Сарраценія: догляд в домашніх умовах, методи розмноження і лікування хвороб

Унікальне творіння природи, яке отримало назву Сарраценія, не залишить квітникаря байдужим. Рослина зовсім не схоже на звичайні кімнатні квіти ні зовнішнім виглядом, ні методом харчування. Унікальна культура є хижаком, який своїми витонченими листками-пастками, що нагадують глечики, захоплює комах. Якщо забезпечити правильний догляд за сарраценией в домашніх умовах, то пощастить побачити її чудове цвітіння.

Хижаки рослинного світу ловлять комах різними методами. Сарраценія не володіє липким неприємним шаром і не має замка-пастки, що загрожує гострими зубами. Витончена рослина відрізняється високими воронкоподібними листям, всередині яких міститься нектар, притягує жертву своїм запахом. Ворсинки розташовані всередині листа-трубки, не залишають комах ні єдиного шансу вибратися назовні.

Ботанічна характеристика

Сарраценія є найбільшим рослиною-хижаком. Її батьківщиною вважають Америку. Хижачка чудово обживає болота і Північного і Південного континенту. Живиться насекомоядный квітка мухами, невеликими мурахами або дрібними павуками.

Як доглядати за сарраценией? Американку-хижака не можна назвати простим рослиною. Ця любителька комах — дуже ніжна рослина, яка потребує особливої турботи та певних умовах.

Опис

Дуже незвично і привабливо виглядає рослина. В Європейських країнах з м’яким кліматом саррацению вирощують в ролі садового рослини. В умовах холодних зим, унікальну американку поселяють в квартирах, на засклених лоджіях або в оранжереях.

Рослина-хижак володіє наступними відмінностями.

 • Листя. Прямо від коріння ростуть листки, зібрані в розетку. Кожен лист має форму воронкоподібне глечика, що піднімається вертикально вгору. В залежності від виду, вони можуть володіти «кришками» або «капюшонами» і різнитися по колірній гамі. Найчастіше листя-трубки мають ніжно-зеленим кольором з яскравими жовтими, червоними або пурпуровими смужками.
 • Квітки. Вони з’являються при правильному догляді у трьох-п’ятирічного рослини. Квітки саррацении також незвичайні і дуже красиві. Вони великі, 4-10 см у діаметрі, і розташовуються на голому квітконосі. Бутон складається з п’яти пелюсток-лопатей, а в середині розташовується зонтиковидный великий маточка. Суцвіття можуть володіти яскраво-червоним, фіолетовим та жовтим забарвленням.
 • Кореневище. У рослини довгий і товстий корінь. Він може досягати 30 см.

Різновиди

Рід саррацении налічує десять видів, більшість з яких мають підвидами. Завдяки селекціонерам, існують гібриди, різні сорти і садові форми. Вони розрізняються за формою листя, колірній палітрі і унікальності квіток. Популярні види зібрані в таблиці.

Таблиця — Види саррацении та їх характеристика

Найменування Характеристика Особливості цвітіння
Пурпурова — Рослина виростає в середньому на 15-20 см;
— зелене листя з червонуватими прожилками;
— листи звужені донизу і розширені догори;
— мають прямостоячими кришечками
— Квітконіс у середньому зростає на 30 см;
— квітки можуть мати фіолетовий, бордовий, фіолетовий, рожевий і навіть зеленуватий відтінок;
— суцвіття з’являються навесні
Жовта — Жовто-зелені листки трубчасті досягають 60 см;
— ребристі листи з червоними прожилками і кремовими цяточками;
— деякі підвиди мають мідними кришечками
— Пониклі суцвіття відрізняються приємним ароматом;
— квітки можуть бути жовтими або з невеликим зеленуватим відтінком;
— з’являються суцвіття у травні або у вересні-жовтні
Пситтацина — Агресивний вигляд;
— листя схожі на клешню з навісом-куполом;
— ловля комах відбувається за рахунок їх приклеювання;
— відтінок листя насичено бордовий, практично чорний
— Квітки зазвичай червоного відтінку, іноді жовті суцвіття
Белолистная — Високі листя до 1,2 м у висоту;
— вузькі трубки закінчуються хвилястою кришечкою;
— листя світлі, майже білі з пурпуровими смужками;
— біля основи зеленого кольору
— Рослина випускає квітконіс навесні, приблизно в березні-квітні;
— квітки великі, червоні

