Як правильно міряти температуру ртутним градусником?

Температура тіла – це важливий показник нормального перебігу біологічних процесів в організмі. Тому при найменших симптомах нездужання потрібно виміряти цю фізіологічну константу. При цьому ми часто упускаємо важливі нюанси того, як правильно міряти температуру тіла ртутним або електронним градусником дорослому або дитині. Навчимося?

Чим і як?

Температура – основний параметр, що визначає стан організму. Для її вимірювання зазвичай використовуються термометр ртутний і електронний. Що стосується способів виміру, то отримати дані про температуру тіла можна:

 • ректально (цей варіант вважається найбільш об’єктивним, так як кишка закрита зовні сфінктером і не контактує з навколишнім середовищем);
 • орально (лікарі рекомендують таке вимірювання дітям старше 5 років);
 • аксиллярно, тобто в пахвовій западині (таким чином традиційно вимірюють температуру ртутним градусником).

Всі ці способи дають свідчення різного рівня точності. Аксиллярное вимірювання вважається найменш коректним. Крім того, в різних частинах тіла норми температури будуть відрізнятися:

 • при вимірюванні ректально – від 37,3 до 37,7;
 • орально – від 37,1 до 37,7;
 • аксиллярно – 36,6.

Ртутний або електронний?

Один із символів дитинства минулого століття не втратив своєї актуальності і в новому столітті. Це пояснюється тим, що вимірювальний прилад з заповненою ртуттю резервуаром:

 • показує точні дані;
 • недорого коштує;
 • дуже простий і звичний у використанні.

Може ртутний градусник показувати неправильну температуру? Поспішаємо заспокоїти: можливість помилки при справному приладі виключено на 99%.

До переваг електронних градусників можна віднести:

 • швидкість отримання результату;
 • універсальність застосування (аксиллярно, орально, ректально).

Але іноді трапляються помилки із-за збоїв у внутрішній програмі. Крім того, якщо термометр виймають негайно ж після звукового сигналу, значення може бути на 1-1,5 градуси нижче реального. Саме тому лікарі, відповідаючи на питання, як правильно міряти температуру тіла електронним градусником, радять після закінчення роботи приладу залишити його ще на 30-40 секунд.

Як вимірювати температуру дорослому під пахвою?

Процес отримання даних ртутним термометром вимагає всього 6 кроків.

 1. Оглядаємо шкірні покриви на предмет запалень або ран, витираємо пахву насухо.
 2. Градусник протираємо вологою ганчіркою або серветкою, промокаємо сухим рушником.
 3. Збиваємо покази термометра до 35 градусів, струсивши і при цьому направивши резервуар вниз. Поміщаємо кінчик термометра з ртуттю в пахву.
 4. Міцно притискаємо передпліччя до грудей і засікаємо 10 хвилин.
 5. Витягуємо термометр і даємо оцінку результату.

При використанні електронного приладу діємо наступним чином:

 1. Перевіряємо стан шкіри.
 2. Протираємо градусник вологою серветкою.
 3. Натискаємо кнопку включення і чекаємо, поки на екрані не з’являться символи Lo і C.
 4. Поміщаємо прилад під мишку.
 5. Притискаємо рукою градусник і тримаємо до сигналу.
 6. Засікаємо 40-50 секунд, дістаємо термометр, оцінюємо свідчення.

Аксилярний спосіб вимірювання дитині

Це досить складний варіант отримання показників температури, так як малюк навряд чи захоче 5-6 хвилин сидіти в незручній позі на руках у мами.

 1. Укладаємо карапуза на спинку або присаживаем собі на коліна.
 2. Піднімаємо його руку і відкладаємо одяг.
 3. Поміщаємо градусник і щільно притискаємо ручку до грудей.
 4. Витримуємо ртутний близько 7-10 хвилин, а електронний — ще 1 хвилину після сигналу.
 5. Дістаємо градусник, оцінюємо результат.

Міряємо ректально

Для вимірювання температури тіла ректально потрібно прийняти правильне положення тіла. Для дорослого це буде поза на боці з зігнутими колінами. Лікарі рекомендують використовувати для таких цілей електронний прилад.

 1. Змащуємо 1,5 см кінчика градусника жирним дитячим кремом або вазеліном.
 2. Повільно вводимо термометр в задній прохід.
 3. Витримуємо до сигналу, залишаємо ще на 1 хвилину — і можна оцінювати результат.

А як правильно міряти температуру немовляті? Для малюка позиція повинна бути на спині з трохи піднятими і зігнутими в колінних суглобах ніжками. Далі процедура ідентична.

Застосовуємо оральний спосіб

Якщо з якихось причин не можна виміряти температуру тіла під пахвою або ректально (наприклад, із-за запалення), то процедуру проводять орально. При цьому неважливо, який градусник ви використовуєте, ртутний або електронний: порядок дій буде однаковим. Для початку потрібно почекати 20 хвилин після прийому їжі, а потім дотримуватися такого алгоритму:

 1. Протираємо градусник дезинфікуючим засобом (можна горілкою).
 2. Маємо прилад далеко на нижньому небі під язиком, щільно стиснувши при цьому губи.
 3. Дихати через ніс.
 4. Через 5 хвилин можна оцінити результат. Якщо використовуємо електронний градусник, то дані можна вважати об’єктивними через 30-40 секунд після звукового сигналу.

Альтернативні способи

 

Новаторство в способах отримання даних про температуру тіла, пов’язане з прагненням отримати максимально точні показники у пацієнтів, які не можуть самостійно тримати термометр (наприклад, у дітей). У зв’язку з цим з’явилися альтернативні технології та прилади:

 • інфрачервоний термометр перевіряє показання температури через вушний канал всього за 3 секунди. Але він дуже дорого коштує і може давати невелику похибку в даних;
 • градусник у вигляді пустушки чудово підходить для малюків, які нею користуються. Іншим же доведеться шукати інші способи;
 • спеціальні смужки, які прикладаються на лоб. Дуже компактні, але свідчення приблизні.

Зараз існує досить великий вибір приладів, які дозволяють вимірювати температуру тіла найбільш зручним способом. Так що ви зможете без зусиль отримати об’єктивну картину свого і чужого фізичного стану. Важливо тільки врахувати всі рекомендації з приводу того, як правильно міряти температуру ртутним або іншим градусником дорослому і дитині.

Залишити коментар