Що таке прогестерон у жінок?

Прогестерон – це стероїдний гормон. Виробляється він у організмах обох статей у яєчниках і яєчках, відповідно. Незначну його кількість виробляється наднирковими залозами. В основному його функція пов’язана зі статевою сферою.

Часто про нього говорять, як про гормоні вагітності: він готує ендометрій матки до закріплення яйцеклітини після її запліднення і подальшого виношування дитини.

За що відповідає гормон прогестерон, що виробляється у жінок:

 1. Він допомагає яйцеклітини після запліднення зміцнитися в порожнині матки;
 2. зупиняє місячні після зачаття;
 3. не дозволяє м’язам скорочуватися матки, стимулює її зростання;
 4. підсилює вироблення шкірного жиру;
 5. підвищує артеріальний тиск.

Норма в різні періоди циклу

Під час менструацій (фолікулярна фаза) він виробляється в низькій кількості. Приблизно в період овуляції його рівень починає підвищуватися. Після того як фолікул лопне і з нього вийде яйцеклітина, готова до запліднення, настає лютеїнова фаза: фолікул, що лопнув, стає жовтим тілом, починає виробляти цю речовину. У даний момент підвищується його рівень в крові.

Висока концентрація є сигналом до того, що необхідно готуватися до вагітності.

Якщо жінка не завагітніла, його рівень поступово знижується, приблизно через 10-14 діб жовте тіло гине і менструальний цикл повторюється. Якщо ж до моменту місячних його рівень низький, можна припускати таке явище, як гормональний збій, що вимагає лікування.

Якщо вагітність настала, то він повинен бути високим для її підтримки. В іншому випадку його недолік може привести до мимовільного переривання вагітності на ранніх термінах. У здоровому організмі майбутньої матері концентрація цієї речовини значно збільшується. За 4 місяці його виробляє плацента.

Симптоми нестачі або надлишку прогестерону у жінок

При дефіциті або, навпаки, надмірно великий виробленні спостерігаються такі явища: хворобливість грудей; порушення циклу місячних; вагінальні кровотечі; здуття живота; перепади настрою.

Щоб визначити, порушення, необхідно скласти відповідний аналіз. Так як рівень цієї речовини зростає в другій половині циклу, то рекомендується здавати аналіз після настання овуляції.

Щоб дізнатися час останньої, можна скористатися спеціальним тестом. Як правило, лікар призначає аналіз приблизно через 3 тижні після місячних (якщо цикл триває рівно 28 днів). Коли цикл довше, то дослідження проводять не пізніше, наприклад, на 28-29-й день при 35-денному циклі.

У будь-якому разі направлення на аналіз буде виписувати лікар, він же і визначить, на який день краще його проходити.

При регулярних менструаціях його здають за тиждень до початку останніх. Коли ж цикл нерегулярний, потрібно кілька досліджень з певним інтервалом. Жінці легше зорієнтуватися, коли вона вимірює базальну температуру. У такому випадку потрібно здавати кров через тиждень після підвищення такої.

Кров здають мінімум 8 годин після трапези. Рекомендується робити це вранці натщесерце. Це ж стосується і аналізів на всі інші гормони.

Норма прогестерону у жінок

Рівень цієї речовини вимірюють у нанограммах на мілілітр крові (нг/мл) або наномолях на літр (нмоль/л).

Щоб перевести перші в другі, потрібен результат у мілілітрах помножити на 3,18.

 1. Якщо в організмі гормон виробляється в достатній кількості, то норма коливається в наступних значеннях: фолікулярна фаза – 0,32-2,23 нмоль/л; овуляторная – 0,48-9,41; лютеїнова – 6,99-56,63;
 2. Після передчасної менопаузи його рівень не перевищує 0,64;
 3. Як вже згадувалося, це речовина багато в чому відповідає за перебіг вагітності. Його норма в період гестації коливається в наступних значеннях: у першому триместрі – 8,9-468,4; в другому – 71,5-303,1; в третьому – 88,7-771,5.

Якщо вагітна жінка приймає будь-які препарати, що вона обов’язково повинна повідомити про це лікаря або лаборанту. Це необхідно для того, щоб останній правильно розшифрував показники.

Як бачимо, гормон виділяється з різною інтенсивністю на протязі всієї вагітності. Це свідчить про те, що його концентрація в крові може коливатися. Крім того, в різних медичних джерелах норми можуть незначно відрізнятися.

