Зелений стілець у немовляти при змішаному вигодовуванні – чи варто хвилюватися?

З появою на світ нового життя у кожної молодої мами виникає безліч нових тривог і приводів для занепокоєння. Всі жінки, які щойно познайомилися з материнством, дуже уважно стежать за здоров’ям свого чада і відзначають всі зміни, що відбуваються з його крихітним організмом.

В тому числі всі матусі обов’язково звертають увагу на стілець малюка. Це не позбавлене сенсу, адже колір і характер випорожнень можуть розповісти про стан здоров’я дитини та наявності патологій його внутрішніх органів. Разом з тим щоб визначити, чи все в порядку зі стільцем вашого чада, потрібно знати, яким він має бути для немовлят, які знаходяться на природному, штучному або змішаному вигодовуванні.

Якими мають бути нормальні випорожнення у новонародженого немовляти?

У період перебування дитини в утробі матері в його крихітному кишечнику накопичується меконій.

При благополучному перебігу вагітності він починає виділятися тільки після появи малюка на світ, тому нерідко його називають первородним калом. Меконій у більшості випадків являє собою однорідну масу від темно-оливкового до чорного кольору, не має запаху і за своєю консистенцією нагадує дьоготь.

Приблизно у 8 з 10 діток первородний кал виділяється протягом 2 або 3 доби до того моменту, поки у молодої мами не відбудеться приплив великої кількості грудного молока. У деяких випадках меконій може виходити протягом кількох годин після завершення пологів, а потім у малюка може не бути взагалі ніяких випорожнень до 72 годин. Це пояснюється тим, що молозиво, яким харчується дитина в цей період, практично повністю засвоюється його шлунково-кишковим трактом, а в кишечнику не залишається шлаків і токсинів, тому виділятися просто нічому.

Якщо у мами достатня лактація, і малюк продовжує харчуватися виключно грудним молоком, стілець у дитини набуває кашкоподібну консистенцію, характерний кислий запах і жовто-зелений відтінок. Какають такі немовлята звичайно після кожного годування. Трохи пізніше випорожнення стають чисто жовтими і однорідними. Такий стілець у дитини зберігається до введення першого прикорму, однак, його частота з часом скорочується.

Як правило, стілець немовляти, який недоотримує грудного молока, тобто знаходиться на змішаному або штучному вигодовуванні, має трохи більш густу консистенцію, досить неприємний гнильний запах і більш темний колір з коричневим відтінком. У нормі дитина повинна какати не менше 1 разу на добу, якщо цього не відбувається, у малюка можна сміливо діагностувати запор.

Причини зеленого стільця у немовляти при змішаному вигодовуванні

При будь-якому вигляді вигодовування зелені у випорожненнях дитини бути не повинно, однак, протягом кількох днів після появи малюка на світ це вважається варіантом норми.

Якщо ж стілець у малюка вже встановився, але в ньому зберігається видимий зеленуватий відтінок, це може свідчити про наявність наступних чинників:

  • недоїдання. Нерідко молода мама замінює спеціальною молочною сумішшю для немовлят лише одне або два годування, а все інше час годує дитину своїм молоком. Якщо при цьому малюк недоотримує материнського молока, його випорожнення можуть придбати зеленуватий відтінок. В такому випадку слід збільшити кількість споживаної немовлям суміші;
  • переважання в раціоні годуючої мами свіжих овочів і фруктів і недолік м’ясних продуктів;
  • дисбактеріоз кишечника;
  • якщо стілець у малюка має зеленуватий або гірчичний відтінок, водянисту консистенцію, різкий кислий запах і іноді навіть піниться, найімовірніше, мова йде про лактазной недостатності. При наявності цієї проблеми незріла травна система дитини не може впоратися з молочним білком. Годуючій мамі слід, в першу чергу, виключити з свого раціону свіже молоко і зменшити кількість споживаних кисломолочних продуктів, а також разом з педіатром підібрати підходящу безлактозную суміш. Як правило, лактазна недостатність проходить самостійно віком 9-12 місяців;
  • нарешті, у деяких випадках зелений стілець у немовляти спостерігається при кишковій інфекції.

Причини запору у немовляти при змішаному вигодовуванні

Запором у немовляти називають не тільки відсутність стільця більше 24 годин, але і утруднене випорожнення кишечника, що супроводжується больовими і дискомфортними відчуттями. Як правило, малюк, який намагається покакати, при запорі сильно тужиться, напружується і голосно, надривно плаче.

Оскільки досить рідке випорожнення кишечника, або тривалий запор, практично завжди стає причиною дисбактеріозу, нерідко при цьому в стільці немовляти з’являється зелень. Саме тому ці дві проблеми є супутніми один одному і вимагають уважного спостереження та комплексного підходу до їх вирішення.

Причини запору у дитини на змішаному вигодовуванні можуть бути наступними:

  • неправильне харчування матері, яке виражається в переважанні в її раціоні продуктів, багатих легко перетравлюваними вуглеводами і білками, і нестачу харчових волокон. Якщо у вашого чада запор, вам необхідно відкоригувати своє щоденне меню, а саме – їсти якомога більше каш, приготовлених з гречаної і вівсяної крупи, а також неочищеного рису, включити в раціон відварні і приготовані на пару овочі і цільнозерновий хліб. Крім того, слід вживати продукти, які мають послабляющими властивостями, зокрема, відварну буряк, інжир, курагу, чорнослив, свіжі персики і абрикоси. При відсутності лактазной недостатності у немовляти корисно пити свіжий кефір, цей напій допоможе молодій мамі нормалізувати як власний стілець, так і стілець новонародженого малюка;
  • причиною запору у малюків, які перебувають на штучному або змішаному вигодовуванні, може стати вибір невідповідною дитячої суміші. У такій ситуації необхідно обов’язково звернутися до педіатра, щоб спільно з лікарем підібрати продукт, який краще за інших підійде для малюка;
  • різні порушення кишкової моторики, включаючи спазм і гіпотонію анального сфінктера. У подібній ситуації малюк, як правило, веде себе дуже неспокійно, оскільки у нього не відходять гази, і спостерігаються виражені кишкові коліки. Дитина, яка відчуває страждання, не може заснути, а якщо засинає, то постійно прокидається, кричить і плаче по кілька годин поспіль. Все це порядком вимотує не тільки малюка, але і всю його сім’ю. За таких обставин лікування запору у новонародженої дитини на змішаному вигодовуванні повинно проводитися під суворим контролем лікаря. У більшості випадків дітям старше 3 тижнів життя виписують різні кисломолочні суміші, а також такі лікарські препарати, як мікроклізми «Микролакс», гліцеринові свічки або популярний сироп «Дюфалак».

Зелений стілець у грудничка в переважній більшості випадків не свідчить про наявність у нього серйозних проблем зі здоров’ям, проте, він вимагає обов’язкового спостереження та внесення деяких коригувань харчування молодої мами і немовляти.

Якщо ж подібні заходи не допомагають вам нормалізувати стілець вашого чада, зверніться до лікаря, можливо, малюкові потрібно пройти детальне обстеження і відповідне лікування.

Залишити коментар