Старша дитина ревнує до молодшої

Ура! Настав довгоочікуваний момент – в родині з’явився другий малюк! Батьки вважають себе обізнаними в питаннях виховання та догляду, знають, як приборкати коліки і правильно сповивати і навіть завбачливо закупили всілякі дитячі медикаменти, які можуть знадобитися. Але крім відходу про новонародженого є ще великий і не менш важливе питання – як вплине поява немовляти на старшу дитину?

Так, у нього немає вибору – мама з татом «ощасливили» його братиком чи сестричкою. Але цим фактом він часто не радий, що не знає, чому йому так погано, чому він не любить маленького як мама і тато, боїться, що його перестали любити. Всі ці моменти ми торкнемося в статті, а головне – розберемо помилки, які допускають навіть дуже дбайливі батьки. А також знайдемо поради щодо адаптації нашого улюбленого первістка до нового складу сім’ї.

Ревнощі бути

Відразу обмовимося, при появі малюка в сім’ї, де вже є дитина, ревнощів уникнути не вдасться. Навіть якщо готувати старшого до народження братика або сестрички з того моменту, як ви побачили смугастий тест. Ревнощі – це абсолютно нормальна реакція на зміни, які для нього часом є більш ніж глобальними.

Уявіть себе на місці дитини, навколо вас крутився весь світ – мама, тато, бабусі, дідусі. Всі любили і балували. І раптом з’являється людина, яку ти не кликав, не просив, і власне взагалі не брав участь у його створенні – і чому його треба любити, не шуміти, доглядати за ним.

Первісток не хоче нікого любити насильно, він хоче знову стати єдиним.

Традиційно більше ревнують хлопчики, дівчаткам простіше прийняти нові обов’язки. Хоча якщо діти одностатеві, то це також збільшує градус ревнощів – дітей, так чи інакше, часто порівнюють. Ревнощі ще більш відчутна в сім’ях, де різниця у віці дітей від трьох до п’яти років. При меншій різниці діти просто змагаються між собою, по суті, розвиваючись практично в одному темпі, а при різниці більше п’яти років, у старших дітей вже формується коло інтересів, який поступово віддаляє маму з центру всесвіту дитини.

Батьки завжди відчувають почуття провини за виниклу ревнощі, за неможливість приділяти стільки ж часу старшому, за спонтанний окрик, за те, що інстинктивно хочеться кинутися і захистити малюка, відкинувши кривдника в бік. Це теж цілком нормально.

Ознаки ревнощів

У кожної дитини прояви ревнощів може виражатися по-своєму. На це впливає темперамент, вік, відносини, що склалися в сім’ї.

Явні

Старший дитина відверто заявляє, що не любить молодшого. Звучать будь-які варіації «Ненавиджу», «Заберіть його в пологовий будинок», «Я його не просив», «Навіщо ти його породила».

Він не бажає грати з немовлям, відстоює свої речі та іграшки, плаче чи влаштовує істерики, коли при ньому мама тримає дитину на руках, годує або купає. Намагається сісти на нього, вщипнути або вдарити.

Приховані

Часто візуально картинка може бути дуже веселою – старший дитина (частіше це дівчатка) піклується про малюка, цілує його, всіляко намагається догодити мамі, але при цьому може часто хворіти, з’являється заїкання або твк, погано спить, боїться залишатися у темряві, трапляються істерики на рівному місці. Окремо варто виділити таке поняття, як регрес – коли старша дитина раптом перестає робити те, що вмів говорити, читати, писати, вимагає погодувати його, одягнути, бо він не вміє.

І явні і приховані ознаки абсолютно нормальні, потрібно на них адекватно реагувати. В середньому на адаптацію і згасання гострих нападів ревнощів йде від шести місяців до року.

Типові помилки батьків

Перш ніж перейти до рекомендацій по згладжуванню ревнощів, давайте розглянемо основні помилки, які несвідомо роблять практично всі батьки:

  • У розмовах про народження малюка старшій дитині багато і красиво описують, як здорово буде з немовлям жити, як весело буде грати і дружити. Формуючи картинку «подружки», батьки опускають факт, що перш ніж малюк навчиться грати і веселитися, йому треба трохи підрости, що він буде багато плакати і вимагати турботи і догляду.
  • Відправити старшого дитини в світ «Ти великий». Той факт, що первісток став старшим братом комусь, не робить його дорослим і відповідальним за молодшого. За обох дітей несе відповідальність батько.
  • Віддати дитину бабусі на перший час. Для старшого неймовірний стрес відсутність мами на час пологів, поява якогось крихітного незнайомця, а тут ще й у заслання відправили, як би кажучи – «Ти нам не потрібен». Варто прийняти факт, що це ваші діти і доведеться вчитися жити всім разом з самого початку. Якщо бабусі дуже хочеться позбавити вас від турбот на перший час – нехай приїде для допомоги по господарству.

