Діоксид сірки у вині: вплив на організм

Сьогодні складно знайти продукт, у складі якого не виявиться «зайвих» елементів, значення яких абсолютно незрозуміло. Але куди страшніше потенційне їх вплив на організм.

І якщо стосовно відверто хімічних продуктів – наприклад, пакетованих соків, дивуватися вже нічому, то зустріти в дорогому французькому вині діоксид сірки здається дивним. Для чого він потрібен, небезпечний для людини і можна знайти вино без діоксиду сірки?

Для чого діоксид сірки потрібен в харчовій промисловості?

Це хімічна речовина також можна зустріти під назвою «сірчаний ангідрид», «SulphurDioxide», а також під більш лякаючим кодом Е220.

Науково ж він позначається як SO2. Являє собою газ, який позбавлений кольору, але має не самим приємним ароматом (що не впливає на запах продукту, в якому міститься). Харчова промисловість використовує його в якості консервує речовини, який не дає з’являтися та множитися грибків і інших патогенних мікроорганізмів. Крім того, він:

 • не дозволяє утворюватися оцтової кислоти;
 • перешкоджає зміні кольору/смаку.

Таким чином, діоксид сірки у вині – антиокислювач, який сприяє його більш тривалому зберіганню.

 • Самі по собі солі сірчистої кислоти ще в момент бродіння будь-якого вина синтезуються самостійно, але їх надто мало, щоб вони змогли «законсервувати» готовий продукт на належному рівні, тому їх кількість доводиться збільшувати штучно.

Використання цієї речовини почалося ще в Середньовічній Європі, хоча вже тоді було з’ясовано, що воно робить готовий напій не найбезпечнішим. Але, тим не менш, пізніше, до кінця 18 століття, діоксид сірки почав з’являтися ще в декількох категоріях продуктів, які передбачалося зберігати тривалий час. Єдине, що змінилося – концентрація: був знайдений баланс між ефективністю і відносною безпекою.

 • Ви можете зустріти діоксид сірки в цукерках, шоколаді, сухофруктах, абсолютно усіх алкогольних напоях. Навіть деякі приправи і м’ясні напівфабрикати їм не обділені. Обробляють речовиною Е220 і фрукти з овочами.

Потрібно відзначити, що вино можна виготовити і випустити в продаж, не додаючи діоксид сірки, але це вимагає особливих умов зберігання, як від магазину, так і від споживача, який придбає таку пляшку. Як підсумок, вино буде коштувати дуже дорого.

Вплив діоксиду сірки на організм

Якщо говорити про пари цієї речовини в чистому вигляді і високій концентрації, то воно викликає інтоксикацію, результатом якої стають нудота, блювання, діарея, головний біль, задуха, кашель, а також набряк легень, дисфункція мови.

Однак ні вино, ні в інші продукти харчової промисловості такої кількості діоксиду сірки не потрапляє, оскільки для досягнення поставленої задачі – якісного консервування – досить куди меншої дози. Але тут не можна не сказати про те, що SO2 може накопичуватися в організмі, що у свою чергу становить реальну загрозу здоров’ю людини.

 • Консервант Е220 відносять до 3-го класу небезпеки.
 • Особливу загрозу діоксид сірки становить для осіб, які страждають на астму, оскільки зачіпає першочергово дихальні шляхи і бронхо-легеневу систему.
 • Перші «дзвіночки» від вживання алкоголю з діоксидом сірки – головний біль, сильне похмілля, шкірні реакції.
 • При накопиченні SO2 в організмі відбувається збій обмінних процесів, руйнування вітаміну В1, спостерігаються проблеми з органами травлення, зміна кислотності шлунка.

Негативний вплив на організм діоксиду сірки у вині можна спостерігати лише у разі:

 • недотримання норм концентрації;
 • зловживання алкоголем;
 • наявності астми (навіть при 1 мг/л).

Американські стандарти вимагають вводити не більше 250 мг діоксиду сірки на кожен літр сухого вина і 300 мг – для солодкого, Європейські – 160 мг для сухих і майже 300 мг для солодких, але деякі з них зовсім не означають присутності цієї речовини, що вводить споживача в оману. Органічні ж вина мають найнижчу планку – до 210 мг на той же об’єм, а у деяких виробників зустрічається всього 10 мг. При цьому потрібно врахувати, що з-за природного синтезированния цієї речовини в процесі бродіння, навіть не консервоване штучно вино буде мати певну частку діоксиду сірки, але вона зазвичай не перевищує 15 мг на літр.

 • Згідно ВООЗ для кожного кг чистої маси людини рекомендовано не більше 0,7 мг діоксиду сірки, щоб не зазнати негативних наслідків від його вживання.

Якщо Ви націлені вибрати вино без діоксиду сірки (штучного) або з мінімальною його концентрацією, зупиніться на червоному сухому – висока частка танінів, присутніх тут, сприяє природній тривалої консервації. Відповідно, небезпечніше за все з позиції наявності діоксиду сірки будуть напівсолодкі та солодкі вина, які за цукрів схильні до активного бродіння. Також значно більше консервантів додають до вина, закупорені стандартної дерев’яною пробкою – краще купувати пляшки з гвинтовою.

Залишити коментар