Синдром подразненого сечового міхура

При порушенні роботи сечового міхура виникає бажання його спорожнити настільки нездоланна, що у деяких випадках це призводить до нетримання сечі. В цьому випадку ставиться діагноз – гіперактивний сечовий міхур.

Причини гіперактивності органу

Детрузор скорочується мимоволі. Причинами, що викликають хворобу, можуть бути органічні захворювання або ідіопатична патологія.

У першому випадку говорять про нейрогенном сечовому міхурі, у другому – про идиопатически гіперактивному або ставлять діагноз – синдром подразненого сечового міхура.

У жінок це захворювання зустрічається в 22 рази частіше, ніж у чоловіків.

Розвивається синдром на тлі тривало тривалої негативної емоційної обстановки і загострюється в стресових ситуаціях. Додаткові умови для виникнення СРМП – порушення і патологія нервової системи, які виникають на центральному і периферичному рівні, і поєднуються з іншими формами вегето-судинної дистонії – IRR.

Ознаки СРМП

Вважається нормою, що людина спорожняє сечовий міхур 8-10 разів на добу, при цьому виділяє до 2 л сечі. При різних захворюваннях виявляється відхилення від норми.

Наприклад, при хворобі нирок сечі може вироблятися менше, а при інфекційних захворюваннях за рахунок розширення питного режиму для зняття інтоксикації організму її виділяється більше. При підвищеній гіперактивності сечового міхура спорожняти його організм вимагає частіше, але при цьому відокремлюється невелика кількість сечі – її виробництво не збільшується.

Розвивається гіперактивність тому, що провідність імпульсів в м’язах, що оточують сфінктер сечового міхура, різко зростає. Будь-яке подразнення рецепторів викликає скорочення детрузора.

Симптомами синдрому подразненого сечового міхура є такі стани:

 • сечовипускання в день більше 8 разів при виділенні невеликої кількості сечі;
 • позиви на сечовипускання виражені сильно і вимагають негайного спорожнення;
 • при сечовипусканні випробовуються хворобливі відчуття, озиваються в промежину;
 • вночі прокидаються «по нужді» більше 1 разу;
 • відчуття неповного випорожнення.

Ці симптоми можуть бути викликані факторами різних типів: нейрогенними і не нейрогенними.

Нейрогенні фактори:

 • хвороби центральної і периферичної нервової системи;
 • наслідки захворювань, що порушують діяльність спинного або головного мозку – менінгіти та енцефаліти;
 • хвороби Альцгеймера або Паркінсона;
 • розсіяний склероз;
 • діабетична або алкогольна нейропатія;
 • травми спинного і головного мозку;
 • хірургічні втручання;
 • остеохондроз;
 • дефекти спинного мозку вродженого характеру і дисфункції будови поперекового відділу хребта.

Причини не нейрогенного характеру – це захворювання сечовидільної системи і аномалії її будови, вік пацієнта, гормональні порушення, атрофія слизової оболонки сечового міхура. У деяких випадках – якщо причина гіперактивності не виявлено – ставиться діагноз: ідіопатичний гіперактивний сечовий міхур.

Частішають прояви підвищеної активності сечового міхура у пацієнтів, які проявляють схильність до депресій, при захворюваннях, пов’язаних з розладом уваги. Також несприятливим фактором для розвитку хвороби є фибромиалгии і синдром роздратованого кишечника.

При виявленні перелічених симптомів лікування синдрому подразненого сечового міхура необхідно, так як крім емоційних незручностей і депресій, які розвиваються за неприємної особливості, часто виникають інфекції сечовивідних шляхів.

Діагностика захворювання

Діагноз – синдром подразненого сечового міхура – поставити досить складно.

Пацієнта детально опитують:

 • коли і в яких обставинах зростає частота сечовипускань;
 • якої якості рідину і скільки випивається за добу;
 • відповідає випитого обсяг виділюваної сечі – з урахуванням потовиділення і дихання.

