Догляд за колеусом, вирощування, особливості прищипування і обрізки

Деякі декоративно-листяні кімнатні рослини виглядають яскраво і привабливо. До таких рослин відноситься колеус — декоративна культура з різнокольоровими листям. Колірна грама складається з самих різних відтінків — червоних, жовтих, рожевих, фіолетових. Догляд за колеусом в домашніх умовах організують з урахуванням незвичайної забарвлення листя. Що робити, щоб вона не змарніла? Як і коли обрізати колеус?

Оксамитові листочки поєднують в собі кілька різних відтінків. Облямівка і жилки контрастного кольору створюють химерний візерунок. Малюнок частіше мармуровий з дрібними і великими цятками. Серед гібридних сортів існують різновиди з різною формою, забарвленням і розміром листя.

Опис і особливості

Численний рід приблизно з 150 трав’янистих багаторічників і напівчагарників. Зустрічаються невеликі (близько 25 см) і великі різновиди майже до метра заввишки. Гілки бувають прямими, розгалуженими, ребристими. Листки довгасті, у більшості видів опушені.

Розташування на стеблі супротивное. Краєчки не рівні — зубчасті, гофровані. Відмітна особливість рослини — строката, насичене забарвлення листя. У самих різних комбінаціях малюнок складають смуги, цятки, розлучення, прожилки різних, частіше контрастних кольорів. Квіти непомітні, невиразні. Формуються на верхівках пагонів. Квіточки дрібні, непоказні, збираються в колосовидне суцвіття з помилкових мутовок. Цвіте з початку літа до осені, в природних умовах може цвісти цілий рік. Вдома насіння визрівають вкрай рідко.

За будовою стебла і листя колеус дуже схожий на кропиву. Тому в народі його часто називають «крапивкой». Назва в перекладі з грецького — «футляр». Воно відображає будову квітки — маточка ховається під зрослими тичинковими нитками.

Популярні різновиди

Не всі види підходять для вирощування в штучних умовах. Як горщикового рослини поширений переважно гібридний колеус, що включає в себе сорти з різним забарвленням. Рослина абсолютно невибаглива, швидко зростає. Окремі сорти виростають до метра, в більшості випадків значно нижче. Особливо популярними вважаються наступні види.

 • Колеус Ренельта. Вирощується як ампельна культура. Пагони до півметра з супротивно розташованими листям, сидять на довгих черешках. Форма листя широка серцеподібна, краї хвилясті. Жилки пофарбовані в різні відтінки.
 • Колеус Блюме. Гарний напівчагарник. Виростає до 80 див. Пагони дерев’яніють біля основи. Існує багато різновидів з різним забарвленням листя.
 • Колеус Вершаффельта. Зовні дуже схожий на колеус Блюма. Відрізняється від нього більш яскравими і великими листками. Поверхня листя м’яка, приємна на дотик.
 • Колеус карликовий. Порівняно з іншими різновидами відрізняється невеликими розмірами. Висота кущика зазвичай не більше 30 см. звисаючі Стебла — карликовий колеус може вирощуватися як ампельні квітка. Листя частіше червоні, злегка подовжені. Виняток становлять кілька сортів з строкатим забарвленням, з жовтими і бардовыми листям. Група представлена сортами з кавалками, гофрованими, складчастими листочками.

Виведено близько 200 гібридних сортів. Їх ділять на серії по ряду ознак. Наприклад, у гібридів «Візард» листя дуже яскраво пофарбовані, мають контрастне облямівку, яскраві жилки і штрихи. Серія «Візлі» з незвичайною формою листя — вона може бути схожа на дубове листя, пеларгонію. У гібридів серії «Фантазія» листя дуже декоративні, глибоко розсічені, з великими зубчиками. Також існують гібриди з незвичайними коричневими і майже чорними листям.

Догляд за колеусом: що врахувати

Судячи з відгуків, колеус вважається невибагливою рослиною не занадто вимоглива до догляду і умов утримання. Гине рідко. Найпоширеніша проблема — втрата яскравого забарвлення листя в результаті недостатнього освітлення або харчування. В іншому для всіх сортів створюють однакові умови.

 • Температура. Легко адаптуються до будь-якої температури не нижче 12°С. Влітку її підтримують на рівні 15-25°С. Період спокою у колеуса не виражений. Взимку його можна тримати при звичайній кімнатній температурі.
 • Освітлення. Рослина світлолюбна. В умовах недостатнього освітлення листя втрачає характерну для сорту забарвлення. Чим яскравіше колір, тим вище вимоги до освітлення. Опівдні притіняють від спекотного сонця. У теплу погоду виносять на балкон.
 • Полив. Влітку сильно поливають, взимку дуже обережно. Вода обов’язково повинна бути м’якою, відстояною. Перезволожувати грунт не варто, нестачі вологи теж уникають. Графік поливу складають з урахуванням температури змісту, швидкості просихання грунту.
 • Вологість. Трохи підвищена вологість йде на користь. Обприскування — обов’язкова умова правильного догляду. Взимку обприскують зрідка, влітку — практично кожен день.
 • Підгодівля. Чергують мінеральні добрива і органіку. Взимку можна підгодувати раз в місяць, влітку — щотижня. Добрива розводять у невеликій концентрації, вносять тільки на вологий грунт після поливу.
 • Грунт. Грунт використовують нейтральний. Допускається субстрат із слабокислою реакцією. До складу включають дерен, пісок, торф, перегній, листяну землю.
 • Пересадка. Раз у два роки можна пересадити колеус в інший горщик. Пересаджують акуратно, намагаючись не травмувати кореневу систему.

