Дустове мило: склад, дія, застосування, побічні ефекти

Дустове мило — досить потужний універсальний інсектицид, який широко застосовували в народі для знищення різних паразитів — сарани, комарів, мух, тарганів, вошей і бліх.

У цій статті ми розповімо, що собою являє цей препарат, в яких випадках і як правильно його необхідно використовувати.

Про мило

Ще в першій половині ХХ століття, задовго до появи сучасних інсектицидних засобів і препаратів на їх основі, для виведення бліх і вошей використовували дустове мило.

Коштував брусок такого засобу копійки, а паразитів дозволяв виводити з першого разу, навіть у досить складних і запущених випадках.

Дустове мило являє собою звичайне господарське мило, до складу якого входить ДДТ (дихлордифенилтрихлорметилметан). ДДТ — це токсична речовина, яка, проникаючи через хітиновий покрив комах, що призводить до їх загибелі. Засіб має специфічний, дуже гострий і неприємний запах.

За допомогою ДДТ протягом декількох десятиліть винищували різних паразитів та шкідників. Захоплення цією речовиною зайшло настільки далеко, що стало схоже на манію: ДДТ розпилювали всюди, навіть коли реальної необхідності не було.

Цікавий факт. Завдяки токсичного речовини вдалося врятувати близько 10 мільйонів чоловік. В Індії завдяки дусту змогли перемогти епідемію малярії. Речовиною обробляли водойми — місця скупчення і розмноження малярійних комарів. Аналогічні ситуації відбувалися також у Греції та Італії. Істотну допомогу дуст вніс і в сільське господарство — до його використання шкідники вражали більшу частину врожаю, ніж до обробки ДДТ садів і полів.

Особливу популярність дустове мило отримало завдяки здатності виводити вошей на тілі й голові, адже, на відміну від інших інсектицидів (навіть сучасних!) вже після одного застосування воно здатне знищити личинки паразитів, а не тільки дорослих особин.

Але в 1960-х роках лікарі провели дослідження і виявили, що накопичення в організмі ДДТ викликає інтоксикації, що призводять навіть до смертельного результату. Саме тому це засіб боротьби з паразитами на тілі людини було заборонено в багатьох цивілізованих країнах ще 50 років тому.

Але, незважаючи на заборони медиків, навіть сьогодні багато людей вважають за краще застосовувати дустове мило від гнид і вошей. Як правило, це практикується в селах, де немає можливості придбати сучасний засіб проти паразитів. А багато представників старшого покоління використовують його по-старому, не довіряючи у боротьбі педикульозом китайським інсектицидів.

Використовують дустове мило також для обробки домашніх улюбленців від кліщів і бліх. Втім, багато ветеринари виступають категорично проти таких заходів, оскільки дуст негативно впливає і на здоров’я друзів наших менших.

Історії відомі численні випадки, коли після застосування мила з дустом, тварини гинули від інтоксикації. Особливо небезпечно це засіб боротьби з блохами для хворих, ослаблених тварин і молодше 10 місяців.

Небезпека і побічні ефекти

Для дорослої здорової людини смертельною є доза в 300 мг ДДТ на 1 кілограм ваги. До серйозного отруєння може призвести доза в 16 мг на кілограм ваги. Під час застосування дустового мила ДДТ може потрапляти в рот, ніс, маленькі тріщинки на шкірі, подряпини, висипи, комарині укуси і т. д., що, природно, призводить до потрапляння інсектициду в кров.

Вважається, що дуст, накопичуючись в організмі, може призводити до різних мутагенну порушень, послаблення імунітету, порушення роботи нервової системи та головного мозку, виникнення ракових пухлин, а у вагітних — до пороків або навіть загибель плода.

Симптоми отруєння дустовим милом:

 • нудота, блювання;
 • запаморочення, головний біль;
 • приступ задухи;
 • слабкість у м’язах;
 • висипання на шкірі, алергія.

Якщо після використання засобу у вас з’явилися такі симптоми, слід негайно звернутися до лікаря.

Це важливо! Дустове мило з-за співзвучності назв часто плутають з гончарним. Бути неуважним в цьому питанні ні в якому разі не можна! Як відомо, косметичні продукти на основі дьогтю володіють рядом корисних властивостей: допомагають позбавитися від лупи, очищають, відновлюють шкіру. Дустове ж мило проти лупи неефективно, до того ж, навпаки, сприяє подразнення і лущення шкіри.

Сьогодні придбати дустове мило вкрай важко, його не продають в звичайних господарських магазинах, оскільки в нашій країні, як і в багатьох інших, це засіб заборонено. Знайти його можна хіба що в старих запасах радянської доби або в деяких інтернет-магазинах.

Застосування

Незважаючи на те, що дустове мило — дуже ефективний засіб у боротьбі з педикульозом, застосовувати його все ж не варто, оскільки таке лікування може призвести до досить серйозних наслідків. Краще скористайтеся сучасними, більш безпечними засобами, благо, зараз на полицях аптек їх безліч.

Але якщо ви все ж зважилися на такий крок, суворо дотримуйтеся загальних правил безпеки:

 • самостійно собі процедуру проводити не можна, це повинен робити інша людина;
 • під час обробки використовуйте спеціальні засоби захисту — окуляри, респіратор, маску;
 • чоловік, якому проводять обробку, не повинен під час процедури відкривати очі і рот;
 • під час дезінфекції приміщення повинне добре провітрюватися — відкрийте вікно і двері, зробіть протяг;
 • при виникненні запаморочення, печіння шкіри процедуру слід негайно припинити, а мильну піну змити.

Не можна використовувати дуст при наявності на голові ранок, саден і інших пошкоджень. Дітям, хворим і ослабленим людям користуватися цим засобом також ні в якому разі не можна.

Якщо після такої процедури у вас на голові все-таки залишилися живі воші, виводити їх слід вже іншим, більш безпечним способом.

Використовувати мило слід таким чином:

 • змочіть волосся, намильте їх, спіньте;
 • надіньте на голову гумову шапочку або поліетиленовий пакет, а зверху оберніть рушником;
 • почекайте 25-30 хвилин, після чого ретельно промийте голову і вимийте волосся звичайним шампунем 3-4 рази;
 • обробіть вологі волосся заспокійливим бальзамом-ополіскувачем;
 • висушіть шевелюру і гребінцем з дрібними густими зубчиками вычешите локони.

Після процедури бажано знаходитися в добре провітрюваному приміщенні.

Щоб позбавити домашнього улюбленця від бліх за допомогою дустового мила, обов’язково використовуйте ветеринарний комір-купол — його можна придбати в будь-якому зоомагазині або аптеці. За допомогою коміра ви зможете убезпечити хвостатого члена сім’ї від попадання в пащу і очі отруйної речовини.

Знищувати бліх тварині слід у такій послідовності:

 • поставте чотириногого друга в ванну;
 • надіньте комір і змочіть всю шерсть водою;
 • намильте шерсть за коміром і почекайте 5-7 хвилин (більше тварина просто не витримає), залишаючи частину з боку морди необробленими;
 • ретельно промийте шубку водою кілька разів;
 • висушіть тварину за допомогою рушника.

Після процедури рекомендується вивести тварину на вулицю або балкон і напоїти свіжим молоком — воно допоможе знизити рівень токсинів в організмі вашого улюбленця.

Підсумки

Як бачите, дустове мило — дуже дієве і недороге засіб проти різних паразитів.

Але так як використання цього засобу пов’язане з низкою серйозних для здоров’я наслідків, його краще замінити більш сучасним і безпечним препаратом для лікування педикульозу. Будьте здорові!

Залишити коментар