Вальгусна деформація стопи у дітей – не вирок

Час дорослішання малюка настає дуже швидко, але період до року назавжди залишиться в пам’яті мами як найбільш радісне, хвилююче і в той же час складний.

Вальгусна деформація стопи у дітей це як раз те захворювання, яке виявляється у дитини до року.

Що являє собою патологія?

У дитини плосковальгусная стопа являє собою дефект, який характеризується Х-подібним викривленням осі кістки і зниженням її висоти. Коли мова йде про даному захворюванні, кістки у дітей вивертаються назовні, як би опускається середній відділ стопи, викликаючи тим самим незграбну ходу. Такий процес супроводжується болем в ногах і підвищеною стомлюваністю.

Дитячий ортопед вже при зовнішньому огляді може поставити діагноз викривлення ніжок у немовляти. При цьому обов’язково потрібно зробити подометрию, плантографию і рентгенографію в трьох проекціях. До того ж лікування у дітей вальгусной деформації стопи супроводжується обов’язковим носінням ортопедичного взуття, масажем, ЛФК, накладенням ортопедичних шин. Ортопед може також призначити додаткові вправи, при виконанні яких будуть зміцнюватися м’язи ніжок маленького пацієнта.

Виконувати їх батьки можуть самостійно в домашніх умовах, якщо лікар дасть для цього відповідні рекомендації.

Лікувальна гімнастика, як правило, нескладна, оскільки основну частину масажних вправ робить фахівець. Для більшої зручності виконання лікувальної гімнастики потрібно масажний килимок.

Лікарі, що спеціалізуються в ортопедії, роблячи призначення, рекомендують плосковальгусную установку стоп у дітей, розуміючи необхідність відновлення кістки. З допомогою масажного килимка при вальгусної стопи у дітей, батькам буде набагато легше і зручніше виконувати призначення ортопеда. Якщо має місце випадок, що не піддається виправленню подібними способами, тоді може знадобитися хірургічне втручання.

Як визначити захворювання

Якщо при формуванні кісток у малюка є зміни, то для батьків, головне, вчасно звернути увагу на цю проблему. У такому випадку лікування буде не тільки своєчасним, але і ефективним. Для цього батьки вдома можуть зробити такі нескладні тести.

Перший Тест. Змастіть стопи малюка вершковим маслом, покривши їх маслом повністю, особливу увагу приділіть краї стоп, змастіть їх найбільше. Поставте малюка на чистий білий аркуш паперу формату А4. Ніжки повинні стояти на маленькій відстані один від одного і триматися паралельно.

У аркуш паперу повинна вбратися масло саме в тих місцях, де ніжка малюка повністю стикається з поверхнею папера. Підніміть дитину вгору і уважно огляньте його сліди, звертаючи увагу на внутрішній контур сліду. При оцінюванні враховуйте вікові особливості малюка.

В якості другого варіанту підійде тест «монетка». Поставте малюка босоніж на рівну підлогу. Ніжка, яка потребує перевірки, має бути на 50 см попереду.

Можна взяти маленьку монетку, розташувавши її так, щоб вона знаходилася навпроти внутрішнього краю тієї ніжки, яку ви піддаєте тестування.

Відстань між монеткою і ніжкою має бути 8-12 див.

Пальцями по монетці клацніть таким чином, щоб вона ковзнула в середину стопи малюка. Внутрішній край повинен бути трохи піднятий над підлогою, формуючи, таким чином, звід, і монетка при ударі пальцем під нею зникне повністю або наполовину.

Якщо монетка зіткнеться з ніжкою і не проникне під неї хоча б частково, отже, цілком можливо, що в дитини плоскостопість або формується вальгусна стопа. В такому випадку обов’язково потрібно виконання спеціальних вправ при вальгусной деформації стопи у дітей.

Характеристика захворювання

Зміна виду ніжок у разі вальгусной деформації відбувається таким чином, що якщо коліна малюка сильно стиснути, то між щиколотками відстань буде досягати 4-5 сантиметрів. П’ята і пальчики при цьому будуть відхилені до зовнішньої боці, тоді як всередину, навпаки, завалюються внутрішні поверхні. Кривизна ніг у такому випадку Х-образна.

Якщо кривизна ніжок О-подібна, тоді мова йде про варусної кривизни ніг.

Якщо вальгусна деформація тягне за собою зниження висоти склепіння стопи, тоді це плоско-вальгусна деформація. Найчастіше саме ця форма захворювання зустрічається в дитячої ортопедії та педіатрії.

Причини захворювання

Причини деформації кісток у дітей можуть бути різними, до того ж вони можуть бути придбаними чи уродженими. Якщо мова йде про випадок, коли вроджений дефект, то порушення форм кістки здійснюється ще у внутрішньоутробному періоді розвитку зародка. Тоді деформація може бути діагностована вже в перші два місяці після народження малюка.

Найбільш важкими вродженими деформаціями є випадки під назвами «вертикальний таран» або «гойдалка». Дане захворювання пов’язане з вродженими недосконалостями сухожильно-зв’язкового апарату, до того ж це відбувається на тлі відхилень у розвитку опорно-рухової системи малюка. До 10-12 місяців, як правило, мама може помітити ці відхилення, оскільки малюк починає ходити.

Найчастіше ці захворювання трапляються у малюків, які мають м’язову гіпотонію. Причини цього можуть бути як з-за вродженої слабкості сполучної тканин, внутрішньоутробної гіпотрофії, недоношеності дитини, так і з причини частих захворювань у дитячому віці пневмоніями, бронхітами та ГРВІ.

Медики виділяють три ступеня тяжкості цього захворювання: легку, середню і важку.

Часом розвиток цього захворювання відбувається після травм м’язів, зв’язок і кісток гомілки після тривалого перебування в загипсованном вигляді.

Серед причин виникнення цього захворювання також можуть бути:

  • рання постановка малюка на ноги;
  • неправильно підібране взуття;
  • відсутність фізичних вправ в сім’ї чи в дошкільному закладі;
  • остеопороз;
  • різноманітні травми.

В цілях профілактики необхідно виконувати наступні рекомендації педіатрів:

  • обов’язково проходити планові медичні огляди у ортопеда;
  • носити правильне взуття, в якій є невеличкий супінатор, жорсткий високий задник і гнущаяся підошва;
  • приймати лікарські препарати і дотримуватися правил оздоровлення для проведення профілактики рахіту.
  • не варто навантажувати ніжки немовляти раніше 7-8 місяців.

Коли мова заходить про лікування, то потрібно враховувати, що плоскостопість – це серйозна проблема лише в тому випадку, коли ніжка не просто плоска, але завдає малюкові біль і занепокоєння, коли він ходить або бігає. Якщо шкарпетки у немовляти при підйомі нормальні, не турбують його, то лікування у дитини плосковальгусною стопи не потрібно зовсім.

Якщо ж ніжка при дотику болить, туго рухається, це ситуація, яка вимагає негайного лікування.

Тут вже знадобиться кваліфікована допомога ортопеда. Лікар допоможе вибрати правильну форму лікування, оцінить ступінь тяжкості хвороби. Це може бути установка протезів за допомогою спеціального взуття або ж призначення операції.

Залишити коментар