Правильно паришся — довго не постарієш. Банний день за всіма правилами

Баня — це не просто помивочний заклад, куди ходять виключно для обмивання тіла. Лазня — це особливий світ зі своєю особливою атмосферою. І у кожного істинного її любителя, крім особистого віника, обов’язково є свої традиції, обряди і секрети.

Ні в якому разі не зазіхаючи на їхню святість, поговоримо про загальні правила відвідування лазні і про деяких її тонкощах і премудрості, які і перетворюють її в справжню і корисне задоволення.

Банні прелюдії

Банний день тому так і називається, що весь його розпорядок починяется цього заходу. Краще всього, якщо це буде вихідний, але в будь-якому разі три години для відвідування потрібно звільнити повністю і беззастережно.

  • Про їжу. Гірше лазні на порожній шлунок може бути тільки шлунок, набитий до відмови. Поїли — почекайте годинку, і буде саме те. Не варто ходити в парну і безпосередньо після спортивних або інших фізичних навантажень. Дайте організму заспокоїтися, налаштуватися на релакс і неспішне задоволення.
  • Алкоголь з меню банного дня бажано виключити повністю — ні до, ні під час, ні після. Це задоволення з абсолютно різних опер, і вкрай не рекомендується робити з них мюзикл. Пожалійте організм, і особливо — серце.
  • Заздалегідь зніміть з себе всі ланцюжки, кільця і інші прикраси, краще залиште їх будинку — ціліше будуть. Метал нагрівається миттєво і може обпекти шкіру, а вироби з інших матеріалів просто втратять вигляд і навіть здатні виділяти шкідливі речовини, особливо пластмаси.
  • Перед заходом в парилку потрібно прийняти душ, але залишити сухий голову — щоб уникнути теплового удару.
  • Використовувати креми, не призначені спеціально для банних процедур, не потрібно. Це можна зробити після їх завершення.

Без одного в лазні туго

Не ходіть у парну поодинці: це, по-перше, небезпечно, а по-друге, непрактично. При високих температурах навіть здоровій людині може раптово стати погано, при цьому є велика небезпека отримати опік про піч-кам’янку.

 

Та й віником похлестать себе приловчиться не кожен. Народу має бути не більше, ніж може вільно вміститися на полицях в горизонтальному положенні. В ідеалі — два або три людини.

Підбирати компаньйонів найкраще з рівною собі банної ваговій категорії. Нерідкі випадки, коли в компанію завзятих любителів попаритися потрапляє слабкий здоров’ям або витримкою людина, яка починає бігати туди-сюди, щохвилини відкриваючи двері, випускаючи з парильні жар і піддаючи себе жорсткій обструкції з боку друзів-товаришів.

І ще одна порада: ніколи не беріть з собою чужих. У кожної людини своя енергетика, свій, якщо хочете, код, і лазня — одне з тих місць, де невідповідність цих «тонких матерій» відчувається найкраще.

Кожному Савці — по шапці!

Речі, які потрібно взяти з собою, діляться на обов’язкові і довільні. До обов’язкових предметів першої банної необхідності слід віднести шапку, мило, мочалку, рушник і змінну білизну. Далі список доповнюється за бажанням. Це віник, неслизькі гумові тапки, купальник або плавки, простирадло, рукавиці для віника, гребінець, миючі та уходовые кошти. Рекомендується взяти додаткове рушник для парилки, а краще два. Витираючи піт, ми відкриваємо доступ гарячого повітря до порам. Не завадить і рушник-підстилка на полицю.

Шапка необхідна для захисту голови від перегріву. При її відсутності також можуть постраждати вуха, початирясно сіктися втрачають вологу волосся, загостряться проблеми з лупою. Можна замінити спеціальну фетровий шапку в’язану або вовняної, рушником або хусткою. Але такий захист буде менш якісною. Гумову шапочку не можна — залиште її для басейну.

