Що робити, якщо рідні брат і сестра не дружать?

Як прекрасно, коли в сім’ї з’являється друга, а можливо, і третя дитина. Батьки радіють, і щиро вірять в те, що згодом їхні чада стануть кращими друзями, адже це – рідна кров. Але правда така, що спільна мова знаходиться не завжди.

Сьогодні мова піде про ситуації, коли стосунки брата і сестри складно назвати дружбою. Але, на щастя, шляхи вирішення її існують, і ми про них розповімо.

Ми – команда?

Змусити любити один одного і дружити неможливо. Та й не потрібно. Головне завдання батьків в цьому випадку – зацікавити дізнатися один одного краще. Адже часто проблема взаємовідносин брат-сестра може стояти дуже гостро.

Які причини можуть приводити до цього?

  • Ревнощі. Це один з найпоширеніших факторів, що викликають невдоволення і конфлікти. Кожен намагається звернути на себе увагу і максимально довго його утримати, вважаючи, що заслуговує цього.

Найбільш вираженою проблема може бути у тих, чия різниця у віці становить від 3 до 10 років (зазвичай погодки більш дружні).

  • Егоїзм. У кожної дитини є свій світ, зі своїми інтересами, захопленнями, правилами. І спокійно визнати існування ще одного такого ж світу, що постійно знаходиться поруч, буває досить складно. З точки зору психології ? це нормально. Головне питання в тому, як поводяться батьки. Адже іноді, з появою молодшого, мама і тато перестають приділяти достатньо уваги старшому, вважаючи, що він вже дорослий, йому не треба. Таким чином провокуючи зростання егоїзму.
  • Різні інтереси. Дівчатка та хлопчики – це різні всесвіти. І якщо не прикладається ніяких зусиль, для того, щоб знайшлися спільні заняття, то сепарація неминуча. Адже хлопчики, як правило, намагаються копіювати поведінку батьків, а дівчатка, відповідно, мам, таким чином, віддаляючись один від одного.
  • Несправедливе ставлення. Всім відома ситуація про «любимчиків», коли обделенное увагою чадо починає бачити у своєму братові або сестрі конкурента. Саме так з’являється перша агресія і ненависть навіть у найменшому віці.
  • Однакове ставлення до дітей. Здавалося б, всім відомо, що любити дітей потрібно однаково. Але психологи стверджують, що любити потрібно однаково сильно, але от виявляти ці почуття необхідно по-різному, спираючись на індивідуальні особливості кожної дитини. Неправильно постійно намагатися змусити дітей дружити і любити один одного, спираючись на фразу «ви ж рідні брат і сестра».

Як діяти?

Якщо сварки між рідними братом і сестрою недовгі, і після них діти швидко миряться, можна не переживати. Це час звикання і притирання один до одного. Все це допомагає дізнатися один одного краще і побудувати міцні довірчі стосунки в майбутньому.

Але якщо конфлікти трапляються дуже часто, і після них напруга зберігається тривалий час, тоді без допомоги дорослих тут не обійтися.

Що ж робити, якщо рідні по крові зовсім не рідні по духу?

  • Кожному своє. Якщо є можливість забезпечити чад окремими кімнатами – чудово, так у кожного буде своя особиста територія, де він зможе усамітнитися в разі необхідності. Якщо такої можливості немає, тоді у загальній кімнаті обов’язково повинні бути два куточка – нехай невеликі, але свої.
  • Старше-молодше. Якщо старша в сім’ї дівчинка, батькам варто пропонувати їй потроху доглядати за малюком. Але зовсім неправильно робити з неї «няньку». Якщо дитина проявляє інтерес до молодшого, його треба заохочувати, якщо ні, намагатися потроху цей викликати інтерес. Дівчатка, як правило, люблять доглядати за малюком, адже сприймають його, як живу ляльку.

А якщо старший у родині хлопчик, тоді його варто залучати до спільних занять з сестрою під час розвиваючих ігор. Бо як хлопчики сприймають молодших саме як партнера по іграх. Не забувайте говорити про те, що коли маля підросте, з нею можна буде повноцінно грати.

  • Однакове покарання і заохочення. Посварилися? Отже, карати обох однаково, не залежно від того, хто правий, а хто винен. Виконали всі ваші прохання? Відмінно, купіть однакові солодощі або іграшки, щоб ніхто не відчував себе обділеним. Перший час буде відмінно, якщо іграшки будуть універсальними, без статевої приналежності.
  • Загальні ігри. Звичайно, свої захоплення є у кожного. Але завдання батьків – знайти кілька варіантів ігор, які цікаво буде грати всією сім’єю, не ділячись на команди.
  • Знайдіть спосіб позбавлення від гніву. Домовтеся, що в разі сварки можна ображатися лише кілька хвилин, а далі, наприклад, влаштувати бій подушками. Це допоможе виплеснути негативні емоції і після такої розрядки помиритися вже буде набагато простіше.

Чада будуть проявляти інтерес один до одного, коли не будуть відчувати себе ущемленими і менш улюбленими. Для цього потрібно знайти підхід до кожного з них, і не забувати, що змусити бути опорою один для одного неможливо. Це – результат правильних відносин у сім’ї. І нехай наші поради допоможуть їх побудувати.

Залишити коментар