Що показує очне дно?

Очним дном називається поверхня всередині яблука очі. Вивчення цієї області називається офтальмоскопией, при цьому задіюється особливе освітлення і велике збільшення з допомогою офтальмоскопа. Таке дослідження дає лікареві багато корисної інформації, яка допомагає оцінити стан хворого і поставити діагноз, як дітям, так і дорослим.

Очне дно у дітей

Що показує очне дно у дітей? У новонародженого є деякі особливості цієї галузі, очне дно відрізняється за кольором. Якщо малюк народився в асфіксії, на дні буде присутній крововиливи у артеріол у вигляді дрібних крапок, плям, штрихів та інших форм. Протягом перших 7-ми днів життя вони розсмоктуються, якщо тільки мова не йде про макулярної області.

У дітей, які не були виношу визначений термін, зазначається ретролетальна фіброплазія. Щоб визначити це, лікарю потрібно побачити набряки нервових волокон і інші прояви. Якщо зростає внутрішньочерепний тиск, розвивається декомпенсована гідроцефалія, артерії звужені, а вени розширені. Межі диска зорового нерва розпливчасті. Якщо тиск і далі зростає, диск стає все більше. У цьому випадку судини починають тонути в сітківці, яка набрякла, з дуже широких вен починає виливатися кров.

Лікаря не важко визначити й довгу внутрічерепну гіпертензію, яка здатна привести до серйозних наслідків. До них відноситься субатрофия, вторинна атрофія диска зорового нерва типу. Лікар ставить відповідні діагнози на підставі того, що дискової блідий колір сірий, а його межі нечіткі. Стан дна ока дозволяє визначити наявність або відсутність вродженої атрофії нерва. У першому випадку диск блідий, особливо скроневі половини.

У дітей дно досліджується не тільки при підозрі на очні захворювання. Така діагностика дуже корисна при дослідженні, визначенні судинних патологій, порушень, пов’язаних з головним мозком. Зміни очного дна при внутрішньочерепному тиску, структурні порушення в мозкових клітинах, судинному тонусі – все це допомагає лікарю поставити дитині більш точний діагноз і призначити правильне лікування.

Очне дно у дорослих

Офтальмоскопія дозволяє лікарю зрозуміти, в якому стані знаходиться сітківка, оболонка, диск нерва. Це дослідження допомагає визначити функціональний стан артерій, які відповідають за постачання кров’ю очної сітківки.

Завдяки такій інформативної діагностичної процедурою визначаються:

  • відхилення в будові очної сітківки;
  • помутніння в склоподібному яблучному очному тілі;
  • ненормальні відхилення диска зорового нерва типу, що може свідчити про різних мозкових патологіях;
  • зміни судинних малюнків в органі зору, що може допомогти визначити ускладнення через цукрового діабету, підвищеного тиску.

Виходить, що офтальмоскопія – це дуже важливе дослідження для людей, які страждають кровоносними і нервовими захворюваннями або мають метаболічні та ендокринні порушення. Стан очного дна при гіпертонічній хворобі, ендокринних проблеми і інших захворюваннях допомагають поставити правильний діагноз. Деякі патології можуть бути результатом ураження зорового нерва або високого внутрішньочерепного тиску, серцевої недостатності, отруєнь та інших збоїв в організмі людини.

Перевірка очного дна – це можливість поставити точний діагноз при зорових порушеннях. Невропатологів дуже важливо знати судинний стан, наявність спазмів у очному дні, щоб виявити внутрішньочерепний тиск та інші судинні проблеми. Як видно, не тільки окулістів потрібна інформація, яку можна отримати з допомогою офтальмоскопії.

Норми очного тиску

Вважається, що норми значень офтальмотонуса повинні бути в межах від 10 до 21 мм рт. ст. Кожне відхилення від цих значень розглядається як патологія. Ці межі актуальні для жінок, незалежно від віку. Але важливо розуміти, що при старінні в очному яблуці і рогівкових тканинах відбуваються певні зміни, які впливають на встановлені показники приладу. Виходить, що норма очного тиску 60 років збільшена, але не набагато, до 23 мм рт. ст.

Якщо лікар призначає офтальмоскопія, потрібно бути дуже задоволеним, адже це можливість багато з’ясувати про своє здоров’я, судячи з нормами очного дна у дорослих, дітей і іншим факторам. Крім того, бажано самостійно регулярно йти на таке обстеження. Очне дно можна назвати дзеркалом здоров’я людини!

Залишити коментар