Симптоми і причини синдрому розсіяної уваги

Синдром розсіяного уваги, або синдром дефіциту уваги – досить поширена проблема дитячого віку. Даний стан характеризується імпульсивністю, неуважністю, гіперактивністю.

Синдром розсіяної уваги, діагностований у дорослих

Симптоми цієї патології, діагностовані в дитинстві, можуть зберігатися і в дорослому віці. За статистикою, в 60% випадків захворювання воно супроводжує людину довічно. Однак у дорослих людей синдром розсіяного уваги діагностується досить рідко, відповідно, протікає він без необхідного лікування.

Запідозрити порушення можна за наявності проблем з виконанням вказівок, запам’ятовуванням інформації, плануванням, здатність концентруватися, виконувати завдання у встановлений термін. Подібні проблеми, якщо від них не позбутися, призводять до серйозних поведінкових, соціальних, емоційних проблем, труднощів в навчанні і роботі.

Від СРВ страждає близько 4% дітей шкільного віку, більша половина з них буде страждати порушенням навіть у дорослому віці.

На жаль, точно вказати, скільки дорослих хворіє, все ще не представляється можливим, але приблизні цифри практично такі ж – 3-5%. Хлопчики хворіють частіше дівчаток, але в міру дорослішання показники порівнюються.

Які проблеми провокує синдром розсіяної уваги?

СРВ може спровокувати пристосовницькі труднощі і ряд поведінкових характеристик:

 1. Непунктуальність, забудькуватість;
 2. Постійне занепокоєння;
 3. Занижена самооцінка;
 4. Труднощі з контролем гніву;
 5. Проблеми з працевлаштуванням;
 6. Надмірна імпульсивність;
 7. Погані організаторські здібності;
 8. Відкладання справ на потім, відповідно, несвоєчасне їх виконання;
 9. Погана стресостійкість;
 10. Складність концентрації на читанні;
 11. Хронічна нудьга;
 12. Депресія;
 13. Проблеми у відносинах з людьми;
 14. Перепади настрою.

Проявляються ознаки в слабкій і посиленою формі, можуть виникати періодично або спостерігатися постійно.

Деякі дорослі люди з СРВ можуть концентрувати увагу на цікавих їм предмети, іншим же важко зосередитися в будь-яких ситуаціях.

Деякі намагаються знайти стимулюючі чинники, інші, навпаки, уникають таких. Такі люди можуть бути асоціальними і замкнутими або, навпаки, не терплять самотності, надмірно соціалізовані.

Хворі люди в підлітковому віці зазнають проблеми з навчанням, у них недостатньо особистих досягнень.

Як правило, вони погано поводяться в школі, можуть кинути навчання. В майбутньому вони часто змінюють роботу, зазначається їх низька продуктивність, поганий рівень досягнень у професійній діяльності.

Дорослі, які страждають синдромом розсіяного уваги, можуть мати наступні проблеми:

 1. Низький соціально-економічний статус;
 2. Порушення ПДР, відповідно, штрафи за перевищення швидкості, попадання в аварії, позбавлення водійських прав тощо;
 3. Куріння та інші шкідливі звички;
 4. Неправильна психологічна самооцінка;
 5. Складності у шлюбі або при спробах створити сім’ю, часта зміна партнерів.

Переважна більшість цих труднощів можна виключити, серйозно зайнявся лікуванням. Поступово вони зійдуть нанівець при адекватної терапії.

Як діагностується синдром розсіяної уваги?

Діти, що має подібний розлад, легко відволікаються на навколишні звуки і предмети. Вони нездатні тривалий час концентрувати увагу на заняттях з низькою мотивацією, наприклад, на домашніх завданнях. Крім того, їм властива імпульсивність і невгамовність. Вони схильні до сонливості вдень, а також повільні у виконанні поставлених завдань.

У свою чергу дорослі постійно або періодично пропускають робочі терміни, забувають про важливі події, наприклад, зустрічах, ведуть себе не організовано і хаотично, мають труднощі з розстановкою пріоритетів.

Симптоми можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей людини, що проявляються в різних ступенях.

