Вчимо дитину читати по складах

Якщо дитина вже засвоїла алфавіт, то значить, настав час навчити її визначати і читати склади. Багато батьків задаються питанням про те, як пояснити дитині, що таке склади, як краще навчити його об’єднуючи складати із звуків склади, а складів — слова.

Необхідно пам’ятати, що процес навчання читанню – заняття серйозне і потребує батьківської підготовки. Він складається з кількох етапів – запам’ятовування букв і звуків, роботи зі складами і освоєння самих навичок зв’язного читання. І якщо вивчення алфавіту, як правило, дається багатьом дітям легко, то наступний, дуже важливий етап – об’єднання букв і подальше читання складів у деяких дітей може викликати труднощі, що сповільнить процес навчання вашої дитини зв’язного читання.

Коли можна приступати до навчання дитини читання по складах

Тому перед тим як почати навчання читання, необхідно переконатися в тому, що юний учень добре вивчив алфавіт, без проблем визначає букви і відтворює звуки.

Для цього проведіть невеликий експеримент. Покладіть перед дитиною абетку і попросіть назвати всі її літери. Засічіть час, що він витратить на це. Швидше за все, він зробить це за 2-3 хвилини. Якщо провести нескладні обчислення, то з’ясується, що в цьому випадку на визначення однієї літери у нього пішло від 4 до 6 секунд. Отже, читання простого двусложного слова «мама» займе у нього 20-25 секунд. А тепер подумайте, чи легко з такою швидкістю читати?

Тому знати і визначати літери — важливий навик, але для того, щоб навчити маленьку дитину читати, необхідно, щоб учень, називаючи букви, не вагався ані секунди. Коли загальний час «прочитання» алфавіту дитиною складатиме не більше 20 секунд, тоді можете сміливо приступати до наступного етапу навчання.

Методики навчання. Букварі

Навчити малюка читати самостійно, без допомоги дидактичних посібників, батькам буде складно. Тому необхідно потурбуватися придбанням букваря. На сьогоднішній день існує безліч цих посібників – від новаторських до класичних.

Вчимо визначати і читати склади, використовуючи нову методику

Суть полягає в наступному: після того, як учень освоїв побіжне (автор акцентує на цьому увагу!) визначення букв алфавіту, треба навчити її спочатку складати букви в склади, а потім разом їх вимовляти. Заключним етапом має бути запам’ятовування написання і вимови складів, їх варіацій.

Наприклад. Ви вказуєте на будь-який склад, припустимо — «НА», і пояснюєте, що тут літери «дружать», тому опинилися разом поруч. «М» і «А» зустрілися і подружилися, тому разом вийшло «НА». Повторіть кілька разів протягом дня, що «Н» і «А» разом – «НА», закріпіть на наступний день. Використовуючи цю ж схему, приступайте до запам’ятовування інших буквосполучень. Спочатку нехай це будуть відкриті (закінчуються на голосну склади «ТА», «ТА», «БА», і т. д). Обов’язково підкріплюйте те, що говорите наочним зображенням. Зробіть кілька табличок з досліджуваними буквосполученнями або скористайтеся матеріалами з букваря.

Важливі моменти

  • На початку навчання уникайте складів з йотированными голосними «я», «е», «ю» і складними у вимові приголосними – шиплячими «ф», «ш», «щ»,«ч».
  • Не робіть перерв у навчанні, тренуйте визначення і вимова складів не тільки під час безпосередніх занять з букварем, але і, наприклад, на прогулянках. Звертайте увагу юного учня на вивіски, вчіть його читати вже знайомі склади, показуйте і звертайте увагу на незнайомі поєднання букв. Поступово ускладнюйте завдання, переходите до більш складних складах, що містять шиплячі приголосними і йотированные голосні.

Автор цієї методики пропонує об’єднати зорова (візуальна) сприйняття дитиною мовлення та його звукове наповнення для того, щоб учень міг не тільки читати склади, але і «розпізнавати» їх візуально.

Тренування зорової пам’яті дитини послужить вам добру послугу і надалі, адже діти з хорошою зоровою пам’яттю, як правило, грамотно пишуть, не особливо обтяжуючи себе знанням правил орфографії.

Саме тому що просто «відтворюють» правильне написання слова з пам’яті.

На цьому етапі важливо не поспішати, але якщо ви бачите, що дитина без проблем складає з букв склади, прочитує їх, називає і визначає в різних частинах слів – тоді можна переходити до освоєння і читання двухсложных (не більше слів).

Якщо ж попередній спосіб виявився не дуже ефективним, і, користуючись ним, вам не вдалося навчити дитину швидко і ефективно читати по складах, то рекомендуємо спробувати іншу методику.

Методика автора класичного шкільного букваря

Навчити дитину складати з букв склади, використовуючи буквар можна наступним чином.

Беруться дві прості літери «М» і «А». Поєднання цих букв знайоме кожному малюкові буквально з перших місяців його життя, воно для нього рідне, елементарне у вимова і в запам’ятовуванні, так як є частиною слова «мама».

На картинці видно, що одна літера поступово наближається, біжить до іншого. Акцентуйте на цьому увагу учня! Вимовте разом з учнем букву «М», як би розтягніть її, поступово перетворюючи звук з «М» в «МАааааа». Перший звук при цьому скорочується, а другий подовжується. Дотримуючись запропонованої схеми, переходите до утворення інших найпростіших відкритих складів: «НА «А», «ТА», «ВА», «З», «ДО», «МУ» і т. д. Можна поекспериментувати з утворенням найпростіших слів, сенс яких добре зрозумілий учневі. «МА-МА», «ПА-ПА», «ВА-ТА», «ТА-ТА». При цьому не забувайте про артикуляції — протягуємо перший звук слова, другий вимовляється коротше.

Важливі моменти

  • необхідно вчити дітей аналізувати ті склади, які вони прочитали. У процесі занять задавайте дитині питання: «скільки букв у цьому складі?», «які це букви?», нехай дитина їх перерахує;
  • потрібно стежити, щоб учень при читанні складів не відривав» букви один від одного, не допускайте прочитання складів шляхом назви букв, а не промовляння звуків. Нагадуйте, що перший звук потрібно трохи «протягнути», а другий сказати коротше;
  • намагайтеся, щоб у процесі навчання дитина міг визначити на слух, скільки звуків (букв) ви вимовляєте. Яким був перший звук, яким другий. На початковому етапі потренуйтеся на найпростіших звукосочетаниях «ау», «уо», «уа».

Методика може здатися батькам більш зручною і доступною для того, щоб пояснити дитині, яким саме чином букви об’єднуються в склади.

Тим не менш, нова методика розрахована на навчання читанню самих маленьких дітей — від двох років. Автор стверджує, що вже у віці трьох років, діти, які регулярно навчаються читання з використанням її методики, можуть впевнено читати.

Необхідно брати до уваги, що процес навчання читання у всіх дітей протікає по-різному. Одна дитина швидко освоїть процес об’єднання звуків і букв у склади, в іншого можуть виникнути труднощі на цьому етапі. Не переходьте до наступного етапу – читання двоскладовій слів, якщо дитина невпевнено читає по складах. Наберіться терпіння, проводите заняття регулярно, не бійтеся пробувати різні методики і способи навчання читання.

Розвиваючий фільм — «Вчимося читати по складах»:

Залишити коментар