Догляд за сарраценией: що врахувати

Якщо плануєте вирощування саррацении в домашніх умовах, то необхідно виконати всі вимоги цієї загадкової і дуже красивою пестуни. Особливу увагу приділіть поливу. Адже американська хижачка невипадково обрала своїм місцем проживання заболочені ділянки.

Освітлення

Сарраценія любить світло. Вона повинна «купатися» в сонячних променях вісім-десять годин на добу. І це стосується не тільки літнього періоду. Взимку красуні-хищнице також необхідно достатнє освітлення. Враховуйте наступні бажання своєї американської гості.

 • Південні вікна. Рослина здатна легко витримувати прямі сонячні промені. І при цьому Сарраценія не потребує затіненні в спекотний полудень.
 • Досвечивание лампою. Якщо не можете забезпечити рослині багато сонячного світла, то включайте лампу над нею, щоб заповнити дефіцит природного освітлення. Особливо це актуально взимку.
 • Свіже повітря. Це одне з небагатьох рослин, що не влітку рекомендується виносити на балкон або на вулицю, оскільки такі переїзди їй не «по душі». Хоча забезпечити щоденний приплив свіжого повітря потрібно. Але при цьому забезпечте красуню-американку від протягів.

Підберіть місце для своєї хижачки заздалегідь. Сарраценія абсолютно не виносить переміщень і здатна негативно відреагувати навіть на просте обертання горщика. Тому відразу ставте рослину на вибране місце і не чіпайте його.

Температурний режим

Теплолюбна культура охоче росте і розвивається в помірних кімнатних умовах. При цьому вона може витримати сильну спеку. І не загине від зниження температури до + 5°С. Однак піддавати свою хижачку таким екстремальним випробуванням не варто. Для комфортного проживання саррацении забезпечте наступні умови.

 • Теплий період. Рослина добре почуває себе при температурі +23°…+25°С. Воно зможе витримати підвищення показників до +30°С…+35°С.
 • Зимовий період. З приходом зими необхідно знизити температуру змісту хижачки до +10°С…+15°с. Якщо не забезпечити холодний відпочинок, то Сарраценія не зможе повністю відновитися. Це призведе до втрати декоративності і швидкої загибелі.

Щоб облаштувати холодну міні-теплицю можна скористатися екраном-плівкою. З її допомогою відокремлюють підвіконня з сарраценией від решти кімнати.

Полив

Сарраценія — велика любителька вологи. Але вона воліє тільки фільтровану або відстояну воду. Жорстка, хлорована може дуже швидко погубити нєженку-саррацению. Рослині необхідно забезпечити особливий полив.

 • «Нижній» полив. Сарраценія любить отримувати вологу знизу. Саме тому рослина не поливають, а просто ставлять у таз або піддон з водою. Але довго тримати горщик у вологому середовищі не слід, щоб не спровокувати загнивання коренів. Орієнтуйтеся на грунт. Грунт повинен бути завжди зволоженою.
 • Частота поливів. Влітку саррацению рекомендується поливати п’ять разів на тиждень. У зимовий період полив скорочують до трьох разів. Але при цьому не допускайте пересихання землі.

Враховуйте наступну закономірність. Чим ближче Сарраценія до сонячного світла, тим більше води їй необхідно.

Вологість

Відгуки квітникарів показують, що забезпечивши достатній полив, про вологості повітря можна практично не турбуватися. Всю необхідну воду ваша хижачка успішно візьме з піддону. Сарраценія потребує особливого підходу.

