Споживацьке ставлення до чоловіка, жінки, батьків: як воно проявляється?

Напевно, складно знайти людину, яка жодного разу в житті не зіткнувся з проявами споживчого відносини: хтось випробував всі її «принади» на особистому досвіді, ставши жертвою споживача, хто просто спостерігав з боку. А ось визнати, що сам є споживачем, набагато складніше.

Зазвичай про це повідомляють оточуючі, втомлені від того, що їх постійно намагаються використовувати.

Щоб зрозуміти, чому вашого чоловіка так бісить роль вічного «добувача», чому дружина ображається на відсутність уваги і поваги з вашого боку, вважаючи, що ви ставитесь до неї, «як до речі, і з якої причини у загальному і цілому вихована дитина так і не навчився словами подяки, слід досконально розібратися в проблемі.

Що значить споживацьке ставлення?

Сучасне суспільство часто звинувачують у прихильності культу споживання: зрослий рівень соціального благополуччя найчастіше зовні проявляється як суто задоволення купівельних запитів.

Ми починаємо колекціонувати речі, тому що можемо собі це дозволити, а якщо якийсь предмет приходить в непридатність, не замислюючись, викидаємо його і купуємо новий — знову-таки, тому що можемо собі це дозволити!

Про негативні сторони даного явища сказано чимало, але все не так страшно, поки мова йде про неживих предметах, які, як не крути, створені для того, щоб ними користувалися. Набагато більш серйозні побоювання викликає використання того ж принципу по відношенню до людей: жертви такого підходу, визначаючи характер своїх відчуттів, часто говорять, що почувають себе річчю.

Людина-споживач використовує іншої людини як ресурс, не піклуючись про його почуття і не намагаючись щось дати взамін. Якщо жертва розуміє, що десь є підступ і далі так тривати не може, вона постарається якомога швидше розірвати зв’язок із споживачем.

Але, на жаль, не завжди виходить оцінити ситуацію об’єктивно, і нерідкі випадки, коли людина все своє життя проживає пліч-о-пліч з споживачем — страждаючи, страждаючи, але «продовжуючи їсти кактус», як миша з горезвісного анекдоту. Іноді обурюючись вголос, іноді мовчки переживаючи (і тоді відсутність претензій з її боку буде основним аргументом споживача, якщо він захоче виправдати свою поведінку в очах оточуючих).

Споживацьке ставлення до чоловіка

В патріархальному суспільстві функція глави сім’ї традиційно покладається на чоловіка, у той час як жінка підкоряється його рішень. Здавалося б, чоловік отримує досить привілейоване становище, але існує і зворотна сторона медалі: такі соціальні ролі поступово стирають особистісні риси дружини і чоловіка, заганяючи їх у чіткі рамки патріархальних стандартів.

Саме в таких сім’ях найчастіше страждають обидві сторони, і трагедія чоловіка зазвичай полягає в тому, що його сприймають переважно як джерело доходу, побутового комфорту і добробуту в сім’ї, а не як живу людину зі своїми емоціями, потребами і бажаннями. На жаль, любов у таких шлюбах або спочатку відсутній, або швидко відходить на другий план і поступово сходить нанівець.

На певному етапі чоловік починає розуміти, що його роль в сім’ї зводиться переважно до матеріального забезпечення.

Добре, коли у чоловіка є можливість подарувати дружині дорогий подарунок або оплатити сімейний відпочинок, але ненормально, якщо:

  • натомість він не отримує абсолютно нічого і ніколи;
  • всі подарунки і сюрпризи сприймаються як належне;
  • реакція жінки на відсутність чергового дорогого подарунка виражається в образі, роздратування, нерозуміння;
  • спілкування з чоловіком зводиться до односторонніх закидам і вимогам («ти повинен», «це твій обов’язок», «чоловік за все платить» і т. д.).

У цій ситуації чоловік повинен зрозуміти, чи готовий він все життя терпіти таке ставлення до себе.

На жаль, перевиховати дорослу людину складно, і якщо дружині з дитинства вкладений в голову певний сценарій, в якому є місце споживацтва, але немає місця взаємної поваги, підтримки, співчуття і особистої відповідальності, навряд чи вийде змінити підхід до питання з допомогою розмов, прохань чи сварок.