  • Перекласти на дитину якісь обов’язки по догляду за немовлям. Старший дитина не нянька. Він не зобов’язаний гуляти, грати або змінювати підгузки. Будь-яка допомога повинна бути виключно добровільною. Залучайте його, хваліть за будь-яку допомогу, обіграйте якусь дію. Наприклад, викинути підгузник попросіть не малюка, а його іграшку.
  • Порівнювати дитини старшого з молодшим. Порівняння в принципі ще нікому не пішло на користь, а порівняння з молодшим просто підкине рівень ревнощів вгору. Йому нестерпно чути, що крихітка на відміну від нього не вередує, їсть все, що дають набагато швидше засинає.
  • Перебудовувати режим під новонародженого. Звичайно, мамі хочеться вибудувати режим таким чином, щоб діти спали, їли і спали в один час. Але виходити з потреб тільки молодшого дитини неправильно. Якщо ви розумієте, що існуючий режим ніяк не вбудуватися молодшому, почніть привчати до нового розпорядку дня дитини старшого за пару місяців до народження братика.
  • Гостро реагувати на невміле поводження з немовлям. Буде багато ситуацій, коли старший вирішить потримати на ручках і впустить, нагодує бананом чи буде присаживать місячного малюка. Перша реакція батьків – врятувати молодшого, насварити старшого. Така реакція спровокує новий виток агресії і повна відмова від допомоги та ігри. Реагувати слід в ключі похвала-домовленість. Наприклад, «Ти такий молодець, що дбаєш про сестричці і хотів пригостити її булочкою, давай дамо їй попити з пляшечки? А булочку сам їж, вона їх поки не любить».

Поради для батьків

Що ж робити, щоб ваші діти стали друзями, а не боролися за увагу батьків?

Малюємо реальне майбутнє

Готувати старшу дитину до появи на світ дитини варто заздалегідь. Причому інформація про те, що скоро з’явиться хтось новий в сім’ї, для нього не має взагалі ніякого значення. А ось якщо розповідати подробиці про його народження, про те, як його купали, як тато носив ночами на ручках, як мама годувала грудьми – це все цілком ясно формує картину того, чого варто чекати від зустрічі з маленьким. Варто частіше дивитися відео або фото, де ваш син або донька маленькі, читати казки про братів і сестер (Гуси-Лебеді, сестриця Оленка та братик Іванко), ставити вистави у ляльковому театрі про любов і взаємодопомога.

Тактильний контакт, контакт очей

Дітям до трьох років неймовірно важливий тактильний контакт. Не шкодуйте обіймів, поцілунків, потрепываний. Дивіться старшому в очі, навіть якщо дуже зайняті або коли маленький у вас на руках. При спілкуванні зі старшим увага має бути зосереджена на ньому.

Активне слухання

Людина не може зрозуміти, що з ним відбувається, чому йому не подобається те чи інше молодшого брата, боїться несхвалення своїх почуттів, з-за цього відбуваються нові конфлікти. Поясніть йому – «Ти злишся, тому що Олена взяла твій м’ячик?». Пояснюйте словами, що він відчуває, підтримайте, завірте у вашій любові.

Захистіть особистий простір

Не забувайте, що старша дитина теж потребує захисту від молодшого. Не дозволяйте молодшому брати іграшки без згоди старшого, бити або дряпати його, займати його ліжко або носити одяг.

З народження навчайте дітей, що нікого немає ближче і рідніше. Промовляйте це досить часто, особливо в моменти конфліктів. Їх теж варто навчитися вирішувати із застосуванням компромісів, без звинувачень і відстоювання однієї зі сторін.

Мама зобов’язана виділити час, щоб побути зі старшою дитиною наодинці. Зараз йому мама навіть потрібніше, ніж дитині. Створіть ритуали – читайте перед сном, полежіть поруч, ходіть в парк по певним дням тільки вдвох.

Рад можна дати безліч, але головне – розуміти і частіше повідомляти чаду, що він самий улюблений перша дитина і такого ж більше не буде (буде другий самий коханий, а за ним, може, і третій найулюбленіший). Пам’ятайте, що ревнощі має властивість виникати хвилями, які збігаються з етапами розвитку старшого дитини. Будьте готові підтримати його, підкреслити, що його стали любити не як раніше, а набагато більше – тепер до вашої любові додалася любов малюка.

Залишити коментар