 • Оптимальна вологість. Для комфортної життєдіяльності американки необхідна вологість 50-60%.
 • Опрыскиваниям — «ні». Не варто підвищувати вологість за рахунок обприскувань. Такі процедури негативно позначаються на здоров’ї хижачки. Проникнення крапель в «глечик» провокує виникнення бурих плям і подальшого загнивання.
 • Допустимі методи. Щоб підвищити вологість у приміщенні можна вдатися до допомоги ємностей з водою, піддонів з мохом, мокрою галькою. Але пам’ятайте, що коренева система не повинна постійно стикатися з водою, інакше почне гнити.

Підживлення

У дикій природі красуня-Сарраценія зростає в поганому грунті. Тому хижачка навчилася обходитися без добрив. А будь-яке бажання її підгодувати мінеральними або органічними добривами сприймає «в багнети» і відразу починає чахнути. Тому, доглядаючи за своєю квіточкою, повністю відмовтеся від внесення звичайних речовин.

Але якщо хочете побалувати свою красуню, то забезпечте їй наступні підживлення.

 • Ловля комах. Сарраценія здатна самостійно підживити себе. Міцні і здорові рослини влітку можна винести на балкон або в сад, але пам’ятайте, що переїзди американка не дуже шанує. Відкривайте вікно або двері на балкон, забезпечуючи приплив не тільки свіжого повітря, але і комах.
 • Підгодівля. Основним постачальником вітамінів і мінералів для саррацении служать комахи. Тому, якщо ви хочете удобрити саррацению під час цвітіння, то необхідно зловити муху, мурашки, мошку або маленького павучка і кинути в «глечик».
 • Частота підживлень. Не переборщуйте з підгодівлею. Хищнице достатньо одного комахи раз в місяць. Тому якщо винесли рослину на свіже повітря, то повністю відмовтеся від такого заходу. Сарраценія подбає про себе сама.

Категорично заборонено кидати в «глечик» сире м’ясо, рибу. Таку їжу дівчисько не зможе переварити і почне загнивати, а це відразу призведе до загибелі. Не підходять для годівлі і мертві комахи. Хижак харчується тільки живими мухами, мошками і мурахами.

Пересадка

Щоб остаточно зрозуміти, як доглядати за сарраценией після покупки необхідно розібрати, потрібно відразу пересаджувати рослину? Фахівці рекомендують не поспішати з такою процедурою.

Ніжна хижачка дуже важко приживається на новому місці. Якщо ви піддасте її випробуванню пересадкою, то Сарраценія може просто не витримати таких процедур. Тому квітникарі радять відкласти пересадку до весни. Самий оптимальний період — це початок виходу з режиму спокою. Щоб правильно пересадити саррацению в інший горщик, дотримуйтесь таких вимог хижачки.

 • Вибір вазона. Цього моменту приділіть особливу увагу. Сарраценія володіє розвиненою кореневою системою. Тому підбирайте для хижачки об’ємні вазони або спеціальні контейнери з великими отворами для відтоку води. Кращі скляні або пластмасові горщики.
 • Вибір грунту. Сарраценія росте в природі на збіднених ґрунтах. Тому не слід підбирати для неї живильний субстрат. Але важливо, щоб ґрунт був досить пухкої, з хорошою водопроникністю і трохи кислим середовищем. Приготувати грунт можна з наступних компонентів: торфу, перліту і моху-сфагнуму у співвідношенні 2:1:1.
 • Процес пересадки. На дні вазона обов’язково повинен бути дренажний шар. Саррацению обережно виймають зі старого горщика. Корені добре обтрушують від старого ґрунту. Видаляють засохлі частини. Хижачку пересаджують у новий вазон і обсипають приготовленим субстратом.
 • Подальший догляд. Пересаджену саррацению необхідно поливати щодня, поки рослина повністю не приживеться в нових умовах.

Квітникарі не рекомендують часто травмувати саррацению. Рослину можна пересаджувати раз на два роки.

Методи розмноження

Для отримання дочірніх рослин використовується два методи. Можна розмножити хижачку насінням або поділом куща під час пересадки. Обидва методу нескладні, але вимагають від квітникаря акуратності і великого терпіння.

Посадка насіння

Особливості. Найчастіше застосовується саме цей метод для розмноження саррацении. Адже пестунчик дуже не любить коли її травмують.

