Тилапія (або пангасіус): користь і шкода

Така риба стала вельми популярною в нашій країні завдяки своїй дешевизні, смаковими якостями, простотою приготування. Це тилапія, або телапія (варіант «телапія» — хибний). Але останнім часом багатьох став хвилювати питання користі і шкоди, отриманих від вживання її в їжу. Купувати таку рибу або краще обходити його стороною?

Тилапія — сміттєва риба або делікатес?

Перш ніж почати розмову про корисні властивості, потрібно розібратися в тому, що це взагалі за риба. Тілапія – рід риб сімейства цихлід, що мешкає переважно в теплих субтропічних водах прісних Малої Азії. Своєю плоскою формою вона нагадує камбалу.

Ця риба приваблює невисокою ціною, доступністю і, звичайно, своїми кулінарними особливостями. Володіючи ніжним смаком, вона в той же час не має яскраво вираженого рибного запаху, який подобається далеко не всім. Крім цього, тилапию дуже просто готувати:

  • її не треба обробляти (у неї немає жорсткої луски, містить мало кісток, в магазинах найчастіше продається у вигляді красивого філе);
  • вона швидко прожарюється, при цьому не розвалюючись;
  • з цією смачною і ніжною риби можна приготувати велику різноманітність страв (про це трохи пізніше).

Однак зараз тилапию стає складніше знайти на прилавках. Відбувається це через її сумнівної репутації. Рибу поставляють до нас переважно з країн Азії та Латинської Америки, де займаються її культивуванням. Оскільки тіляпія зовсім невибаглива (як середовища існування, так і до їжі), її часто вирощують у поганих умовах (можливо, навіть в стічних водах) і годують антибіотиками і різними гормонами росту. Хоч це і спірне думку, але той факт, що тіляпія може жити у шкідливому середовищі і харчуватися сміттям, залишається фактом. І ніхто не може дати гарантії, що у її м’ясі не буде небезпечних для організму речовин.

Харчова цінність, властивості

Звичайно, як і інші види риб, тіляпія має корисні властивості. В першу чергу, це цінні дієтичні якості: високий вміст натурального білка (з усіма амінокислотами) при порівняно невеликій кількості жирів і холестерину. У ста грамах цієї риби близько:

  • 26 г білка,
  • 3 г жиру,
  • 50 мг холестерину,
  • 0 вуглеводів.

Калорійність тіляпії набагато нижче червоного м’яса – 129 ккал/100 г (звичайно, потрібно розуміти, що в смаженому вигляді вона буде мати більшу енергетичну цінність – приблизно 187 ккал). Крім цього, тіляпія багата вітамінами і мінералами, особливо фосфором, рідкісним селеном, залізом, магнієм, вітамінами B3 і B12. Тому не можна говорити про те, що м’ясо цієї риби не приносить ніякої користі.

Чи шкідлива тілапія?

А ось з приводу абсолютної нешкідливості тілапії єдиної думки немає. Справа в тому, що в її склад входять поліненасичені жирні кислоти. У комплексному поєднанні вони необхідні для нашого здоров’я, так як покращують роботу серцево-судинної, травної систем, забезпечують організм енергією, підтримують метаболізм і сприяють виведенню шлаків. Але щоб всі ці корисні властивості почали діяти, важливо в своєму раціоні дотримувати правильне співвідношення кислот омега-3 і омега-6.

Оптимальна пропорція їх вживання — від 1:2 до 1:4, в залежності від віку. У м’ясі ж тіляпії кількість омега-6 у багато разів перевищує кількість омега-3. Це може розглядатися як небезпечний чинник, здатний нашкодити людям із серцевими захворюваннями. Адже надмірне споживання омега-6 викликає підвищення згортання крові і у результаті — ризик виникнення тромбів, розвитку інфарктів та інсультів, а також онкологічних захворювань. Таку думку заперечується тим, що кількість вмісту в тіляпії жирів все ж досить низький і при помірному споживанні істотної шкоди завдати не може.

Противники цієї риби говорять і про потенційно небезпечних речовин, які можуть бути присутніми у її м’ясі. Не важливо, чи була вона вирощена штучним шляхом або виловлена в природі. В ній можуть бути різні токсини, аж до ртуті, адже, як вже було сказано вище, риба всеїдна і може поглинути все, що зустрінеться на його шляху.

Тому, щоб убезпечити себе від можливих ризиків, варто обмежити споживання тілапії, хоча повністю відмовлятися від неї не має сенсу: хіба інші види риб, вирощені на фермах (такі як лососеві), гарантовано не містять антибіотиків? Тим більше в інших країнах, наприклад, у В’єтнамі, тіляпія раніше є однією з найбільш популярних і улюблених видів риб.

Приготування тилапії

Як правило, тілапія продається у вигляді філе без кісточок, за що і кохана більшістю господинь: її дуже швидко і просто готувати. Рецептів страв з цієї риби дуже багато, адже вона добре піддається будь-термічній обробці і відмінно поєднується з будь-якими гарнірами.

Наприклад, можна запекти тилапию в духовці з сиром, картоплею і часточками помідора або попередньо замаринувавши в оливковій олії або лимонному соці і в суміші пряних трав з часником.

Більш швидкий варіант того, як приготувати філе тілапії, – просто посмажити на сковороді (в паніровці або без) і подати, наприклад, з рисом басматі в кунжутній соусі.

Якщо ви хочете приготувати дієтичне блюдо без зайвого масла, відваріть рибу або готуйте на пару, доповнивши овочевим гарніром і нежирною сметаною.

Крім цього, з тілапії виходять чудові рибні супи, салати, закуски у вигляді рулетів.

Головне при приготуванні цієї риби — пам’ятати, що за рахунок низького вмісту жирів вона може вийти сухою. Тому для соковитості її краще доповнювати різними соусами, тим більше що завдяки нейтрального смаку і запаху тілапія чудово поєднується з будь-яким з них.

Користь і шкода такої риби, як тілапія (або, як її ще називають, «телапия»), є на сьогоднішній день актуальним питанням, яке хвилює багатьох шанувальників її м’яса. Але що б не говорили про цю мешканки водойм, вона все одно буде залишатися однією з найбільш популярних, так як її смак практично незамінний.

Залишити коментар