Для підтвердження діагнозу потрібно динамічне спостереження протягом 5 днів або навіть тижнів. Обов’язково проводиться повне обстеження для виключення інфекцій та аномалій будови сечовидільної системи. Жінок додатково відправляють на обстеження до гінеколога, чоловікам проводять ректальне обстеження простати.

Лікування захворювання

Методи усунення синдрому подразненого сечового міхура проводять медикаментозним і
хірургічним методом, при цьому велике значення відводиться немедикаментозних методів, що допомагають змінити моральний стан і світовідчуття пацієнтів.

При медикаментозному лікуванні призначаються седативні препарати, М-холіноблокатори, ботулоксин і деякі інші засоби, що відновлюють проведення імпульсів. Терапевтичний вплив виявляється не тільки на органи сечостатевої системи, але і застосовуються ліки загального дії, що впливають на імпульсну діяльність головного мозку.

Один із способів терапевтичного впливу – ін’єкційне введення ботулінічного токсину в стінку м’язи сечового міхура.

Процедура виконується технічно просто, і пацієнтами переноситься досить легко. Не завжди вимагається повний наркоз – достатньо провести місцеве знеболення. Реабілітаційний період скорочений до мінімуму.

Ендоскопічне втручання здійснюється через сечовипускальний канал. З допомогою цитоскопа голкою, якою проколюється слизова оболонка, і ліки вводиться в м’язовий шар органу через прокол слизової оболонки. Постійного ефекту процедура не дає – захворювання може рецидивувати через 8-19 місяців після проведення операційного втручання. Але зате дію кошти вже нормалізує стан через 2 доби після ін’єкції. Остаточна стабілізація досягається через 2 тижні.

До оперативного лікування намагаються не вдаватися, але іноді без нього обійтися не вдається. У цьому випадку використовуються наступні методики: сечовий міхур замінюється фрагментом посіченого кишечника – товстої або тонкої кишки, або видаляють хірургічним шляхом частина м’язів, внаслідок чого об’єм міхура збільшується, а його чутливість зменшується. Можуть також иссекаться нерви, що іннервують сфінктер сечового міхура – правда, до цього способу вдаються рідко.

Хірургічне лікування застосовується лише в крайніх випадках – занадто великий ризик виникаючих ускладнень. Найменша помилка – і пацієнта доведеться все життя катетеризировать.

Немедикаментозна терапія

Немидекаментозный метод лікування включає в себе комплексні заходи.

У нього входять:

 • зміна поведінки;
 • комплекс лікувальної фізкультури, що включає в себе тренування м’язів сечового міхура і зміцнення мускулатури тазового дна;
 • фізіолікування – електростимуляція м’язів тазу і вплив на головний мозок струмами і випромінюваннями різної частоти.

Пацієнту рекомендовано здорове харчування – підвищення кількості в денному раціоні клітковини, свіжих фруктів і сирих овочів.

Запори негативно впливають на стан сечового міхура, тому від них необхідно повністю позбутися. Кількість споживаної рідини потрібно зменшити, виключити з раціону напої, що мають сечогінний ефект.

Поведінкова терапія – зміна власних реакцій на події. Потрібно постаратися перестати соромитися того, що відбувається і одночасно необхідно навчитися «змусити» сечовий міхур слухатися себе. Способи, які допомагають досягти бажаного: аутотренінг і ведення щоденника.

Потрібно відзначати кілька днів, коли з’являються позиви зайвий раз відвідати туалет, скласти відносно власних спостережень – розклад. Навіть якщо не хочеться, потрібно проводити сечовипускання по годинах, щоб навчитися досконало володіти власними м’язами. Жінкам, які перебувають у клімактеричному і постклімактеричному віці бажано зайнятися своїм станом в період вступу в менопаузу. Проблеми загострюються на тлі гормонального згасання.

Щоб не допустити розвитку депресій, потрібно не соромитися, а звернутися при появі перших симптомів до лікаря. Настрій і самопочуття жінки повністю залежать від жіночого здоров’я.

Залишити коментар