Алгоритм посадки

 1. Насіння обов’язково повинні пройти холодну загартування або стратифікацію. Без цієї процедури вони не дадуть паростків.
 2. Спочатку насіння замочують у воді на добу.
 3. Потім їх висаджують у грунт (суміш кварцового піску і сфагнуму).
 4. Зволожують грунт дистильованою водою.
 5. Контейнер накривають плівкою або склом і ставлять у холодильник, відсік для овочів, на один місяць.
 6. Двічі на тиждень плівку піднімають і зволожують грунт.
 7. Через місяць ємність виймають з холоду і, не знімаючи плівки, ставлять під фитолампу на відстані 15-17 див.
 8. Грунт постійно зволожують і підтримують тепло (+23°С — +28°С).
 9. Через місяць з’являться перші паростки, тільки тепер можна зняти плівку.
 10. Юні саррацении потребують рясному освітленні до 16 годин на добу.
 11. Молоді хижачки ростуть дуже повільно, тому розсаджувати їх по окремих горщиках можна тільки через рік.

Поділ куща

Особливості. Такий метод дозволено застосовувати тільки для дорослих і міцних рослин. Найкраще переносить поділ куща жовта Сарраценія.

Алгоритм розмноження

 1. Під час пересадки рослини необхідно акуратно розрізати його на дві-три частини.
 2. Кожна з них повинна обов’язково містити точку росту і кореневу систему.
 3. Тепер необхідно підготувати горщики і розсадити саррацению.
 4. На перших порах забезпечте якісний і рясний полив.

Не вдавайтеся до такої процедури часто і не діліть рослина на дрібні частини. Це призведе до здрібніння листя, а можливо і до загибелі хижачки.

Проблеми і хвороби

Рослина, якому забезпечили належний догляд, практично не піддається хворобам. Вона здатна стати профілактичної пасткою для комах-паразитів і оберігати всі кімнатні квіти від навали шкідників. Але якщо у догляді були допущені помилки, то прекрасна пестунчик продемонструє всю свою примхливість.

Основна трудність у боротьбі з шкідниками або хворобами полягає в забороні на обприскування. Усередину глека не повинні потрапляти ніякі речовини: ні народні засоби, ні інсектициди. Тому процедуру обприскування замінюють протиранням. В таблиці зібрані описи основних хвороб рослини.

Таблиця — Проблеми саррацении та методи лікування хижачки

Симптоми проблеми Причина Як усунути
— Рослина перестає зростати;
— на листових пластинках з’являється сірий наліт
— Сіра гниль — Всі пошкоджені ділянки обріжте;
— влаштовуйте щодня провітрювання приміщення (але тільки не протяг!);
— обробіть рослину «Фитоспорином М» або «Фундазолом»
— Сарраценія починає чахнути;
— на рослині видно невеликі шкідники
— Тля — Підвищіть вологість у приміщенні;
— знизьте температуру;
— повісьте липучку для лову комах;
— видимих шкідників видаліть;
— обріжте пошкоджені ділянки;
— акуратно протріть листи мильним розчином;
— у разі сильного пошкодження скористайтесь інсектицидами: «Фітоспорин», «Актара»;
— якщо борошнистим червецем порушені коріння, пересадити в новий продезінфікований грунт і видаліть уражені корені
— Погіршення зовнішнього вигляду і росту рослини супроводжується появою грудок вати на аркуші — Борошнистий червець
— Листові пластини жовтіють і засихають;
— Сарраценія обплутана тонкою павутинкою
— Павутинний кліщ

Щоб догляд за сарраценией в горщику не супроводжувався появою проблем і захворювань, уважно стежте за станом зеленої хижачки. Сарраценія обов’язково дасть знати про помилки у догляді. Пожовтіння листя вказує на дефіцит світла або надлишок калію в ґрунті. А відсутність цвітіння і засихання може сигналізувати про неправильну зимівлі або недостатньому поливі. Але якщо коріння або листя починають загнивати, значить, полив був надмірним. Негайно пересадити саррацению і стримайте зволоження грунту.

Залишити коментар