Не забудьте взяти пемзу або спеціальну щітку, щоб поскоблить розпарені п’яти. До всього цього можна додати фен, термос з чаєм або інші корисні напої (не алкогольні!), мед, ароматичні масла і навіть легкі бутерброди — на випадок нестерпного голоду і для відчуття повного комфорту.

Готуємо віник

Віник вимагає попереднього замочування. Якщо він виготовлений з кленових, дубових або евкаліптового листя, його слід класти в гарячу, але не киплячу воду за годину до відвідування. Березові і липові віники краще поводяться після холодної води, але в цьому випадку замочувати їх потрібно на довше, за кілька годин. Віник буде міцніше і ароматніший. Не поспішаєте виливати залишилася після цього воду — і ви отримаєте прекрасний ополіскувач для тіла після закінчення процедур.

Перший захід

Правила поведінки в парній прості, але обов’язкові до виконання. При першому заході просто полежіть на полиці (причому для початку не на самій верхній), дайте тілу рівномірно прогрітися. Не потрібно відразу починати шмагати себе віником: організм до цього ще не готовий. До речі, сидіти в парильні взагалі не рекомендується. Різниця температур внизу і вгорі створює неправильний теплообмін і перешкоджає нормальній циркуляції крові. Крім того, голова, якій перегрів протипоказаний більш за все, в цьому випадку знаходиться в самій гарячій зоні.

Потрібно лягти в повний зріст і повністю розслабитися — так м’язи прогріються краще. В цей час краще ні з ким не розмовляти і вже у жодному разі не вживати нецензурної лексики. Лазня — це місце, в яке ми приходимо не тільки для очищення тіла, але і заради досягнення духовної чистоти, енергетичної підживлення. А матірна мова виконує дію цього абсолютно протилежне.

Вони зійшлися — вода і камінь

Поки в хід не йде віник, лити воду на камені немає сенсу. А братися за нього потрібно тільки під час другого заходу. Тепер можна плескати воду на кам’янку — потроху, максимум по склянці.

Більша кількість зробить повітря надмірно вологим, що при високій температурі ускладнить дихання і знизить комфорт. Жар краще посилювати поступово. Віник перед тим, як пустити в роботу, потрібно підняти вище під стелю і потримати кілька секунд.

Після цього опарівают (обмахивают) тіло, не торкаючись його. Це сприяє поступовому посиленню кровообігу. Похлестування віником слід починати зі ступень і поступово рухатися вгору — спочатку лежачи на животі, потім на спині. Це розжене кров і лімфу, посилить потовиділення, розширить пори і капіляри.

Після того як маніпуляції з віником будуть закінчені, необхідно перелягти на нижню лаву і трохи віддихатися. Тільки потім можна виходити з парної.

Смикни за мотузочку!

З максимально розпареним тілом потрібно поводитися обережно. Вибігати взимку на вулицю і падати в сніг, завзято стрибати в ополонку або смикати за мотузочку підвішену над головою діжку з крижаною водою без попередньої загартування тіла не варто. Особливо це стосується діжки, оскільки найсильнішому температурному перепаду піддається не тільки тіло, але й голова. Швидше за все, ви не простудитесь і не захворієте, але без звички організм отримає найсильніший стрес, готувати до якого його потрібно поступово.

Банний дрес-код

У чому здійснювати обряд обмивання — справа компанійську. Навіть в одностатевому колективі оголюватися готові далеко не всі. Ніхто не засудить вас за те, що в роздягненою компанії ви залишитеся в купальнику (плавках) або загорнувшись у простирадло. І вже точно не варто демонструвати присутнім «голу правду», якщо ви перебуваєте в «одягненою» компанії.

Після лазні тілу потрібен спокій. Приємна втома розливається під нової, що стала ніби невагомою шкірі, дихає кожна клітинка її. Це один з кращих банних моментів. Нікуди не поспішаєте, насолоджуйтеся цим відчуттям легкості буття. Найгірше, що зараз можна зробити, — побігти по справах. Попийте чайку на травах, подумайте про високе, відпочиньте душею. Весь, по суті, цього іноді цілком достатньо для відчуття повного щастя тут і зараз.

Залишити коментар