Видалення зуба мудрості на нижній щелепі: наслідки

Зайвий зуб начебто добре. Але, з іншого боку, «вісімка» (або, як її називають в народі, зуб мудрості) може доставити масу проблем. Дуже часто його доводиться видаляти. Мало того що це процедура досить болюча, так ще і високий ризик ускладнень. Якими ж наслідками супроводжується видалення зуба мудрості на нижній щелепі?

Ох вже ця мудрість! У чому складність екстракції нижній «вісімки»?

Зуби мудрості розташовані дуже глибоко в роті. Їх видалення забезпечують за допомогою спеціальних щипців з незакрывающимися щічками. Спочатку лікар робить знеболення. Якщо потрібно видалити непрорезавшийся зуб, то буде зроблений надріз на десні. Іноді доводиться розпилювати зуб на кілька частин. Це необхідно, щоб знизити ймовірність травми слизової, сусіднього зуба і кісткової тканини. Буває, що для отримання «вісімки» і коренів доводиться вирізати кістки.

Про складність процедури говорить хоча б те, що вона триває довго – від 30 хвилин до години. У «вісімок», розташованих внизу, є ще одна специфічна особливість: вони забезпечені великою кількістю коренів (до п’яти штук), які сильно зігнуті. Але є і плюси: нижня щелепа має більш щільну порівняно з верхньою кісткову тканину, тому ускладнення у вигляді перелому зустрічається набагато рідше.

Можливі наслідки: чим викликані і що з цим робити?

Навіть якщо Ви потрапите до самого досвідченого хірурга-стоматолога, то не можна бути абсолютно впевненими в тому, що операція не буде мати неприємного продовження. Отже, якими можуть бути наслідки видалення зуба мудрості на нижній щелепі? Найчастіше це:

  • температура. Вона є не ускладненням, а нормальною реакцією на операцію. Підвищені показники часто тримаються від 2 до 3 діб, до вечора стають вище. Щоб збити їх, достатньо взяти звичайне жарознижуюче. Але якщо температура тримається довше 3 днів, то необхідно навідатися до лікаря;
  • запалення на місці, де був видалений зуб (альвеоліт). Проявляється такими симптомами: десна сильно болить, набрякає, в роті з’являється неприємний присмак, звідти починає погано пахнути. В лунці утворюється шорсткий згусток (у нормі він повинен бути гладким). Запалення розвивається, якщо у роті є каріозні зуби або у людини знижений імунітет. Альвеоліт нерідко фіксується у тих, хто страждає на хронічний тонзиліт, ларингіт. Якщо своєчасно почати лікування, воно не буде складним: стоматолог просто видалить загноившийся згусток і накладе лікарський препарат. Якщо затягнути, то доведеться розрізати ясна, ставити дренаж і пити антибіотики;
  • гематома десни. Це зовсім не той синяк, про який Ви, можливо, подумали. Гематома спочатку нічим не проявляється, і людина нічого не підозрює. Потім на десні з’являється набряк, нагноєння, що провокує сильну біль і викликає лихоманку. Чому утворюється гематома? Це трапляється при пошкодженні судини дрібного (під час уколу анестезії), при підвищеній ламкості капілярів і високому АТ. Така проблема може виникнути, якщо пацієнт займеться самодіяльністю – почне гріти ясна, ставити примочки. Лікування буде полягати в тому, що лікар зробить надріз десни і поставить дренаж для відведення гною;
  • кровотеча. Виникає з тих же причин, що і гематома. Якщо кров починає сильно текти відразу після екстракції, то хірург зупинить її особливою губкою, а потім накладе шов. Щоб не зіткнутися з такою неприємністю будинку, не потрібно чіпати рану язиком, пальцями, широко посміхатися і сильно відкривати рот, не можна курити, пити алкоголь, плювати і тягнути ротом повітря, навантажувати себе важкою роботою. Гіпертоніки повинні стежити за тиском. Якщо кровотеча, можна спробувати зупинити його, приклавши до зовнішньої сторони щоки лід, загорнутий у рушник. Якщо такі заходи не допомагають, треба терміново доставити людину в лікарню, щоб йому наклали шов;
  • суха лунка (цим зазвичай страждають курці). Проблема полягає в тому, що не утворюється кров’яний згусток або він відразу ж відвалюється. Це погано, так як уповільнює загоєння. Ознаками такого ускладнення є ниючий біль і запах з рота. Слід піти до лікаря — він накладе ліки;
  • парестезія. У безпосередній близькості від коренів нижнього зуба мудрості проходять лицьові нерви. Якщо при проведенні операції вони будуть зачеплені або пошкоджені, то оніміє язик, губи, підборіддя. Це не проходить декілька місяців Лікування полягає в прийомі вітамінів і призначення фізіопроцедур.

Як довго доведеться мучитися після операції: що кажуть пацієнти і лікарі?

Наскільки важко пережити видалення зуба мудрості на нижній щелепі? Відгуки багатьох «щасливчиків», яким довелося випробувати на собі таку процедуру, підтверджують, що вона переноситься важче, ніж видалення верхніх «вісімок». Люди зазначають, що процес іноді займає до півтора годин, так як зуб зазвичай сидить глибоко, та ще й криво. Лікарю доводиться «довбати» кістка, розпилювати зуб. Болі під час таких маніпуляцій немає (так як використовується анестезія) – швидше, пацієнтів лякають дії хірурга.

Лікар ніколи не дасть Вам відповідь на питання, як довго буде гоїтися видалений зуб мудрості на нижній щелепі, тому що це суто індивідуальний процес. До того ж дуже важливо, як буде вести себе пацієнт після операції. Безперечно одне: верхні гояться однозначно простіше і швидше, і не залишається таких дірок, як після нижніх.

Якщо узагальнити відгуки про видалення зуба мудрості, присвячені тому, як довго гоїться рана, висновок такий. Якщо немає ніяких ускладнень, то сильно болить до 3-5 днів (біль деякі знімають Кеторолом, Нурофеном), заживає десь за 7-10 днів, а великі дірки затягуються за 2-3 місяці. Щоб попередити ускладнення, багатьом призначають антибіотики. Але є і такі пацієнти, які повідомляють, що біль зберігається від 1 до 2 тижнів. З ускладнень найчастіше зустрічається набряк щоки (який може спуститися на шию) і незначні, але тривалі кровотечі.

Звичайно, видалення зуба мудрості, так ще і на нижній щелепі, не назвеш легкою операцією. Але терпіти біль, яку він завдає, ще гірше! Тому треба налаштуватися на позитивний результат, знайти хорошу клініку і сміливо йти до лікаря. Це процедура страшенно неприємна, але без неї не обійтися.

Залишити коментар