Є деякі особливості догляду за колеусом взимку. Вираженого періоду спокою у нього немає, але зростання практично припиняється. Інтенсивність поливів знижують, концентрацію добрив зменшують вдвічі. У холод ставити не потрібно. Навпаки, можна переставити квітка на кухню — тепло і підвищена вологість допоможуть йому легше перезимувати. При недоліку світла організують додаткову підсвітку.

Як доглядати за колеусом в період цвітіння? В домашніх умовах колеус цвіте рідко. Якщо він все ж зацвів, можна припустити невідповідні умови утримання. Зацвітає на початку літа. Квітки непоказні, вони послаблюють рослина, призводять до втрати декоративності, тому бутони зазвичай відразу ж обрізають.

Способи розмноження

Практикують розмноження колеуса живцями і насінням. Живцювання використовується частіше. Отримати насіння зі свого рослини вдається вкрай рідко, сортові ознаки не завжди зберігаються. Магазинні насіння проростає неохоче — вони дуже швидко втрачають схожість.

Насінням

Особливості. Вирощування колеуса з насіння в домашніх умовах застосовується для одержання великої кількості рослин одночасно. Використовують магазинний матеріал. Сівбу починають в лютому. Найпізніший термін — початок квітня.

Порядок дій

 1. В якості посадкового ємності використовують низькі широкі миски. Наповнюють їх ґрунтовою сумішшю.
 2. Насіння розподіляють по поверхні і присипають не товстим шаром піску.
 3. Ємність зверху накривають плівкою.
 4. Пророщують при температурі близько 20°С, регулярно зволожують грунт з пульверизатора.
 5. Перші сходи з’являються через три тижні. Плівку знімають, стежать за вологістю, тримають в теплому, добре освітленому місці.
 6. Відразу після появи справжніх листочків сіянці пересаджують в дерев’яні ящики, витримуючи відстань у кілька сантиметрів. Можна відразу розсадити в окремі горщики маленького діаметру.
 7. Наступна пересадка по мірі зростання.

Живцями

Особливості. Укоренити колеус нескладно — корінці з’являються вже днів через десять.

Порядок дій

 1. Заготовляють живці з кінця зими до початку літа.
 2. Укорінюють живці в піску.
 3. Після появи корінців, живці відразу пересаджують в підходящу грунт.

Для отримання декоративного кущика потрібно правильно прищипувати колеус. Йому не можна давати витягуватися. Колеус нормально реагує на обрізку та прищипування. Прищипують точки зростання після декількох пар листя. Систематична прищіпка формує пишний компактний кущик.

Якщо кущ колеуса витягнувся, стебло в нижній частині оголився, проведіть обрізку. Зрізані верхівки укорените, «пеньки» продовжуйте поливати — на них з’являться нові пагони. Цікаве рішення — висаджування в один горщик живців колеуса різних сортів.

Проблеми вирощування

Хвороби та шкідники колеус вражають відносно рідко. Частіше доводиться стикатися з наслідком неправильного догляду. Основні проблеми, їх причини і лікування наведені в таблиці.

Таблиця — Проблеми при вирощуванні колеуса

Проблема Можливі причини Способи усунення
Колеус засихає — Недолік вологи;
— занадто висока температура;
— пошкодження коренів
— Нормалізують умови утримання
Краї листя стають коричневими — Сухе повітря;
— недолік вологи в грунті
— Регулюють режим поливу;
— регулярно обприскують
Листя опадає — Різка зміна температури;
— протяг
— Нормалізують температурний режим
З’являються світлі, жовтуваті плями — Надлишок сонячного світла — Притіняють від сонця
Колеус жовтіє — Нестача або надлишок добрив;
— сухість грунту;
— утримання на відкритому сонці
— Пересаджують в свіжий грунт;
— стежать за вологістю ґрунту;
— притіняють від сонця
Листя бліднуть — Недолік світла — Переставляють в добре освітлене місце
Ріст рослин уповільнюється — Нестача поживних речовин — Проводять позачергову підгодівлю
Підстава стебла загниває — Перезволоження грунту;
— поганий дренаж
— Поливи скорочують;
— пересаджують в свіжий грунт;
— покращують дренаж

Так як доглядати за колеусом не складно, він чудово підійде новачкам і зайнятим людям. Різні сорти можна гармонійно поєднувати між собою, складаючи цікаві композиції. Кущі легко оновлюються, декоративна листя прикрашає квартиру цілорічно.

Залишити коментар