краще, але не перестарайтеся на перших порах. Навантаження на травмовану руку повинні збільшуватися поступово, починати потрібно з малого.

Іноді на першому етапі відновлення пацієнтам фізіотерапевта складно навіть просто тримати в руці дрібні і легкі предмети — олівець, м’ячик, блокнот. Саме з вправи на дрібну моторику кисті найчастіше і починається відновлення функцій кінцівки.

Спочатку пацієнт заново вчиться згинати почергово пальці пошкодженої руки. Якщо це йому добре вдається, можна переходити до інших видів рухової активності: зводити і розводити пальці, нахиляти кисть в різні боки, обертати вправо-вліво.

На даному етапі доречно застосовувати спеціальні тренажери у вигляді еспандерів, що продаються в аптеках і ортопедичних магазинах. Це можуть бути як звичайні гумові кільця (починати потрібно з самих м’яких і гнучких, поступово переходячи до більш еластичним эспандерам), так і більш сучасні тренажери — наприклад, «Powerball». Щоб досягти помітного ефекту, доведеться проявити терпіння: потрібно повторювати кожну вправу не менше 10-15 разів, займаючись по кілька разів в день.

Якщо лікар дає добро, переходьте до більш серйозних загальнозміцнюючу навантажень на руку, щоб задіяти великі м’язи.

Рекомендується щодня виконувати серію простих, але дієвих вправ, уважно прислухаючись до власних відчуттів — якщо пошкоджена і ослабіла кінцівку починає сильно хворіти, інтенсивність тренування потрібно знизити.

Зразковий комплекс вправ виглядає наступним чином:

  • опущені вниз вздовж тіла руки відводимо небагато убік і описуємо невеликі кола;
  • розтягуємо перед собою (а потім за спиною) еластичний бинт;
  • розводимо прямі руки до рівня плечей, а потім зводимо перед собою, стуляючи долоні;
  • стрибати на скакалці — цей вид фізичної діяльності добре і м’яко навантажує кисті рук та передпліччя.

Займатися (хоча б на перших порах) краще під контролем лікаря, щоб не перенапружувати відвикли від фізичного навантаження м’язи і уникнути ушкодження кісткової тканини. Крім того, лікар або інструктор лікувальної фізкультури може коректувати дії пацієнта, якщо він не дотримується техніку виконання вправ.

Як масаж допомагає розробити руку після зняття гіпсу?

Скоротити тривалість реабілітаційного періоду після травми руки допоможе масаж. Відразу після зняття гіпсу рекомендується відвідати кілька сеансів дренажного масажу, завдяки якому поліпшується кровообіг в травмованої кінцівки, знімається набряк, швидше відновлюються м’які тканини. Такий масаж робиться фахівцем: починаючи з обробки області плеча та передпліччя, масажист поступово переходить до зап’ястя і кисті.

Якщо можливості частини відвідувати масажиста немає, робіть самомасаж: це дозволить вам не втрачати дорогоцінний час і істотно прискорити процес відновлення втрачених функцій кінцівки. Для цього здоровою рукою потрібно щодня масажувати травмовану руку повністю (зверху вниз, внутрішню і зовнішню сторони), починаючи з простого погладжування і закінчуючи інтенсивними розтираннями.

Корисно також робити масаж пальців рук. Коли рука розігріється, можна переходити до щоденним вправам на розробку кисті і передпліччя.

Скільки триватиме період реабілітації, заздалегідь передбачити неможливо: все залежить від тяжкості травми, тривалості носіння гіпсу, віку та фізичного стану пацієнта.

Зазвичай перші поліпшення стають помітними вже через одну-два тижні регулярних процедур, але на повне відновлення фізіологічних функцій руки йде не менше місяця, а іноді до півроку.

Залишити коментар