Урюк і курага: відмінність?

У наборі сухофруктів можна зустріти продукти, частина з яких вже готові до вживання. Інші ж, як правило, перед уживанням піддаються термообробці. Ферментировать (засушити) можна буквально будь-який фрукт. Практика фруктових заготівок налічує тисячі років. За цей час людина виробила безліч технологій, застосовуючи які можна з одного і того ж садового плода отримати різні за якістю сухофрукти.

Курага, сушений інжир і фініки, урюк, кайса, чорнослив, сушені яблука та груші, кишмиш, сушені банани, папайя, сушена диня, унабі і т. д. Навіть цукати іноді відносять до сухофруктам, так як в основі все ж залишається фрукт. У процесі сушіння відбувається наступне: з продукту у природних чи спеціально створених умовах виводиться зайва рідина. Це дозволяє запобігти псуванню і гниття, зберегти придатність до вживання і набір корисних речовин. Давайте ж розглянемо, у чому різниця урюку і кураги, адже, як відомо, обидва сухофрукта відбуваються з абрикосів.

Урюк і абрикос: в чому різниця?

Абрикоси. Такі м’ясисті помаранчеві плоди, які бери і їж прямо з дерева. Або заготовлюй на зиму у вигляді компоту, варення, повидла, конфітюру, мармеладу. Зі свіжих фруктів можна приготувати фруктовий салат, пиріг, рогалики, пиріжки. Абрикоси, звичайно ж, заготовляють і у вигляді сушок.

Абрикосові дерева поділяються на дикорослі і культурні види. Найпоширеніший сорт – абрикос звичайний. У середній смузі Росії вирощують маньчжурський і сибірський. У сезон продажу фруктів на прилавках можна зустріти «ананаску», «краснощечку», «золоте перо», «відмінника» і ще десятки сортів ранніх і пізніх абрикосів.

Так в чому ж різниця урюку і абрикоса? Отримати урюк з абрикоса можна, а абрикос з урюку – ні. У Середній Азії урюк роблять тільки із дикорослих сортів плодових дерев, а ось абрикосом іменуються ті сорти, що відносяться до культурних. Тобто основна відмінність – стан продукту: свіже або в’ялене (висушене). І тут саме час знову задатися питанням: у чому різниця кураги і урюку?

Курага та урюк: різниця

Урюк – ферментований абрикос з кісточкою.

Курага – ферментований абрикос без кісточки.

Східні народності вважають, що урюк набагато корисніше кураги, так як з плоду не виймається його «серце» (кісточка), не порушується цілісність абрикоса. Щоб зробити цей продукт, не потрібно докладати особливих зусиль. Час і природа самі все зроблять. Плоди можна залишити на деревах і дочекатися, коли їх висушать літнє сонце і вітер. А можна зібрати урожай, розкласти фрукти де-небудь у тіні і дочекатися ферментації. Якщо у Вашої бабусі був чудовий фруктовий сад, ви точно в дитинстві їли сушені абрикоси.

Приготування сухофруктів з абрикосів в домашніх умовах підходить хіба що в приватному порядку. А ось в промислових масштабах використовуються спеціальні технології, які прискорюють процес ферментації. А знаєте, чому курага має такий насичений помаранчевий колір? Тому що продукт перед сушінням обробляють спеціальними речовинами. Урюк окуривается рідше, тому він менш привабливий на вигляд, але не менш смачний.

Отже, перерахуємо основні відмінності:

  • наявність кісточки;
  • колір (урюк має темний майже коричневий відтінок);
  • спосіб сушіння (курагу рідше сушать у природних умовах);
  • популярність в конкретній кулінарної культури.

Як вибрати якісний продукт?

Якщо у Вас є можливість і бажання заготовити сушені абрикоси самостійно, тим самим Ви максимально убезпечите себе та своїх близьких. Зазвичай свіжі плоди не миються, крім випадків, коли планується отримати курагу або вони дуже забруднені. Для зручності візьміть великий піднос або деко застеліть газетою, викладіть фрукти в один шар. Щоб убезпечити від комах, можна накрити марлею. Піднос залиште на балконі, у дворі. Періодично абрікоскі потрібно буде перевертати, а під час дощу – ховати під навіс. Коли плоди досить підсохнуть, їх перекладають в дерев’яну скриньку з листами м’яти і шавлії (від паразитів). Урюк іноді зберігають у тканинних мішечках.

Магазинний продукт потрібно знати, як вибирати. Так, урюк повинен бути максимально сухим і твердим, без цвілі і білого нальоту, темних плям, псування, забруднення. Курага також не повинна бути занадто вологим.

Якісний урюк має однорідний коричневий відтінок, а курага – темно-оранжевий без вкраплень червоного або жовтого. Бліда курага точно піддавалася обробці сірчистим ангидритом, бо може викликати алергійну реакцію.

Сухофрукти повинні розсипатися, а не липнути один до одного. Останнє вказує на те, що присутня волога, що скорочує тривалість зберігання продукту. Ще один спосіб перевірки якості – вимочування. Якщо через 10-15 хвилин вода від сушеного абрикоса забарвилася, значить, для додання характерного кольору був доданий барвник (не найкраща характеристика якості).

Завдяки тому, що в урюк збережена кісточка, і продукт не піддавалося хімічній обробці, його вважають корисніше кураги. В ньому зберігається більше корисних речовин, так як частина їх міститься якраз у «серцевині». Абрикосові насіння дуже смачні, як горішки і не менш корисні. Сушені абрикоси багаті на вітаміни, мікро — та макроелементи, органічні кислоти, сахарозу. Сприяють підтримання функцій серцево-судинної системи, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, поліпшують травлення, полегшують стілець. Але ось людям з ендокринними хронічними захворюваннями, хворобами печінки і нирок доведеться утриматися від вживання всіх видів сушених абрикосів.

Залишити коментар