Спермограма: показання до проходження аналізу, про що вона розкаже і як її розшифрувати?

Сьогодні з труднощами з зачаттям дитини стикаються все більше сімейних пар. Щоб зрозуміти, в чому причина цієї проблеми, необхідно проводити обстеження як жінок, так і чоловіків. Нерідко причиною безпліддя є саме захворювання останніх. Виявити їх дозволяє спермограма, яку може розшифрувати як лікар, так і пара самостійно.

Краще, звичайно, звернутися з цим питанням до лікаря, який зробить це коректно, але якщо вам не терпиться дізнатися, чи все в порядку з аналізом, можете самі спробувати інтерпретувати його результати.

Показання до процедури

Спермограмою називають розгорнутий аналіз еякулята (сперми), що дає вичерпні дані про те, чи здатний чоловік стати батьком. Таким чином, цей аналіз показує морфологічні, якісні, а також кількісні параметри сперми.

Проводиться він у лабораторії, де фахівець під мікроскопом досліджує матеріал з метою визначення особливостей будови, рухливості сперматозоїдів.

Показання до процедури:

 • Відсутність вагітності у партнерки чоловіки при регулярному інтимного життя протягом 1 року і більше без засобів контрацепції;
 • Підготовка до вагітності партнерки за допомогою методів штучного запліднення;
 • Роблять спермограму і після перенесення чоловіком травм, простатиту, інфекцій, при гормональному дисбалансі. Всі ці захворювання та їх наслідки можуть стати причиною безпліддя;
 • Деякі чоловіки в період планування зачаття дитини бажають впевнитись у тому, що їх якісна сперма.

Підготовка та проведення процедури

Потрібно враховувати кілька умов, щоб аналіз дав достовірні результати.

Перед здачею спермограми необхідно:

 • За 3-5 днів до здачі аналізу необхідно утриматися від інтимного життя. Перестаратися не
  варто – не потрібно утримуватися більше 5 днів;
 • Досліджуваний матеріал повинен бути відданий в лабораторію не пізніше ніж через півгодини (максимум через годину після його отримання;
 • Приносити його можна тільки у спеціально призначеній для цього тарі, але не в презервативі.

Щоб дізнатися про стан чоловічих статевих органів за допомогою спермограми, матеріал для дослідження виходить за допомогою мастурбації.

У ряді випадків одного дослідження недостатньо, тому призначається повторне обстеження. Проводиться воно не раніше, ніж через 2 тижні після першої процедури. У місяць можна проводити таке обстеження не більше 2-х разів.

Норми ВООЗ

Саме на них необхідно орієнтуватися при інтерпретації результатів.

Тому, вирішивши дізнатися, як правильно розшифрувати спермограму чоловіка, варто ознайомитися з цими показниками.

 • За один раз у чоловіка повинно виділятися мінімум 2 мл еякуляту;
 • У сперми повинна бути в’язка консистенція;
 • Рівень pH повинен бути в межах 7,2-8;
 • Час, протягом якого вона розріджується, має становити від 10 хв. до півгодини;
 • В ній мають бути відсутні агрегації і аглютинації (склеювання сперматозоїдів);
 • Щоб правильно розшифрувати аналіз спермограми, потрібно враховувати такий показник, як кількість сперматозоїдів/1 мл досліджуваного матеріалу. У нормі В ньому присутній 20-200 млн;
 • 30% від всіх сперматозоїдів повинні мати нормальну будову голови (вона не повинна бути деформована);
 • Кількість клітин сперматогенезу має становити 2-4.

Важливо також враховувати такі показники спермограми, як колір і запах досліджуваного матеріалу. Перший повинен бути білим з відтінком сірого. Сперма не повинна бути прозорою, в нормі вона каламутна. Запах ж у рідини специфічний.

Необхідно звернути увагу на те, що pH не повинен бути кислим, в нормі він лужний, тому що кисле середовище сприяє загибелі сперматозоїдів.

Рухливість

Від цього показника багато в чому залежить готовність організму чоловіка до зачаття. Тому знайомлячись з результатами спермограми, такий показник, як рухливість, вимагає особливої уваги і правильного розшифрування.

Орієнтуйтеся на таку класифікацію категорій:

 • А. До неї відносять активні сперматозоїди, які здійснюють поступальні рухи вперед;
 • B. В неї входять сперматозоїди, які вчиняють вперед прямолінійні рухи;
 • C. Це категорія малорухомих сперматозоїдів, не здатних рухатися вперед;
 • D. Сперматозоїди цієї групи неживі, у зв’язку з чим не здатні рухатися взагалі.

Якщо результати аналізу спермограми ви виявили, що у досліджуваної рідини присутні 25% активних і 50% малоактивних сперматозоїдів, ваше здоров’я в нормі.

Морфологія

Це показник якості сперми в залежності від форми сперматозоїдів. Останні мають 3 частини: хвіст, шейка, голова. В останній міститься ДНК, а в шийці – мітохондрії, які спонукають їх до руху.

Якщо результати обстеження показали, що рідина неякісна, іноді здійснюється фрагментація ДНК, щоб забезпечити зачаття. Визначити життєздатність сперматозоїдів можна і з допомогою еозину, під впливом якого нежиттєздатні примірники забарвлюються.

Лейкоцити

Рівень їх вмісту в крові теж важливий, оскільки їх надлишок може свідчити про наявність інфекції. Якщо в спермі у вашого чоловіка їх багато, можна зробити аналіз крові, щоб підтвердити або спростувати ці побоювання.

Термінологія

Іноді в результатах аналізу можна зустріти медичні терміни, зміст яких без спеціальної освіти зрозуміти досить складно.

Ось як можна розшифрувати деякі з них:

 • Нормоспермия – в межах норми;
 • Вискозипатия – надто в’язкий еякулят;
 • Криптозооспермия – недостатня концентрація сперматозоїдів;
 • Олігоспермія – недостатня кількість еякуляту;
 • Азооспермія – абсолютна відсутність сперматозоїдів;
 • Лейкоспермия – наявність запалення, встановлене у зв’язку з кров’ю, виділюваної з еякулятом;
 • Акиноспермия – знерухомлення сперматозоїдів.

Лікар без праці розшифрує всі ці та інші терміни, а вам ці визначення допоможуть розібратися в ситуації до походу до лікаря.

Поліпшення стану здоров’я чоловіка

В першу чергу необхідно задуматися про те, чи правильний спосіб життя веде чоловік. Потрібно правильно харчуватися, достатньо відпочивати, займатися спортом, зокрема, качати прес.Крім того, слід налагодити своє інтимне життя та її графік. Будь-який лікар скаже і про те, що велику роль відіграє моральний стан пацієнта. Потрібно намагатися уникати стресів, нервових потрясінь і т. д. Важлива екологія в місцевості, де живе чоловік. Якщо вона погана, треба частіше бувати там, де можна подихати чистим повітрям.

У деяких випадках може призначатися лікування препаратами.

Не поспішайте впадати у відчай, якщо у вас погані результати аналізів. Зверніться до лікаря (уролога), дізнайтеся, який діагноз поставить він після розшифровки спермограми, яке призначить лікування.

Іноді аналізи можуть показати поганий результат під впливом яких-небудь факторів, усунення яких наступного разу ваші аналізи будуть набагато приємніше. Навіть якщо цього не сталося, сучасна медицина у багатьох випадках здатна допомогти чоловікові стати батьком.

Залишити коментар