Втім, іноді такий погляд на чоловічу роль у відносинах виробляється у жінки в шлюбі, оскільки чоловік першим починає ставитися до неї споживацько — позбавляє права дорадчого голосу при прийнятті важливих рішень і вимагає беззастережного виконання «типово жіночих» функцій (виховання дітей, роботи по дому і т. д.), тим самим змушуючи ставитися до себе аналогічним чином.

Споживацьке ставлення до жінки

Багато чоловіків навіть не помічають, наскільки споживацьки вони ставляться до своїх подружжю, створюючи в сім’ї умови, більше характерні для рабовласницьких відносин, ніж для любовних. Таких чоловіків абсолютно не хвилює ні настрій дружини, ні її стосунки з оточуючими, вони не прагнуть допомагати дружині в розв’язанні побутових проблем і питань. Головне — щоб удома був порядок, їжа готувалася, а діти виховувалися, і все це має відбуватися за можливості без чоловічого участі.

Їх дружини можуть нескінченно скаржитися на форумах, подругам за чашкою чаю або в кабінеті психолога на відстороненість, байдужість і відсутність розуміння з боку чоловіка, але розмови з самим «винуватцем», як правило, позитивного результату не приносять. Якщо чоловік бачить у жінці не особистість з власними переконаннями, звичками і бажаннями, а рабиню, яка повинна покласти життя на виконання його примх, домогтися адекватного ставлення і поваги до себе буває дуже непросто.

І далеко не завжди таке положення справ обумовлене соціальним статусом або високою зарплатою чоловіки (хоча ці фактори, безумовно, нерідко впливають на внутрішньосімейний баланс): випадки, коли чоловік, який заробляє на порядок менше дружини і володіє набагато більшою кількістю вільного часу, все одно прагне перекласти на неї всі побутові турботи, зустрічаються часто-густо. Досить часто основа для такого ставлення закладається з самого раннього дитинства, тому що не всі батьки здатні вчасно зрозуміти, що виховують споживача.

Що робити, якщо дитина проявляє споживацьке ставлення до людей?

Чому дитина стає споживачем?

Багато в чому з вини батьків, які воліють бачити свого малюка швидше слухняним, ніж ініціативним. В результаті прищеплена в дитинстві інфантильність зберігається на довгі роки. Якщо ваш син або дочка в однорічному віці відноситься до батьків (та й до будь-дорослим людям, з якими контактує) як до джерела благ, немає сенсу звинувачувати дитину — перебуваючи на ранньому етапі розвитку, він поки ще не усвідомлює, звідки і якою ціною беруться ці блага.

Але якщо така ситуація повторюється в більш свідомому — дошкільному, шкільному або навіть дорослому віці — це ненормально.

Тому доцільно з самих ранніх років залишати дітям простір для самостійних рішень (нехай навіть на тому мінімальному рівні, який доступний і безпечний у їх віці) і давати їм можливість допомагати батькам, щоб обмін благами був двостороннім. Тим самим ви зможете прищепити синові або дочці більш важливі цінності, ніж споживчі — вони зможуть оцінити важливість взаємодопомоги та співчуття, навчаться виявляти повагу і вдячність.

Що стосується конкретних обов’язків, їх визначають обставини: у ранньому віці це може бути посильна допомога батькам по дому, в підлітковому — підробіток (щоб розташовувати власноруч заробленими кишеньковими грошима). Тільки так долається властивий в якійсь мірі кожній дитині егоцентризм.

Розбалувати дітей дуже легко, адже вони будь-які прояви уваги і турботи схильні сприймати як належне. А якщо батьки відчувають з якихось причин почуття провини (наприклад, переживають, що через роботи приділяють підростаючому дитині занадто мало часу) і регулярно намагається «відкупитися» подарунками, досить швидко у малюка сформується відповідне сприйняття сім’ї як групи дорослих, зобов’язаних догоджати йому завжди і у всьому, незважаючи на власні потреби і зовнішні обставини.

Проблема споживацького ставлення до життя

Виростаючи з думкою про те, що будь-якої людини слід розглядати в першу чергу як джерело життєвих благ, дитина-споживач відчуває в дорослому житті серйозні проблеми у спілкуванні з друзями, родичами і колегами. Саме так з’являються жінки, які навіть не подивиться на чоловіка, якщо він не почне завалювати їх дорогими подарунками або не доведе свій високий соціальний статус, і чоловіки, відводять жінкам роль домашньої прислуги.

Змінити сформовану особистість практично неможливо (рідкісні винятки лише підтверджують загальне правило), тому слід з дитинства вчити дітей виходити за рамки споживчих цінностей.

Залишити коментар