Чи розсмоктується кіста головного мозку у новонароджених?

Кіста головного мозку – страшний діагноз для людей, які тільки що стали батьками. Кіста в головному мозку – це об’ємне утворення всередині органу, що представляє собою кулясту порожнину, наповнену рідиною, яка локалізується в місці відмерлих нервових тканин.

Патологія може виникнути в будь-якій галузі органу, бути одиничним чи множинним. Також потрібно відзначити, що кіста – це не пухлиноподібне освіту!

Субепендимальна кіста: чому з’являється у новонародженої дитини

Головний провокують фактор – вроджені патології розвитку ЦНС і травми в період новонародженості. У малюків грудного віку вони виникають унаслідок порушення мозкового кровообігу, в результаті чого починається некроз тканин; з-за різноманітних травм, запалень, наприклад, менінгіту, енцефаліту, а також крововиливів в головний мозок.

Перераховані причини призводять до того, що починається дегенерація тканини, її некроз, формується порожнина, яка з часом наповнюється рідиною і здавлюється тканини, що локалізуються поруч. У підсумку виникає конкретна неврологічна симптоматика, відбувається затримка росту і розвитку немовляти.

Субепендимальна кіста і інші види патологій в головному мозку

У новонароджених і дітей старшого віку виділяють три головних типи патології: арахноідальной, субэпендимальная і кіста судинних сплетінь.

  1. Арахноідальной являє собою ту ж порожнину, яка може мати різний розмір і форму, локалізуватися в будь-якому з відділів органу. Спровокувати її поява може крововилив, травма, запальне захворювання. Характерна особливість цього виду патології – стрімке зростання. Збільшення в розмірі призводить до здавлення навколишніх тканин. Без належного лікування настають тяжкі наслідки;
  2. Субэпендимальная – важка форма патології, що потребує регулярного контролю в динаміці. Виникає така з-за поганого кровообігу в місці локалізації шлуночків органу. Її поява призводить до некрозу тканин і важкої ішемії. На місці загиблих клітин формується кістозна порожнина. Хворі діти потребують у щорічному проведенні магніторезонансної томографії. Тільки таким чином лікарі можуть стежити за збільшенням розмірів освіти;
  3. Кіста судинних сплетінь формується ще у внутрішньоутробному періоді. Головним провокуючим фактором є герпес-вірусна інфекція. Якщо захворювання виявлено в період вагітності, прогноз сприятливий, так як з плином часу таку освіту розсмоктується. При більш пізньому формуванні прогноз менш сприятливий, є високий ризик розвитку тяжких наслідків.

Наслідки і симптоми субепендимальної кісти головного мозку у новонароджених

Симптоматика залежить від місця локалізації новоутворення у головному мозку. Приміром, коли така розташована в потиличній області, вражається зоровий центр, відповідно, виникають різні порушення зору: двоїння в очах, зниження гостроти зору, «туман» перед очима. При появі патології у тканинах мозочка спостерігається порушення ходи, координації, запаморочення. Коли кіста мозку локалізується в турецькому сідлі, в місці розташування гіпофіза, то можуть виникнути порушення в ендокринній системі: як правило, це затримки статевого і фізичного розвитку.

Незалежно від місця локалізації освіти у дитини можуть виникати судоми, порушення слуху, парези/параліч рук і ніг.

Збільшення утворення в розмірі призводить до зростання внутрішньочерепного тиску, тому що обсяг черепної коробки не змінюється, а кількість тканини зростає. Підвищення ВЧТ завжди супроводжується головним болем, запамороченням, відчуттям пульсації і розпирання голови, нудотою, блювотою, підвищеною сонливістю і млявістю. У важкому випадку прогресування захворювання відбувається розбіжність кісток, не заростають тім’ячка у новонароджених, в результаті чого відбувається затримка в розвитку.

Як діагностується субепендимальна або інша кіста зліва

Основний метод виявлення захворювання у малюків першого року життя – ультразвукове дослідження, або нейросонографія. Дуже важливо, щоб діагностували патологію як можна раніше. У новонароджених зробити це простіше всього, так як джерельця не зарослі, кістки черепа не зімкнуті.

Скринінгове дослідження рекомендується проводити недоношеним дітям, а також новонародженим після важкої вагітності чи ускладнених пологів, коли констатувалася гіпоксія плоду.

Такі дослідження, як магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, дозволяють отримати найточнішу інформацію про місце локалізації, формі і розмірах кістозної порожнини.

Контроль і лікування кісти субепендимальної

Усунути патологію можна тільки хірургічним шляхом. Оперативні втручання в даній ситуації поділяють на два типи: радикальні та паліативні. У першому випадку проводиться трепанація черепа, потім повне видалення кісти, включаючи вміст і стінки. Хірургічне втручання проводиться відкритим способом, відповідно, супроводжується високою травматичністю.

До паліативним методів відноситься шунтування та ендоскопія. Шунтування – це видалення вмісту освіти допомогою спеціальної шунтуючої системи. Даний метод відноситься до малотравматичним, якщо порівнювати з радикальним втручанням, однак має кілька недоліків. Приміром, існує ризик інфікування, так як шунт перебуває в мозку досить тривалий час. Крім того, кіста головного мозку не видаляється повністю, вилучається тільки її вміст.

Ендоскопія передбачає використання такого приладу, як ендоскоп, який вводять через проколи в черепі. Цей варіант є малотравматичним і найбезпечнішим з усіх перерахованих вище.

Як швидко розсмоктується кіста судинних сплетінь і субепендимальна кіста?

Небезпека субэпендимальной кісти визначають за її різновиди. Варто зазначити, що у немовлят такі дуже часто розсмоктуються самостійно через деякий час. Якщо вони не збільшуються, то небезпеки не представляють. Рекомендується періодичний УЗД-контроль за патологією, щоб вчасно виявити наявність ускладнень і вжити радикальні заходи.

Досить часто зустрічаються у новонароджених кісти судинних сплетінь головного мозку.

В судинних сплетеннях утворюється ліквор, живить нервові клітини на початковій стадії розвитку ембріона.

Особливість такої патології зліва або справа полягає в тому, що частина мозкової рідини, розміщуючись у судинному сплетінні, потрапляє в замкнуте коло, що й веде до утворення патології. Виявити такі можна за допомогою УЗД.

Кісти судинних сплетінь у головному мозку свідчать про те, що вагітність ускладнена, однак це зовсім не означає, що малюк народиться хворим.

Прогноз для новонародженого

Результат захворювання залежить від кількох факторів: часу виявлення патології, його розмірів, відсутності зростання. Якщо захворювання виявлено рано, має малий розмір і не прогресує, то прогноз сприятливий. Когдаобразование швидко зростає, здавлює здорові тканини, порушується відтік ліквору, то виникають важкі ускладнення. Прогноз в такій ситуації залежить від своєчасності хірургічного втручання.

Здоров’я вам і вашому малюкові!

Залишити коментар