Що таке пікіровка томатів і як правильно її здійснити?

Досвідчені городники знають, що кожен крок у вирощуванні помідорів дуже важливий. Якщо ігнорувати хоча б один з них урожай може зійти пізніше, а може і зовсім не зійти або бути невеликим або поганої якості. Якщо ви вперше стикаєтеся з цим процесом, вам варто знати, як потрібно правильно пікірувати томати, і не ігнорувати здійснення цієї процедури.

Той факт, що вона важлива, підтвердить будь-який досвідчений городник. Щоб зуміти впоратися з процесом, варто дізнатися, що він з себе представляє, коли його потрібно робити, і що для цього знадобиться.

Що таке пікіровка?

Коли насіння проростає в ємності, в якій було висаджено, його розміри різні, як і площі – де-то проросло більше, десь менше, а на якихось дільницях не проросло взагалі.

Пояснюється це тим, що посадка могла бути проведена нерівномірно в силу того, що насіння володіють невеликими розмірами і «на око» важко точно розрахувати потрібну відстань між ними. Щоб відокремити добре проростають насіння від більш слабких, помідори необхідно пікірувати. Цей процес являє собою переміщення розсади в різні ємності, де вона перебуватиме до того, як її висадять в землю. Як правило, при цій процедуру видаляються слабкі рослини, але тільки в тому випадку, якщо загальна кількість їх дозволяє це зробити.

Також не варто позбавлятися від них, якщо ви будете садити рідкісні сорти помідорів або спеціально виведені гібриди.

Цей процес дозволяє вирішити ряд важливих завдань:

 • Відбракувати слабку розсаду і відібрати тільки здорові паростки (при необхідності);
 • Забезпечити їй сприятливі умови для подальшого росту;
 • Забезпечити зручність пересаджування паростків томатів в грунт.

Існує кілька способів здійснення пікіровки.

Для розсади з однієї ємності

Для цього методу сіянці висаджують в одну загальну ємність, заглиблюючи їх приблизно на 5 див. Коли вони зійдуть, що зазвичай відбувається через тиждень, слід перший раз полити їх і зробити підгодівлю.

Через два тижні рослини можна пікірувати. До цього часу у них вже з’являються два листа, що, на думку біологів, є першим показником їх готовності до процедури. Якщо листя менше або більше, це може зашкодити майбутньому врожаю.

Для того щоб пікірувати томати, нам знадобляться такі елементи інвентарю, як:

 • Тала вода, температура якої повинна бути кімнатної;
 • Пляшки об’ємом 1,5 л;
 • Олівець або паличка.

Верх пляшки потрібно зрізати таким чином, щоб її висота була 15 див. Перш ніж витягти сіянці з старої ємності, потрібно рясно полити їх під самий корінь. Це дозволить їм легко вийти з грунту, а коренева система при цьому не травмується. Навіть якщо незначна її частина пошкодиться або відірветься, це не страшно, адже основна її маса залишиться цілою. Тепер наповнюємо обрізану пляшку грунтом і з допомогою палички або олівця проробляємо в землі отвір, яке повинне доходити до самого дна посудини. У нього заливаємо воду в обсязі близько 150 мл. Робити це потрібно правильно, акуратно, щоб волога не потрапила на землю, навколишнє отвір.

Далі швидко, поки не зволожилась грунт, саджанець занурюємо в пророблений отвір з водою таким чином, щоб сім’ядольні листя залишилися зовні. Пальцями акуратно ущільнюємо грунт. Поливати сіянці поки не треба – їм вистачить води, яку ми залили перед цим кроком.

Наступний полив здійснюємо через тиждень (можна днів через 5). До цього часу розсада вже «приживеться» в грунті, а полив піде їй тільки на користь.

Для розсади з різних ємностей

Цей спосіб передбачає, що спочатку висаджені сіянці в різні стаканчики. Їх проростання, як і в першому випадку, вимагає близько тижня. Потім розсаду потрібно полити. Також здійснюється підживлення помідорів.

Далі необхідно забезпечити сіянцям температуру в 15 градусів, а інакше рослини почнуть витягуватися. Пов’язано це з тим, що в умовах удобреного ґрунту і тепла вона тягнеться вгору, до світла, але її коренева система і незміцнілий стебло ще не готові до цього. Корені повинні більше нарости і зміцніти, стебла необхідно стати ширше в діаметрі. Через два тижні зміцніла розсада переміщається в окремі пластикові пляшки. Як і в першому способі, судини потрібно обрізати, але витягати паростки зі старої ємності потрібно разом з грунтом.

Це дозволяє корінню залишитися цілими без яких-небудь пошкоджень. Далі розсаду необхідно перемістити в пляшку і додатково зміцнити її грунтом, яку потрібно підготувати заздалегідь. Багато досвідчені городники стверджують, що цей спосіб пікіровки розсади є більш вдалим, ніж перший. Вона краще приживається, а після висадки дає набагато кращий, більший, якісний урожай.

З застосуванням марганцівки

Якщо ви вирішили пікірувати томати цим способом, вам потрібно підготувати:

 • Горщики, грунт;
 • Вода;
 • Лопатка;
 • Лійка;
 • Земля;
 • Марганцівка.

Коли у відростків з’являться два листка, можна починати процедуру. Години за дві до її початку полийте грунт, у якому вони знаходяться – за цей час вода встигне в нього проникнути. Це дозволить правильно пікірувати розсаду томатів, бо як ви зможете без праці витягти відростки разом з корінням. Підготуйте невеликі горщики (можна замінити їх звичайними пластиковими склянками). Також нам знадобиться земля, по складу ідентична тій, в якій сіянці були до пікіровки. Помістіть землю в горщики і полийте її неконцентрованих марганцовым розчином. Це дозволить захистити розсаду від хвороб.

Коли ви почнете саму процедуру пересадки, температура грунту повинна становити близько 20 град. За допомогою лопатки вийміть розсаду зі старої ємності. Робіть це акуратно, щоб не пошкодити коріння. Якщо є необхідність, це брак слабкі відростки. У решти рослин відірвіть або обережно відріжте ножицями кінчики їх основних коренів. Завдяки цьому коренева система надалі буде розвиватися правильно. В іншому випадку корені можуть піти вглиб, що обернеться поганий врожайністю в перспективі.

У новому грунті зробіть поглиблення в 5 см і помістіть туди рослини. Слідкуйте за тим, щоб коріння не згиналися, інакше вони можуть пошкодитися або будуть неправильно розвиватися.

Грунт після пересадки необхідно ущільнити. Іноді під час вирощування розсади вона стає занадто високою. Такі рослини потребують більш глибокій посадці, ніж інші. У будь-якому випадку сім’ядольні листя повинні знаходитися над грунтом.

Всі пересаджені сіянці треба добре полити. Це дозволить заповнити всі порожнечі, які могли утворитися під час пікіровки. Слідкуйте за температурою води, яку для цього використовуєте. Вона повинна становити приблизно 23 градуси.

Після процедури помістіть горщики в тінь. Не забувайте своєчасно поливати розсаду – коли підсохне земля від попереднього поливу. В цілому це потрібно робити не більше двох раз/тиждень. Більш частий полив теж може нашкодити. Коли томати приживуться на новому грунті, перемістіть горщики з ними в місце, де на них будуть потрапляти сонячне проміння. Приміщення, в якому вони будуть знаходитися, повинно бути часто провітрюваним.

Вибравши один із наведених методів пікіровки томатів, ви забезпечите собі хороший урожай улюбленого овоча.

Залишити коментар