Тримайся, томат! Чому жовтіє листя у томатів?

Томати — культура вибаглива. Трохи щось пішло не так — повісили голову, опустили листя, почали втрачати колір і в’янути. Особливо ніжна в цьому відношенні розсада. Причини тому можуть бути різними, і успіх в перспективі залежить від того, чи правильно вони встановлені. Як грамотно діагностувати недугу і що робити, якщо у розсади помідор жовтіє і опадає листя, — радять досвідчені городники.

Успіх майбутнього врожаю багато в чому закладається на етапі початкового вегетаційного розвитку, ще до висадки розсади в теплицю або у відкритий грунт. Якщо саджанці слабенькі, але здорові, можна прикласти старання і виростити на них нехай не рекордний, але непоганий урожай. Виходити хворий саджанець набагато важче, а в багатьох випадках неможливо. Більш того, хвороба може бути заразною, і тут вже не до реанімації — врятувати б здорові помідорчики. Тому вкрай важливо безпомилково визначити, що сталося.

Причини найчастіше можна розділити на дві великих групи — зараження і похибки у догляді. До слова сказати, і хвороби часто є прямим наслідком промахів людини.

В чому може бути винен огородник?

Загущена посадка

Томати не люблять тісноти. При загущеною посадці у розсади помідор жовтіють нижні листя, вони стають тонкими і нежиттєздатними. Мінімальна норма при пікіровці становить 5 см для міжрядь і 3 см між кущиками. Якщо вони сидять густіше, необхідно пересадити проміжні саджанці, а місце, де вони росли, присипати золою або попередньо прожареним або промороженным піском. Щоб прийти в себе, їм потрібно час, тому 2-3 дня за ними потрібно просто спостерігати. На четверту добу, якщо нічого не змінилося, потрібно шукати інші причини.

Непридатна грунт

Культура неважливо переносить надмірно щільний грунт і високу кислотність. Якщо у відкритому грунті, в розсадному ящику або в теплиці у помідорів жовтіють листя з цієї причини, їм потрібна оперативна пересадка. Інші заходи не принесуть успіху, і томати загинуть.

Помилки пікіровки

Дані рекомендації – з розряду запізнілих, але їх потрібно врахувати, щоб зрозуміти, що ж знищило майбутній урожай. Тому проаналізуйте, чи не порушили ви такі правила:

  • приступати до пікіровці можна тільки після формування трьох справжніх листочків;
  • центральний корінь (він найдовший) прищипывается на третину довжини, в іншому випадку коренева система буде розвиватися слабко;
  • пересадці повинен передувати рясний полив, інакше витягти саджанець із земляною грудкою не вийде;
  • ямка, в яку здійснюється посадка, повинна бути достатньої глибини, щоб не загнути коріння;
  • склад ґрунту повинен мати приблизно такі ж характеристики, як і при первинній посадці;
  • поливати «новоселів» перший раз можна не раніше ніж через 2-3 дні.

Перезволоження

При надмірному поливі першими у розсади помідор жовтіють і відпадають сім’ядольні листки. Якщо це сталося, слід припинити гідратацію! Часто корені страждають із-за поганого дренажу. Вода застоюється, а грунт не насичується киснем. У днище має бути передбачена достатня кількість отворів для відведення зайвої води. Якщо ємність пластикова і має не більше однієї дірки внизу, вона не придатна для розсади. В крайньому випадку, на дно необхідно насипати дренажний шар. Частіше практикуйте заміну звичайного поливу сухим. Для цього необхідно поверхнево рихлити верхній шар грунту.

Зверніть увагу! З часом ростуть корені можуть забити отвори і закрити доступ кисню і вихід воді. Їх слід прочистити.

Недостатній полив

З цієї причини часто жовтіють листя помідорів на підвіконні, що виходить на південну сторону. Грунт тріскається, розсипається або збивається в грудку. Якщо це сталося, ні в якому разі не можна кидатися на виручку з повною лійкою: рясне зволоження томатам зараз протипоказано!

Буде тільки гірше. Беріть столову ложку і підливайте по одній під кожен кущик протягом дня, не переливаючи рослини. Другий крайності, якщо ще не загинули від першої, вони можуть і не пережити.

Порушення світлового режиму

Розсадне вирощування починається, коли світловий день короткий. Якщо кущі стали тонкими і почали витягуватись і жовтіти, це сигнал про те, що потрібно подбати про підсвічуванні. Не можна і перестаратися: вночі їм потрібен повний спокій.

Температура

Томатна розсада не переносить температур вище 36С і нижче 15С. Оптимальні показники — 21-23С. При спеці вони в’януть, засихають і гинуть, при холоді спочатку припиняють рости, а потім так само гинуть. Щоб пересаджування у відкритий грунт пройшла безболісно, необхідні загартовуючі процедури.

Протяг

Неважливо, він теплий чи холодний — для помідорів він згубний. Відкриваєте кватирку — забирайте ящики в безпечне місце. Теплицю краще відкрити повністю, ніж влаштувати «легкий протяг».

Причини, пов’язані з хворобами

Фузаріоз

Грибкове захворювання, що вражає судини рослини. Воно перестає отримувати поживні речовини і поступово зникає повністю, знизу до верхівки. Спори можуть заноситися і з грунтом, і з насінням.

Намагатися врятувати хворі саджанці не варто, щоб не втратити дорогоцінний час для порятунку решти рослин. Їх потрібно терміново викопати і викинути, на ділянці — винести і спалити. Вцілілі кущі потребують пересадки в чисту знезаражену землю. І тільки після всіх цих заходів використовуються спеціальні лікувальні препарати.

Чорна ніжка

Захворювання бактеріальної природи, що займає сумне лідерство серед винуватців в’янення і повного знищення томатної розсади. Ніжка уражається біля самої основи, чорніє, стає тоншою, листя в’януть і жовтіють, а потім кущ падає як підкошений. Рятувати хворі саджанці немає сенсу, вони підлягають знищенню, грунт — знезараженню марганцівкою або повній заміні, а решта розсада — термінової пересадки.

Чорна гниль

Її жертвою стають томати, зростаючі в умовах низьких температур, але надлишкової вологи. Такий недуг теж не лікується. Необхідно провести ті ж заходи, що вказані для чорної ніжки та фузаріозу.

Це лише основні та найбільш часті причини, за яких листя томатів починають жовтіти і в’янути. Крім цього, можна переборщити з підгодівлею (це той випадок, коли краще «недо», ніж «пере»), невдало вибрати місце і т. д. Що ж стосується боротьби з хворобами, то найкращий варіант убезпечити себе від марних праць — купувати сорти з високою стійкістю до інфекцій. Грамотна агротехніка і уважне ставлення до рослин — те, що найкраще допоможе звести до мінімуму ризики і не втратити майбутній урожай.

Залишити коментар