На жаль, медицина поки ще не може точно встановити, що провокує порушення. Однак вченим відомо, що у хворих присутній ряд змін в головному мозку. Причини появи синдрому ніяк не пов’язані з умовами проживання, навчання або роботи, а також вихованням.

Процес діагностики

Для виявлення порушення не існує конкретного аналізу або тіста. Діагноз можна поставити тільки на підставі спостереження, коли у дитини або дорослого на протязі півроку присутні всі або тільки деякі перераховані вище симптоми відхилення.

Постановка діагнозу припускає збір даних не тільки від батьків, але і зі школи, від вихователів і т. п. На основі отриманих даних лікар порівнює поведінку дитини і його однолітків. Діагностика у дорослих трохи простіше.

Крім цього, необхідна повноцінна діагностика, щоб визначити наявність інших патологій у стані здоров’я, які можуть вплинути на поведінку людини.

Лікування у дорослих синдрому розсіяної уваги: стимулятори

Психостимулятори використовуються для лікування різних розладів протягом багатьох років. Даний вид медикаментів доцільно застосовувати при середньої тяжкості порушення, а також в більш складних випадках. При цьому вони використовуються для лікування як дорослих, так і маленьких пацієнтів (від 6 років). Для малюків від 3 років можуть застосовувати такі засоби, як Декседрин, Аддерал, Декстростат. У список стимуляторів від СРВ входять такі препарати, крім перерахованих вище: Концерту, Фокалин, Метадат, Метилин, Ріталін, Виванс, Дезоксин.

Після тривалого лікування розсіяного уваги допомогою психостимуляторів існує ризик розвитку залежності і зловживання, тому їх призначають з особливою обережністю, особливо тим, хто раніше страждав будь-якого роду залежністю (пр. алкогольна, наркотична).

Нестимулюючі засоби

Єдиним подібним препаратом є Страттера. Цей засіб застосовується як у дітей, так і у підлітків і дорослих. Варто зазначити, що в інструкції є особливе попередження: існує побічний ефект, що проявляється суїцидальними думками, зокрема у дітей і підлітків. Тому лікарі повинні більш ретельно вести пацієнтів, які проходять терапію Страттерой.

При необхідності препарат замінюють на один з перерахованих вище психостимуляторів.

Лікування антидепресантами

Терапія може грунтуватися на застосуванні відразу декількох типів засобів даного роду. В ряді випадків таке лікування призначається в першу чергу, особливості його потребують хворі, які страждають депресією. Але, потрібно зазначити, що антидепресанти – менш ефективні, ніж стимулятори або нестимулирующие кошти.

Вони менш дієві щодо покращення концентрації уваги і здатності зосереджуватися. Повноцінний ефект від антидепресантів настає тільки через кілька тижнів з моменту початку їх прийому.

Розсіяний склероз

Багато плутають ці два стани. Однак вони суттєво відрізняються. Розсіяний склероз – це захворювання, що виникає внаслідок патологічних змін в головному і спинному мозку. Захворювання призводить до ураження нервових клітин мозку власною імунною системою організму. В першу чергу хвороба проявляється порушенням координації рухів, зниженням зору і втратою чутливості.

Розсіяний склероз являє собою аутоімунне захворювання. Функція імунної системи – виявлення і знищення чужих організму субстанцій (пр. віруси), але в даному випадку вона сприймає власні клітини як чужорідні. До цієї групи захворювань також відноситься ревматоїдний артрит та червоний вовчак.

Крім того, симптоми цього захворювання значно відрізняються. Клінічна картина складається з відчуття оніміння, поколювання кінцівок, м’язової слабкості, нечіткості зору. При прогресуванні виникають паралічі, порушення координації рухів, когнітивні відхилення.

Єдине, що пов’язує розсіяний склероз з СРВ – інтелектуальні порушення. Хвора людина страждає загальмованістю мислення, у нього поступово знижується пам’ять, погіршується концентрація уваги. Однак досвідчений лікар може відрізнити одну патологію від іншої за наявності тих чи інших симптомів.

Залишити коментар