Поколювання в пальцях рук: причини і лікування

Поколювання в пальцях рук – це не проблема! Так вважають багато хто. А адже подібний «дрібниця» іноді є симптомом серйозних хвороб. Коли його можна залишити без уваги, а коли слід негайно відвідати лікаря? Що здатне викликати такий дискомфорт, наскільки це небезпечно і на що слід звертати увагу, якщо німіє кінцівку?

Таке явище, як оніміння і поколювання пальців рук, лікарі називають парестезією. Суть проблеми така: з якої-небудь причини порушується іннервація або зменшується приплив крові до рук. Зустрічається вона досить часто і не завжди вимагає лікування. Спровокувати появу «голочок» в кистях рук здатні цілком нешкідливі причини. У таких випадках усунути неприємні відчуття можна самостійно, не вдаючись до допомоги лікарів.

Якщо ж верхні кінцівки німіють і починає поколювати регулярно і без видимої причини, це тривожний знак. Така «дрібниця» може попереджати про серйозні порушення в роботі внутрішніх органів.

Похід в поліклініку скасовується: не хвороба, а тимчасові незручності

Мабуть, всім доводилося відчувати легке поколювання в пальцях рук. Причини, за якими виникають такі відчуття, нерідко бувають, як вже говорилося, банальними і легкоустранимыми. Вони пов’язані з механічним впливом на кінцівку. Відбувається це, приміром, якщо тривалий час тримати або нести в руці важку сумку.

Друга поширена і не занадто небезпечна причина – коли людина під час сну притискає свою кінцівку вагою тіла. В народі це називається «отлежать руку». Незручна або вимушена поза теж призведе до того, що по шкірі почнуть бігати мурашки. Рука може втратити чутливість, якщо на якому-небудь ділянці її сильно стискає туга гумка одягу. Все це жодним чином не відноситься до здоров’я.

Щоб швидко повернути чутливість, досить потерти долоню об долоню, зробити самомасаж пальців і кистей, кілька разів стиснути долоню в кулак і розтиснути. Ці прості маніпуляції відновлять кровообіг, і проблема зникне. Зазвичай рука «віднімається» всього на 2-5 хвилин, після чого самопочуття нормалізується. Але якщо вона затекла, то поколювання може турбувати до півгодини.

Парестезія як один із проявів захворювання: небезпечні причини оніміння рук

Періодично повторюється поколювання в пальцях рук — доказ того, що в організмі є порушення. Тому треба обстежитися, щоб не запустити хворобу.

 

Ось з якими патологіями може бути пов’язаний такий симптом:

 • найчастіша причина – проблеми з хребтом, а саме — здавлювання нерва в шийному відділі хребетного стовбура. Воно може бути викликано новоутворенням у хребті, спинномозковою грижею, остеохондрозом, спондилоартрозом, зміщенням дисків в результаті травми;
 • остеомієліт;
 • надрив м’яза, травма сухожилля;
 • мігрень;
 • ВСД, інші проблеми з судинами;
 • туберкульоз;
 • інфекційні захворювання;
 • знижений тиск;
 • розсіяний склероз. Крім поколювання, з’являються такі симптоми, як посилення чутливості рук, паління;
 • пухлини головного мозку. Їх присутність дає про себе знати тяжкими головними болями, онімінням мови;
 • інсульт. Це грізне захворювання часто починається з того, що виникає відчуття бігають під шкірою мурашок;
 • серцевий напад. Про його наближення може попереджати поколювання в пальцях лівої руки, біль у щелепі та грудній клітці.

Всі перераховані захворювання потребують компетентного лікування. Щоб позбавиться від «голочок» під шкірою, слід вилікувати основне захворювання. Що стосується двох останніх хвороб (інфаркту та крововиливу в мозок), то в разі їх необхідно бути особливо пильними. Якщо оніміння кінцівок з’явилося і наростає, а потім приєдналися інші симптоми, то треба терміново дзвонити в швидку.

Руки можуть німіти і внаслідок дефіциту вітамінів і важливих мікроелементів в організмі — кальцію, калію, магнію. Щоб позбутися від симптому і його першопричини, досить пропити полівітаміни і залізовмісні препарати. Їх призначає лікар.

Ознаки і наслідки небезпечних синдромів

Існує ще три найпоширеніші причини, з вини яких виникає систематичне поколювання:

 • кубітальний синдром здавлювання ліктьового нерва. Він виникає зазвичай у спортсменів і людей, чия професійна діяльність пов’язана з важкими фізичними навантаженнями. Його головні симптоми — слабкість м’язів верхніх кінцівок, поколювання в кінчиках пальців рук (особливо мізинця і безіменного).

Така патологія виявляється не тільки у атлетів і виникає із-за індивідуальних специфічних особливостей будови нервових волокон. Вони відрізняються потовщеною структурою, тому занадто тісно розташовані між кістками і зв’язками. Це призводить до затіканню і втрату чутливості в верхніх фалангах пальців. Якщо таку проблему залишити без уваги, то все може закінчитися інвалідністю, так як рука перестане діяти;

 • тунельний синдром. Сьогодні він зустрічається все частіше і розвивається у людей, які багато часу проводять перед комп’ютером — набирають текст, рухають мишкою. Крім того, подібна патологія виявляється у тих, хто постійно виконує одноманітні рухи кистю і пальцями (пакувальників, піаністів).

Захворювання полягає в тому, що відбувається стиснення серединного нерва зап’ястя. З часом це проявляється неприємними відчуттями в пальцях, потім починають німіти і набрякати руки. Слід зазначити, що до появи тунельного синдрому також призводять хвороби: пухлини, діабет, порушення в роботі щитовидної залози, артрити, травми зап’ястя. Лікувати синдром треба обов’язково, інакше відбудеться відмирання м’язів великого пальця;

 • сходовий синдром. Формується в тому випадку, якщо пережимаються нервові корінці і стовбури плечового сплетення. Дізнатися його можна за такими ознаками: біль у плечі і руки, прогресуюча слабкість у верхніх кінцівках. Рука починає мерзнути, в безіменному пальці і мізинці виникає відчуття поколювання. При нахилі голови всі ці симптоми стають більш вираженими. Головна причина розвитку цієї патології – остеохондроз.

7 найбільш тривожних симптомів, супутніх оніміння

Отже, причин, які змушують людину відчувати неприємні відчуття в кистях рук, досить багато. Як же зрозуміти, треба терміново звертатися за медичною допомогою чи можна на якийсь час відкласти візит в поліклініку?

Негайно зателефонувати у швидку слід в тому випадку, якщо у верхніх кінцівках або одній руці з’явилося відчуття поколювання і приєдналися такі симптоми:

 • різко погіршився загальний стан;
 • чоловік став нечленороздільно вимовляти слова;
 • виникла плутанина в думках;
 • з’явилося запаморочення;
 • чоловік став втрачати свідомість;
 • почастішало сечовипускання;
 • виникла різка біль у грудях;
 • почали сіпатися частини тіла.

Це вкрай небезпечні прояви. Не варто чекати, чим все закінчиться — хворому потрібна термінова лікарська допомога.

Деякі симптоми люди вважають несерйозними і не поспішають повідомляти про них лікареві. Навіщо бігати по поліклініках з такого дріб’язкового справі? Заніміли пальці? Ну і що, з ким не буває? Насправді в питаннях здоров’я все має значення. Жодних поколювань в руках і інших частинах тіла бути не повинно! Тому поспішайте пройти обстеження – можливо, це допоможе Вам уникнути дуже небезпечних хвороб.

Залишити коментар