Причини зниження рівня прогестерону

Якщо жінка завагітніла, але концентрація даної речовини низька, значить, організм не отримує сигналу до підготовки. Відповідно, настає новий цикл і плодове яйце відторгається. Тобто дефіцит гормону може призвести до викидня на ранніх термінах.

Недолік часто спостерігається при недостатній тривалості лютеїнової фази, коли від моменту овуляції до менструацій проходить менше 10 діб.

Тривалість цієї фази можна підрахувати за допомогою базальної температури.

Коли після дозрівання фолікула рівень не росте, можна говорити про гормональному дисбалансі.

Причини такого можуть ховатися в таких станах і явищах:

 1. Недостатність плаценти або жовтого тіла;
 2. Викидень;
 3. Міжменструальні маткові кровотечі;
 4. Переношена вагітність;
 5. Хронічні запалення в органах статевої сфери;
 6. Прийом низки медикаментозних препаратів;
 7. Затримка внутрішньоутробного розвитку дитини.

Як можна підвищити прогестерон у жінок?

Подібні стани потребують терапії прогестероном у лікарській формі. Такий препарат може викликати появу побічних ефектів, серед яких вагінальні кровотечі, порушення функції печінки, новоутворення в грудях. З обережністю його вживають при діабеті, порушенні функції нирок, серцевої недостатності, нападах мігрені, бронхіальній астмі та епілепсії, депресії, позаматкової вагітності, лактації.

Підвищити концентрацію можуть за допомогою препарату в уколах або таблетках. Яку форму обрати, визначає лікуючий лікар.

Варто зазначити, що внутрішньом’язове або підшкірне введення препарату діє більш ефективно.

Уколи допоможуть відновити гормональний баланс, наприклад, відновити нормальний цикл місячних. При загрозі переривання вагітності ін’єкції препарату допоможуть зберегти плід.

Причини надмірно підвищеного прогестерону у жінок

Концентрація даної речовини в нормі підвищується в середині циклу, коли організм готується до вагітності. Підвищення рівня супроводжується зростанням температури тіла.

Підвищений прогестерон спостерігається в таких випадках:

 • при вагітності;
 • ниркової недостатності;
 • міжменструальних маткових кровотечах;
 • порушення розвитку плаценти;
 • аменореї;
 • прийом деяких медикаментів;
 • кісті жовтого тіла;
 • нестачі або надлишку гормонів, що виробляються залозами.

17-ВІН прогестерон: за що відповідає у жінок, яка його норма?

Ця речовина не є гормоном. Це продукт метаболізму прогестерону, що виробляється яєчниками і залозами. 17-ВІН є матеріалом для створення інших гормонів.

Скільки 17-ВІН прогестерону у нормі?

Аналіз здають на 5 день циклу. Норма в дітородному віці становить: до 8,24, від 0,9 до 4,24,1-11,51, відповідно, у фолікулярній, овуляторної та лютеїнової фази. Після менопаузи його концентрація в нормі досягає 1,55. Під час вагітності він підвищується: у першому триместрі до 17,03, у другому-до 20, в третьому до 33,33.

При нестачі 17-ОНвысока ймовірність розвитку недостатності кори надниркових залоз в хронічній формі у плода. Також його дефіцит призводить до неправильного розвитку зовнішніх статевих органів у плоду чоловічої статі.

Унаслідок підвищеного 17-ОН можуть виникнути пухлини яєчників і надниркових залоз, а також вроджені порушення у функціонуванні останніх.

Порушення функції кори надниркових залоз проявляються в наступних станах:

 • підвищена кількість волосся на обличчі, грудях, тілі у жінок;
 • вугровий висип;
 • порушення циклу;
 • полікістоз яєчників;
 • мертвонародження;
 • викидні;
 • рання дитяча смертність.

Вроджена хвороба Аддісона призводить до безпліддя, хоча часто симптоми захворювання не проявляються, і жінка благополучно виношує вагітність.

Пам’ятайте, що при підвищенні або зниженні прогестерону або 17-ВІН прогестерону потрібно звернутися до фахівця. Вчасно зданий аналіз дозволить уникнути ускладнень і досить неприємних наслідків. Лікар зможе призначити терапію і відновити репродуктивну функцію жінки.

Залишити коментар