Розвиток дикції: для чого це потрібно і як цього досягти

Для людей, які займають керівні посади, або по професії їм належить багато виступати на зборах, мати чітку і правильну дикцію дуже важливо. На жаль, не всі вміють правильно викладати свої думки, і це дуже сумно, якщо така ситуація складається саме з керівником. Адже якщо він не може виразно донести свої вимоги до підлеглих, то й виконання завдань стає під загрозу. Тому важливо зрозуміти, як розвивають хорошу дикцію.

Вміння вести правильне виступ має три стовпи:

 • досвід публічних виступів;
 • знання проблематики, з якою виступають;
 • чіткість дикції.

Над усіма аспектами можна працювати, але найскладнішим моментом буде розвиток дикції і чіткості мови. Тут мається на увазі не тільки виразна мова, але і вміння виразно сформулювати свої думки. Навіть якщо і мати чітку дикцію, не факт, що публічний виступ дасться легко, адже ораторськими здібностями володіє не кожен.

Тому праця належить порядна.

Методи розвитку дикції

В першу чергу слід виявити коло проблем, у чому саме вони полягають. Наприклад, це може бути дефект мови (людина гаркавить або шепелявить), тоді необхідна допомога фахівця. Також може виникнути проблема у ковтанні закінчень або ж у нечіткому вимові звуків при швидкому говірці.

Якщо розглядати гаркавість, то тут проблема виправляється наступними методами:

 • людині роз’яснюється правильна постановка мови і губ, які відповідають за правильне
  відтворення звуків;
 • далі слід займатися тренуванням мовного апарату, для чого необхідно повторювати скоромовки;
 • потрібно постійно контролювати свою промову, щоб гаркавість не поверталася.

Такі тренування допоможуть навчитися правильно вимовляти звуки, вимовляти слова. Але варто бути готовим, що така праця вимагає дуже великих зусиль.

Що стосується заїкань, то тут робота буде складніше. Основна проблема криється в психіці.

Дуже часто виходить так, що в повсякденному житті людина має гарну постановку мови, а ось, коли дійде справа до публічних виступів, оратор починає губитися.

Тому тут допомога буде потрібна декількох фахівців, включаючи психолога. Але насправді, невиправні проблеми зустріти вкрай складно. Тому розвинути правильне вимова і перебороти страх публічного виступу, цілком під силу кожному.

Корекцію мовлення виробляють наступним чином:

 1. В першу чергу необхідно визначити коло проблем. Для цього слід записати голос на диктофон. Найкраще записати бесіду з кимось, адже якщо спеціально начитувати текст, то людина не довільно буде намагатися виправляти свої помилки в мовленні;
 2. Оцінюючи свій голос, варто звернути увагу, виходить вимовляти фразу на одному диханні. А, може, проблема полягає в силу звучності? Якщо такі проблеми є, то перед тим, як розвинути свою дикцію, необхідно попрацювати над диханням. Є нескладна вправа: слід прийняти вертикальне пряме положення, одна рука лягає на живіт, а друга на грудну клітку. Ноги ставляться на ширину плечей. Вдих йде через ніс, таким чином, щоб нижня частина грудної клітки наповнювалася киснем. Видих йде через рот. Така вправа допомагає розробити діафрагму, а, отже, і мова набуває правильне звучання;
 3. Перед тим, як розвинути в окремо дикцію і виразну мову, необхідно попрацювати над
  у вимові окремих букв. Для цього необхідно встати перед дзеркалом і почати повільно вимовляти голосні букви. Вимова має відбуватися на видиху. Звук повинен бути гучним і по максимуму довгим. Можна спробувати голосні наспівувати;
 4. Скоромовки завжди допомагали розвивати хорошу дикцію і чіткість вимови. Але насправді, перед тим як братися за них, слід розім’яти особа. Найефектніший спосіб – кривляння. У цьому процесі повинні бути задіяні всі лицьові м’язи, а також губи і язик. Така процедура повинна тривати не менше 10-15 хвилин. До речі, така розминка необхідна перед кожним публічним виступом, тоді і дикція і мова будуть більш виразними;
 5. Насправді важлива і емоційна насиченість мови. Для цього у своєму виступі необхідно продумати всі інтонації і паузи. Такі речі допомагають позначити важливі моменти доповіді. Навіть виступаючи на науковій конференції, можна використовувати кілька доречних жартів, які допоможуть розташувати зал до себе і допоможуть розслабитися самому промовцеві.

Насправді психологічний комфорт грає не останню роль в умінні висловлювати свої думки. Дуже часто буває так, що людина має гарну дикцію і володіє своєю мовою, але перебуваючи на очах у вороже налаштованої публіки, починає губитися і мимрити. Тут вже необхідно розвивати впевненість у собі й одні скоромовки в цій справі не допоможуть.

Вправи, що допомагають розвинути чіткість мови

Багатьох цікавить питання: «Як правильно розвинути свою мову і дикцію?». Насправді необхідно постійно самостійно займатися.

Для цього є кілька корисних вправ:

 1. Один з ефективних способів, який ще був відображений в одному з відомих фільмів – камені. Необхідно кілька дрібних камінчиків (або як альтернативний варіант, декоративних, кульок), які кладуться в рот, і починати промовляти скоромовки. Хоча краще почати з простих букв, а потім переходити до складніших форм. Після 1-2 тижнів, можна починати читати уривки віршів чи оповідань. Але відразу варто відзначити, що у цьому способі, крім розвитку мовлення, є і мінус – при необережному використанні каменів, можна пошкодити ротову порожнину, включаючи зуби;
 2. Розвиваємо дикцію за допомогою скоромовки. Кілька разів на день слід повторювати скоромовки про Сашу і сушіння, траву і дрова у дворі, про коня і пил від копит. Відразу варто відзначити, що правильна дикція формується спочатку на повільному вимові з поступовим прискоренням. Не треба відразу ж починати читати з прискореного темпу;
 3. Розвинути хорошу дикцію можна і від читання вголос. Тут важливо попрацювати з текстом і емоційно, тобто, якщо є діалог, то вичитувати його різними голосами. Краще всього починати зі знайомих оповідань, поступово переходячи до маловідомим. Крім того, читання допомагає розширювати і словниковий запас, а, значить, і кількість слів-паразитів у розмові зменшиться;
 4. Якщо одна з проблем – невміння тримаються перед великою аудиторією, то слід розвивати і пам’ять, запам’ятовуючи, а потім відтворюючи вірші чи уривки оповідань. У цій вправі завжди може допомогти сім’я.

Що стосується артикуляції, то її можна розвинути за допомогою інших вправ:

 • розминаємо і розвиваємо лицьові м’язи за допомогою кривляння;
 • нижньою щелепою виконувати рухи вгору-вниз і вліво-вправо;
 • яыком перераховуються всі зуби, але їх попередньо необхідно міцно стиснути;
 • розтягнути рот в повну посмішку, повноцінно задіявши губи, а потім, зібравши їх в трубочку;
 • корпус тіла нахиляється вперед, руки складаються на грудях і вимовляються звуки «у», «о», «а».

Всі ці вправи допоможуть розвинути дикцію, виразність мови і правильну артикуляцію. Крім того, слід більше виступати на людях, наприклад, відвідувати літературні кафе.

Якщо самостійно впоратися з проблемою не виходить, то завжди можна звернутися за допомогою до фахівців.

Залишити коментар