Пронос при прорізуванні зубів у дітей: чим лікувати?

Перша посмішка, якої дітки зустрічають батьків, беззуба і дуже кумедна.В основному перший зуб з’являється на шостому місяці. Експерти не виключають, що стрес у цей період прискорює активність кишечника і може викликати легку діарею. Що робити, якщо у малюка спостерігається пронос при прорізуванні зубів?

Чому з’являється пронос при прорізуванні зубів?

Пронос — одне з найбільш поширених захворювань серед немовлят та дітей молодшого віку. Причини діареї різні: зазвичай її викликають гострі інфекції, але може бути, що це реакція організму дитини на появу перших зубів.

Процес прорізування молочних зубів неминучий і природний. І звичайно, батьки не повинні забувати, що це в тій чи іншій мірі може викликати зміни в загальному стані малюка. Найчастіше малюк стає неспокійнішим, підвищується слиновиділення, він гірше їсть. Найчастіше прорізування зубів супроводжується підвищенням температури, рідше може з’явитися пронос.

Думки педіатрів з питання, чи може бути пронос при прорізуванні зубів, розходяться. Одні вважають, що це відбувається внаслідок подразнення нервової системи. Інші схиляються до думки, що пронос при прорізуванні зубів у дітей виникає внаслідок ослабленого імунітету в цей період, тому організм стає доступний для різного роду кишкових інфекцій.

Справа ускладнюється ще й тим, що коли у дитини ріжуться зуби, він тягне до рота все, що йому попадається під руку. Це відбувається з-за того, що малюк відчуває свербіж ясен і щоб полегшити свій стан, він намагається гризти різноманітні предмети. А так як встежити за ідеальною чистотою всього, що дитина може сунути в рот, нереально, природно, підвищується ризик потрапляння в шлунок і кишечник шкідливих бактерій або інфекції. Потрапивши в сприятливе середовище, вони розвиваються і провокують дисфункції ШКТ, наслідком чого і є пронос.

На думку відомого дитячого лікаря Євгенія Комаровського, пронос при прорізуванні зубів може виникнути також і через підвищення слюнообразования у дитини в цей період. Частина зайвої рідини у вигляді слини випливає з рота і залишається на серветках і слинявчика, але більшість проковтується дитиною, що порушує рідинний баланс і мимоволі відбувається промивання травного тракту. Такий процес також може закінчитись виникненням проносу. Слід зазначити, що в цьому випадку він не повинен бути тривалим, оскільки організм перебудовується, а робота кишечника нормалізується.

Ще однією причиною появи проносу у дитини саме в період прорізування зубів може стати їжа. Справа в тому, що зубки ріжуться зазвичай під час початку прикорму додатково до грудного вигодовування. Тому рідкий стілець може бути реакцією маленького організму на якийсь харчовий інгредієнт прикорму, який не зовсім підійшов малюкові.

Пронос або рідкий стілець?

Як випливає з вищесказаного, пронос не вважається природним ознакою прорізуванні зубів, і якщо він з’явився, значить, захисні механізми дитячого організму не справляються з кишковою інфекцією. Виходячи з частоти дефекації, швидше, треба говорити про рідкому стільці, ніж про проносі.

Скільки тримається пронос при прорізуванні зубів? Зазвичай тривалість такого явища не перевищує трьох-чотирьох днів, у всякому разі, він триває не більше тижня. Процес може затягнутися через розлади травлення силу індивідуальних особливостей організму дитини. Занепокоєння батьків повинні викликати випадки почастішання рідкого стільця більш ніж три рази на добу. При цьому калові маси мають кров’янисті включення, піняться, містять багато слизу і виділяють неприємний запах.

Такий стан вимагає лікарського огляду і з’ясування першопричини виникнення діареї, тобто лікар повинен встановити, чи є це наслідком прорізуванні зубів або кишкової інфекції. Це і буде визначати методи лікування.

Рекомендації з лікування

Якщо пронос і температура є симптомами саме прорізування зубів, то немає необхідності відразу хапатися за медикаменти і намагатися годувати ними дитини. Жарознижуючі ліки знадобляться, якщо значення температури перевищить 38°. До тих пір забезпечте доступ свіжого повітря в дитячу кімнату, прийміть заходи щодо достатнього його зволоженню і давайте дитині більше пиття. Питво дозволить в даній ситуації виключити ризик зневоднення організму.

Немовляти можна частіше прикладати до грудей, оскільки материнське молоко – це не тільки джерело рідини і поживних речовин, але і найкращі ліки. Забудьте про антибіотики, адже в такій ситуації вони тільки нашкодять і погіршать становище.

Чим лікувати понос при прорізуванні зубів? Медикаментозне лікування буде потрібно в тому випадку, коли рідкий стілець приймає характер діареї і триває довше чотирьох днів. Щоб уникнути порушення водно-сольового балансу в організмі дитини лікар може призначити «Регідрон» у комплексі з препаратами, що знижують перистальтику ШКТ, такими як «Імодіум».

Для виключення дисбактеріозу оптимальними будуть такі засоби, як «Лінекс» або «Біфіформ». Батькам слід пам’ятати, що правильна дозування будь-якого лікарського засобу розраховується в міліграмах діючої речовини на кілограм маси тіла дитини.

Дуже важлива в цей період і дієта:

  • Під час прорізування зубів слід збільшити в раціоні зміст таких продуктів, як банани, фруктові киселі, компоти, печені яблука.
  • Потрібно уникати вживання жирних продуктів, м’яса, коров’ячого молока, свіжих фруктів і овочів.
  • Позитивного ефекту можна досягти, вживаючи в їжу продукти з високим вмістом крохмалю, наприклад, картопляне пюре або відварний рис.

У всій цій історії постарайтеся утримувати рівновагу між впадінням в паніку і надмірною самовпевненістю. У всякому разі, не забувайте, що крім Інтернету є ще дитячий лікар, який компетентно оцінить ситуацію і при необхідності призначить відповідне лікування.

Залишити коментар